Jedzenie z mikrofalówki może okazać się szkodliwe. Nie dlatego jednak, że emituje ona niebezpieczne promieniowanie, tylko przez wasze błędy w jej obsłudze. Sprawdźcie, czy czasami ich nie popełniacie...  

Jakich naczyń nie można używać w mikrofalówce?

Na czym położone jest jedzenie, na tym jest włożone do kuchenki mikrofalowej. Taką zasadą kieruje się sporo osób. I popełnia w tym miejscu poważny błąd. Do podgrzewania posiłków najlepiej jest używać naczyń szklanych i ceramicznych lub plastikowych. Muszą to być jednak naczynia, które mają oznaczenie potwierdzające możliwość bezpiecznego korzystania z nich w mikrofali.  

Jest jeszcze jedna, z pozoru tylko oczywista kwestia. Okazuje się niestety, że nie dla wszystkich. Otóż należy bezwzględnie unikać podgrzewania potraw w zamkniętych pojemnikach. 

Zobacz także:

Czy można gotować mięso w mikrofalówce?

Mikrofalówka to fantastyczne urządzenie do podgrzewania wcześniej przyrządzonego dania. Czasami jest lepszym wyborem niż zwykła kuchenka, gdy chcemy to zrobić szybko i bez wysiłku. Nie wymaga dodawania tłuszczu ani wody, a więc nie zwiększa kaloryczności potraw i nie zmienia ich składu.

Podkreślamy jednak, jest to urządzenie do podgrzewania, nie do gotowania. Dotyczy to w szczególności surowego mięsa, w którym podczas podgrzewania w temperaturze generowanej przez kuchenkę mikrofalową, nie są zabijane w pełni drobnoustroje i pasożyty.  

Jakich produktów nie podgrzewać w kuchence mikrofalowej? 

Zmiana smaku, konsystencji jedzenia, nadprogramowe sprzątanie, a także zatrucia pokarmowe - to czeka na was, gdy postanowicie podgrzać niewłaściwy produkt. 

Dlatego w kuchence mikrofalowej nie podgrzewajcie masła i oleju. Nie wkładajcie też do niej surowego mięsa. Kuchenka może mieć problem z równomiernym podgrzaniem produktu. Częściowo surowe (niebezpieczne dla człowieka), a częściowo przegotowane mięso to wynik takiej operacji.  

Jeżeli przyjdzie wam do głowy podgrzać w mikrofali owoce, przygotujcie się na wybuch (winogrona) i sprzątanie (suszone owoce). Z kolei naleśniki lub ciasto po sesji w mikrofalówce spędzonej zrobią się gumowate i stracą smak. 

Jak czyścić mikrofalówkę? 

Bardzo ważne jest, by utrzymywać wnętrze kuchenki w czystości. Klejące się od brudu i zastygniętego jedzenia ścianki oraz drzwiczki niezbyt dobrze świadczą o jej właścicielu. Nie dopuszczajcie więc do nagromadzenia się tam brudu, a co za tym idzie również bakterii.  

Lepiej jednak nie sprzątajcie jej środka za pomocą bardzo mocnej chemii, przecież ta mała przestrzeń ma kontakt z waszym jedzeniem. Pomocna będzie tu soda oczyszczona i ocet lub woda z sokiem z cytryny.  

Jak podgrzewać chleb w mikrofalowce? 

Czy zdarzyło się wam włożyć do mikrofali pieczywo? Tak na chwilę, by było ciepłe na niedzielne śniadanie. Pamiętajcie, jeśli chcecie podgrzać w niej coś suchego, lepiej skropić to odrobiną wody przed włożeniem. Unikniecie wtedy wysuszonego chleba czy bułki, które potrafią zepsuć efekt nawet najlepszego śniadania. 

Źródło: zywienie.medonet.pl