wielki post
Adobe Stock
Newsy

Dziś zaczyna się Wielki Post. Czy trzeba pościć przez 40 dni, czy tylko w piątki? Znamy odpowiedź

Jak powinien wyglądać Wielki Post? Czy katolicy powinni ograniczać się od spożycia mięsa przez cały ten okres?

Aż 111 dni postnych w roku. Zakaz spożywania mięsa, tłuszczów zwierzęcych, a także nabiału i cukru. Dieta oparta niemal w zupełności na żurach, rybach, a zwłaszcza na śledziach. Spokojnie, to nie nowe wytyczne kościelnych hierarchów na trwający Wielki Post. Tak poszczono w naszym kraju jeszcze w XIX wieku.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest Wielki Post?

Lata minęły, a obyczaje w Polsce zmieniły się nie do poznania. Katolicy na dobrą sprawę mają obecnie 2-3 dni ścisłego postu na rok, zamiast wspomnianych 111.

Wielki Post z przeżycia niemalże fizycznego, stał się typowo duchowym doświadczeniem, w którym to trzeba szukać sposobów na swoje duchowe samodoskonalenie. Wszystkie osoby, które psioczą na katolickie zwyczaje postne, powinny rzucić okiem na obyczaje panujące w innych religiach.

Jak poszczą muzułmanie?

Wystarczy przyjrzeć się choćby islamowi. Muzułmanie, którzy w większości starają się obchodzić swój ramadan, mają o wiele trudniejsze zadanie.

Mahometanie poszczą co prawda krócej, ale przez 1 miesiąc w roku od świtu do zmroku nie mogą włożyć do ust dosłownie niczego. Zakaz spożywania posiłków, zakaz picia płynów, a nawet zupełna abstynencja od stosunków płciowych.

W tym czasie muzułmanom muszą zwykle wystarczyć dwa posiłki dziennie – jeden tuż po zachodzie słońca, a drugi chwilę przed wschodem.

Ile dni w roku powinni pościć chrześcijanie?

Cóż, z tej perspektywy wydaje się, że nasz Wielki Post to po prostu pikuś. Katolicy nie są bowiem zobowiązani do niejedzenia mięsa przez 40 dni. Ponadto, chrześcijanie wcale nie muszą ograniczać się do 3 posiłków dziennie przez cały okres trwania czasu pokuty i nawrócenia.

Jak już wspomnieliśmy, katolików obowiązują właściwie 2-3 dni ścisłego postu w roku. Pierwszym dniem jest oczywiście Środa Popielcowa.

Drugi dzień postu ścisłego w roku kalendarzowym to Wielki Piątek. Skąd więc ten trzeci dzień? Chodzi tu o Wigilię. Co prawda, w prawie kanonicznym nie ma już nakazów poszczenia dzień przed Bożym Narodzeniem, ale akurat ten post pozostał jako piękna, świąteczna tradycja.

W te właśnie dni ścisły post obowiązuje osoby w wieku 14-60. Właśnie one powinny ograniczyć się do trzech posiłków dziennie, w tym jednego do syta, oczywiście bezmięsnego.

Zobacz także
ciasto drozdzowe opada

Ciasto drożdżowe opada? Popełniliście najbardziej podstawowy błąd podczas pieczenia

kapusta kiszona

Jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej? 1 szczegół i już nigdy nie pomylicie się na zakupach

Czy w Wielkim Poście nie można jeść mięsa?

Co więc z pozostałymi dniami Wielkiego Postu? Ten okres nie wiąże się z tak radykalnymi wyrzeczeniami i restrykcjami dietetycznymi, tak jak jeszcze kilka stuleci temu. Nakazy odstawienia mięsa na 40 dni można więc włożyć między bajki.

Prawdziwy Wielki Post powinien odgrywać się według chrześcijańskich założeń w sferze duchowej, nie zaś fizycznej. Oprócz odnowy psychicznej, katolicy powinni powstrzymywać się w tym czasie od hucznych zabaw i przyjęć. Tak ja w całym roku kalendarzowym, w okresie Wielkiego Postu powinno się unikać spożywania pokarmów mięsnych w piątki.

