wielki post
Adobe Stock
Newsy

Dziś zaczyna się Wielki Post. Czy trzeba pościć przez 40 dni, czy tylko w piątki? Znamy odpowiedź

Jak powinien wyglądać Wielki Post? Czy katolicy powinni ograniczać się od spożycia mięsa przez cały ten okres?

Aż 111 dni postnych w roku. Zakaz spożywania mięsa, tłuszczów zwierzęcych, a także nabiału i cukru. Dieta oparta niemal w zupełności na żurach, rybach, a zwłaszcza na śledziach. Spokojnie, to nie nowe wytyczne kościelnych hierarchów na trwający Wielki Post. Tak poszczono w naszym kraju jeszcze w XIX wieku.

Czym jest Wielki Post?

Lata minęły, a obyczaje w Polsce zmieniły się nie do poznania. Katolicy na dobrą sprawę mają obecnie 2-3 dni ścisłego postu na rok, zamiast wspomnianych 111.

Wielki Post z przeżycia niemalże fizycznego, stał się typowo duchowym doświadczeniem, w którym to trzeba szukać sposobów na swoje duchowe samodoskonalenie. Wszystkie osoby, które psioczą na katolickie zwyczaje postne, powinny rzucić okiem na obyczaje panujące w innych religiach.

Jak poszczą muzułmanie?

Wystarczy przyjrzeć się choćby islamowi. Muzułmanie, którzy w większości starają się obchodzić swój ramadan, mają o wiele trudniejsze zadanie.

Mahometanie poszczą co prawda krócej, ale przez 1 miesiąc w roku od świtu do zmroku nie mogą włożyć do ust dosłownie niczego. Zakaz spożywania posiłków, zakaz picia płynów, a nawet zupełna abstynencja od stosunków płciowych.

W tym czasie muzułmanom muszą zwykle wystarczyć dwa posiłki dziennie – jeden tuż po zachodzie słońca, a drugi chwilę przed wschodem.

Ile dni w roku powinni pościć chrześcijanie?

Cóż, z tej perspektywy wydaje się, że nasz Wielki Post to po prostu pikuś. Katolicy nie są bowiem zobowiązani do niejedzenia mięsa przez 40 dni. Ponadto, chrześcijanie wcale nie muszą ograniczać się do 3 posiłków dziennie przez cały okres trwania czasu pokuty i nawrócenia.

Jak już wspomnieliśmy, katolików obowiązują właściwie 2-3 dni ścisłego postu w roku. Pierwszym dniem jest oczywiście Środa Popielcowa.

Drugi dzień postu ścisłego w roku kalendarzowym to Wielki Piątek. Skąd więc ten trzeci dzień? Chodzi tu o Wigilię. Co prawda, w prawie kanonicznym nie ma już nakazów poszczenia dzień przed Bożym Narodzeniem, ale akurat ten post pozostał jako piękna, świąteczna tradycja.

W te właśnie dni ścisły post obowiązuje osoby w wieku 14-60. Właśnie one powinny ograniczyć się do trzech posiłków dziennie, w tym jednego do syta, oczywiście bezmięsnego.

Zobacz także
ciasto drozdzowe opada

Ciasto drożdżowe opada? Popełniliście najbardziej podstawowy błąd podczas pieczenia

kapusta kiszona

Jak odróżnić kapustę kiszoną od kwaszonej? 1 szczegół i już nigdy nie pomylicie się na zakupach

Czy w Wielkim Poście nie można jeść mięsa?

Co więc z pozostałymi dniami Wielkiego Postu? Ten okres nie wiąże się z tak radykalnymi wyrzeczeniami i restrykcjami dietetycznymi, tak jak jeszcze kilka stuleci temu. Nakazy odstawienia mięsa na 40 dni można więc włożyć między bajki.

Prawdziwy Wielki Post powinien odgrywać się według chrześcijańskich założeń w sferze duchowej, nie zaś fizycznej. Oprócz odnowy psychicznej, katolicy powinni powstrzymywać się w tym czasie od hucznych zabaw i przyjęć. Tak ja w całym roku kalendarzowym, w okresie Wielkiego Postu powinno się unikać spożywania pokarmów mięsnych w piątki.

Dobrym pomysłem na ten okres, są również własne założenia wielkopostne. Można w ten sposób przetestować swoją własną siłę woli. Jak? Jednym z rozwiązań może być osobista rezygnacja choćby ze słodyczy lub innych używek przez ten właśnie okres.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA