Ta stara metoda przechowywania marchwi pomaga zachować jej dobry stan przez długie miesiące. Ważne jest, by właściwie przygotować marchew na ten czas, a także zaopatrzyć się w liście pewnego drzewa, którego owoce kojarzą się z jesienią.  

Każdy doświadczony ogrodnik powinien znać ten sposób. Pozwoli on uniknąć gnicia i pleśni na marchwi przez kilka zimowych, długich miesięcy. Słyszeliście o tym patencie?

Jak przygotować marchew do długiego przechowywania? 

Jeżeli chcecie przechowywać to warzywo naprawdę długo, powinniście wykopać je tuż przed większymi przymrozkami w październiku. Wtedy bez problemu i w dobrym stanie dotrwa do marca. Musicie jednak przestrzegać kilku zasad. 

Zobacz także:

  1. Pogoda w czasie takiego zbioru jest bardzo ważna. Najlepiej zbierać w dzień chłodniejszy, bezdeszczowy i jednocześnie pochmurny, kiedy ziemia jest lekko wilgotna. Z takiej gleby wyjmiecie w miarę czyste marchewki, które na długo zachowają swoje walory. 

  1. Kolejnym krokiem jest przejrzenie i usunięcie wszystkich uszkodzonych, nadpsutych oraz zniekształconych korzeni i pozostawienie tylko zdrowych i mocnych. 

  1. Tak wyselekcjonowane warzywa należy ułożyć w skrzynkach i przykryć je suchymi liśćmi jarzębiny. 

  2. Wówczas można wynieść je do przeznaczonego do tego celu pomieszczenia. Powinna tam panować temperatura nieco powyżej zera i duża wilgotność. Doskonale nadawać się będzie do tego piwnica. 

  3. Tak przygotowana marchew powinna dotrwać, aż do pierwszych, wiosennych miesięcy. 

[content:0_9932,0_9893:undefined]

Dlaczego liście jarzębiny pomagają w przechowywaniu marchwi? 

Liście jarzębiny znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, głównie w lecznictwie. Właściwości przeciwmiażdżycowe, pobudzające trawienie, czy moczopędne sprawiają, że obok tej rośliny nie da się przejść obojętnie.

Te liście posiadają również właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Zawarty w nich kwas sorbinowy, skutecznie niszczy drobnoustroje chorobotwórcze i grzyby, które atakują przechowywane warzywa. Doskonale pochłaniają również wilgoć, dzięki czemu wasza marchew nie będzie gnić. 

Źródło: smakdnia.pl