Dobrym pomysłem na ten okres, są również własne założenia wielkopostne. Można w ten sposób przetestować swoją własną siłę woli. Jak? Jednym z rozwiązań może być osobista rezygnacja choćby ze słodyczy lub innych używek przez ten właśnie okres.

co można jeść w wielki post
Pixabay
Newsy
Czy w Wielki Post można jeść ryby, czy to też "mięso"? Znamy odpowiedź
Przed Wielkanocą katolików obowiązuje Wielki Post. Co można wtedy jeść? Sprawdźcie.

Wczoraj katolicy obchodzili Środę Popielcową – dzień rozpoczynający 40 dni Wielkiego Postu. W tym czasie Kościół nakazuje swoim wiernym pokutę. Jest ona swego rodzaju oczyszczeniem, które ma nakłonić do refleksji i poprawy swojego życia. W czasie Wielkiego Postu, zakazana jest organizacja i udział w hucznych zabawach. Nawet w kościołach rzadziej słychać dźwięk organów i bicie dzwonów. Zasady w trakcie Wielkiego Postu Wielki Post jest czasem pokuty i zmian, dlatego w trakcie jego obowiązywania, katolicy muszą stosować się do określonych przez Kościół zasad. Post rozpoczyna Środa Popielcowa i kończy się on w Wielki Czwartek, natomiast w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązuje post paschalny. Pościć powinni wszyscy katolicy od 14 do 60 roku życia. Tradycja obchodzenia Wielkiego Postu nawiązuje do 40 dni postu Chrystusa i ma przygotować katolików do ich najważniejszego święta w roku, czyli Wielkanocy. W tym czasie muszą oni przestrzegać poniższych zasad: Ścisły post w Środę Popielcową, czyli jeden syty posiłek na cały dzień (nie obowiązuje dzieci poniżej 14 roku życia oraz osób starszych powyżej 60), Nie śpiewa się uroczystych pieśni w kościele, Nie wolno ozdabiać kościoła kwiatami, Odradza się brać udział w hucznych zabawach i przyjęciach – zamiast tego należy uczestniczyć w rekolekcjach organizowanych przez kościół, Powinno się wyznaczyć sobie cel na czas pokuty. Co można jeść w Wielki Post? Dawniej w Polsce zasady dotyczące jedzenia w Wielki Post były bardzo surowe. W tym czasie nikt nie jadł mięsa ani tłuszczów zwierzęcych, nabiału, cukru ani miodu. Często przyrządzano wtedy postny żur, czyli zupę na mące z ziemniakami. Dziś jednak nie trzeba aż tak ściśle przestrzegać tych zasad i w Wielki Post obowiązuje jedynie zakaz jedzenia mięsa w...

środa popielcowa dieta
Adobe Stock
Newsy
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Co można jeść w tym dniu?
No i już po karnawale. Tegoroczne szaleństwo ze względu najpierw na naprężenie rosyjsko-ukraińskie, a potem wreszcie agresję Rosji na Ukrainę było mniejsze niż kilka lat wcześniej. Mimo tego, jak co roku przyszedł w końcu czas na Popielec i wielki post.

Jeśli spojrzelibyśmy na ostatni rok filozoficznym okiem, można by rzec, że cały 2021 r. był dla ludzkości okresem specjalnej zadumy. Znowu, po trudnym pandemicznym 2020 roku, jako społeczeństwo niewiele mieliśmy w tym okresie powodów do radości, także i podczas tegorocznego karnawału. Na miejscu więc byłoby zadanie pytania – od czego powinno się więc pościć? Okres wielkiego postu to jednak coś znacznie więcej. Czym jest wielki post? Zanim przejdziemy do ściśle żywieniowego aspektu najważniejszego okresu postnego dla chrześcijan, zastanówmy się nad jego innym wymiarem. Chodzi oczywiście o sprawy duchowe. Dla osób wierzących w Jezusa Chrystusa, wielki post to wspomnienie 40-dniowego pobytu Pana na pustyni. Na pamiątkę zmagań naszego Zbawiciela ze złym duchem i pokusami przez niego czynionymi, chrześcijanie przez również ten sam okres, są zobowiązani do przebycia postu. Powinien być to czas pokuty, refleksji nad samym sobą, a także rezygnacji z doczesnych rozrywek i zbytków. Jak poszczono kiedyś? Początkiem wielkiego postu jest oczywiście Środa Popielcowa. Czyli dzień, w którym wierni posypią swoje głowy popiołem na znak pokuty. Wielki post swoimi korzeniami sięga do IV wieku po Chrystusie. Co ciekawe, wcześniej ograniczano się tylko do 40 godzin postu… Dawni chrześcijanie pościli „tylko” w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Na ich obronę należy się wyjaśnienie, że z byciem chrześcijaninem w pierwszych latach po Jezusie, wiązało się z poważniejszymi wyrzeczeniami… Obecnie wielki post można traktować na dwa sposoby. O wymiarze religijnym już powiedzieliśmy. Drugim aspektem jest ten zdrowotny. Jak powinien wyglądać wielki post i czego w tym czasie nie jeść? 40-dniowy okres przed świętami wielkanocnymi, można potraktować również jako czas detoksu od...

