W większości polskich domów na obiad rzadko serwuje się już podroby. Jeśli już takowe mają się pojawić, zazwyczaj pada na wątróbkę drobiową. Nic dziwnego, w końcu zarówno jej zapach, jak i smak są najmniej uciążliwe dla wielu niejadków, niż choćby bardziej intensywna w smaku i zapachu wątróbka wieprzowa

Mimo to zdarza się nieraz, że jedno i drugie mięso wychodzi gorzkie, co zniechęca wielu łasuchów do jej spożywania. Na szczęście istnieje prosty sposób, by wyeliminować ten smak. 

Jak pozbyć się gorzkiego smaku z wątróbki?

By pozbyć się gorzkiego posmaku z wątróbki wystarczy przed smażeniem namoczyć ją w mleku. Najlepiej, jeśli będzie leżakowała w miksturze przez całą noc. Przyrządzona na drugi dzień będzie smakować naprawdę wybornie. Zapewniamy, że zarówno dzieci, jak i dorośli będą się nią zajadać aż miło.

Oprócz tego należy koniecznie wystrzegać się zbyt długiego przesmażenia wątróbki na patelni. Zbyt długo smażona wątróbka nie dość że nabierze pewnej goryczki, to w dodatku może stać się nieprzyjemnie twardawa.

Zobacz także:

Kolejną kluczową sprawą podczas smażenia wątróbki jest zaczekanie z jej soleniem na koniec smażenia. Jednak i to może nie pomóc, jeśli trafiliście na kawałek wątróbki z resztkami żółci. Źle sprawione przez rzeźnika mięso z wątroby z drobinkami żółci jest nie do odratowania i siłą rzeczy może zostać w nim odrobina gorzkiego smaku nawet po spełnieniu opisanych przez nas warunków.

Przepis na smażoną wątróbkę z cebulką

Przepis jest niesamowicie prosty. Do jego odwzorowania potrzebujecie tylko 4 składników i przypraw. Ten obiad byłoby w stanie przygotować nawet dziecko. Całość nie zajmie wam zbyt wiele czasu. W kuchni spędzicie maksymalnie 20 minut. Bierzcie się do pracy i nie zapomnijcie o ulubionych dodatkach – tłuczonych ziemniaczkach i surówce.

Składniki:

  • 400 g wątróbki drobiowej lub wieprzowej
  • 1 cebula
  • 250 ml mleka
  • Oliwa do smażenia
  • Przyprawy: sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Wątróbkę wypłuczcie kilkukrotnie w zimnej wodzie, a następnie przełóżcie do średniej wielkości miski i zalejcie mlekiem. Odstawcie do namoczenia, najlepiej na całą noc (pamiętajcie, by w takim przypadku schować ją do lodówki).
  2. Cebulę obierzcie i pokrójcie w piórka, a następnie zeszklijcie na mocno rozgrzanej oliwie. Kiedy ładnie się przyrumieni, przełóżcie ją do niewielkiej miseczki i odstawcie.
  3. Na tę samą patelnię, na której smażyła się cebula, włóżcie wątróbkę i przesmażcie z każdej ze stron. Nie trzymajcie jej zbyt długo na ogniu, inaczej stanie się twarda i niedobra.
  4. Na sam koniec połączcie wątróbkę z cebulą, doprawcie solą oraz pieprzem i smażcie jeszcze przez kilka minut. Serwujcie z ulubionymi dodatkami, na przykład ziemniaczkami i surówką. Wspaniale smakuje również ze zwykłą, świeżą bagietką.

Smacznego!