Czy po poświęceniu święconki można już jeść mięso?
AdobeStock
Newsy
Czy po poświęceniu święconki można już jeść mięso? Nie wszyscy o tym wiedzieli 
Czy w Wielką Sobotę katolicy mogą jeść mięso? Sprawdźcie.

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. W trakcie obchodów trzeba pilnować zasad postu – jednak ponieważ święta trwają kilka dni, niektórzy nie mają pewności kiedy jedzenie mięsa jest dozwolone, a kiedy nie. Czas wyjaśnić tę sprawę! Co oznacza post ścisły? Przed świętami wielkanocnymi możecie się wiele razy spotkać z mówieniem o „ścisłym poście”. Co to dokładnie oznacza? Ścisły post obowiązuje wszystkich katolików dwa razy w roku – w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły jest połączeniem postu ilościowego i jakościowego i wynika wprost z zasad obowiązujących w Kościele Katolickim. Dokładny przepis, znajdujący się w Prawie Kanonicznym, brzmi tak: Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.   Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ wytłumaczył, jak należy przestrzegać postu ścisłego: Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych. Do przestrzegania postu zobowiązani są wszyscy katolicy w wieku od 18 do 60 lat. Post ilościowy Ilościowy post polega na zjedzeniu tylko jednego, sytego posiłku w ciągu dnia oraz dwóch skromniejszych. Nie oznacza to, że nie wolno jeść mięsa – zjedzenie go jest dozwolone. Nie powinno się po prostu przejadać. Post jakościowy W dni, w które obowiązuje post jakościowy, katolicy nie mogą jeść mięsa ani wywarów mięsnych (np....

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Adobe Stock
Newsy
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Jak co roku przed Wielkanocą katolicy poszczą w trakcie Wielkiego Piątku. Podpowiemy wam co można jeść i w jakich ilościach.

Ciało powinno podlegać takiej samej dyscyplinie jak dusza – to właśnie jest podstawowym sensem postów przestrzeganych w wielu religiach świata. Nie inaczej jest w chrześcijaństwie. Środa Popielcowa, Wielki Piątek, a także wszystkie piątki w roku – co różni te wszystkie dni i jak powinien wyglądać post tuż przed Wielkanocą? Jeśli któryś z dzisiejszych katolików narzeka na męczący i nużący post, lepiej niech sprawdzi, jak pościli nasi przodkowie. Ich zwyczaje i posty nie były jedynie wytworem hartu ducha dawnych ludzi przyzwyczajonych do braku poczucia sytości i po prostu głodu. Różnice w poście dzisiejszym, a tym sprzed lat biorą się głównie z wytycznych Watykanu. Reforma prawa kanonicznego z 1983 wywróciła dawne zasady do góry nogami. Jak poszczono kiedyś? Tak w przybliżeniu wyglądały zasady postu jeszcze kilkadziesiąt lat temu: Post jakościowy, czyli zakaz spożywania mięsa i wywarów mięsnych w piątki (podobnie jak dzisiaj) Post ilościowy we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu – czyli ograniczenie się do jednego posiłku do syta na dzień Post ścisły w Wielki Piątek, Środę Popielcową, wigilię kilku ważnych świąt, w tak zwane Suche Dni w ciągu całego roku, a także we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Ten rodzaj postu łączył post jakościowy i ilościowy w jedno. Nic dziwnego, że z takimi rygorystycznymi obostrzeniami nikt w przeszłości nie miał prawa narzekać na fałdki tłuszczu i wystające boczki… Jakie są zalecenia Kościoła Katolickiego w kontekście postu? Dzisiaj czasy się już zmieniły. Dostrzegł to także i Kościół Katolicki, który zniósł dotychczasowe zalecenia dla osób poszczących. Zamiast tego katolicy teraz powinni zachowywać wstrzemięźliwość od...