Kapusta kiszona to niezastąpiony dodatek obiadowy na jesienno-zimowym stole. Ten naturalny probiotyk i źródło witaminy C wzmacnia odporność w trudnym dla organizmu okresie.

Zalety prozdrowotne to jedna strona medalu, walory smakowe to druga bardzo mocna strona surówki z kapusty. Kwaśna, ale nie za kwaśna, wyrazista w smaku, z charakterem, przyjemnie chrupiąca - taka powinna być kapusta kiszona. 

Jakie odmiany kapusty powinno się kisić? 

Wbrew pozorom nie każda kapusta nadaje się do kiszenia. Albo inaczej - nie każda kapusta wychodzi smaczna po procesie kiszenia. Odpowiednie warzywo powinno mieć zwartą główkę, być w pełni dojrzałe i białe. Najlepiej do takiej obróbki nadają się kapusty późnych odmian, tzw. odmian zimowych. 

Zobacz także:

Letnie odmiany zawierają mało cukru, przez co kiszonka wychodzi gorzko-cierpka, a w dodatku w szaro-burym kolorze. Nie taki dodatek do obiadu chcielibyście mieć, nieprawdaż?

Kiedy należy kisić kapustę? 

Dawniej na wsiach starano się kisić jak najwięcej kapusty. W chłopskich gospodarstwach była jednym z podstawowych pokarmów w okresie zimy. Dwie beczki kiszonki na rodzinę to standard tamtych czasów. Gospodynie często spotykały się ze sobą, by wspólnie szatkować i ugniatać kapustę. Wybierały na to określoną porę w roku. 

Z kapuścianej tradycji wiadomo, że najlepszy czas na kiszenie przypada wtedy, gdy księżyca przybywa. Co oznacza, że z działaniem powinniście poczekać czasu, kiedy na niebie będzie można obserwować księżyc przechodzący z nowiu do okresu pełni. Zgodnie z przekazami kiszona w tej fazie księżyca kapusta będzie nie tylko krucha, ale również soczysta i idealnie kwaśna...

Jak wytłumaczyć tego typu niecodzienne podejście do tematu kiszenia? Ile w tym prawdy, a ile ludowej tradycji? Trudno jednoznacznie wyrokować, ale niektórzy sugerują, że odpowiednio wybrana pora kiszenia kapusty to jednocześnie uchwycenie odpowiedniego stadium rozwoju flory bakteryjnej w tym warzywie.

Innym wytłumaczeniem jest pokrywanie się tego właśnie okresu cyklu księżycowego (koniec października) ze zbiorami kapusty - te trzeba przeprowadzić właśnie tuż przed pierwszymi, listopadowymi przymrozkami - świeżo zebrana kapusta najlepiej będzie nadawała się właśnie do kiszenia.

Co zatem z księżycem? Cóż, wydaje się, że jedynym sposobem na potwierdzenie tez naszych babć jest przetestowanie tej metody we własnym domu|! 

Jakie przyprawy i dodatki pasują do surówki z kiszonej kapusty? 

Dobrze ukiszona kapusta jest smaczna sama w sobie. Jednak zanim podacie surówkę do obiadu, warto wzbogacić jej smak np. odrobiną przypraw.  

Jeżeli uznacie, że jest ona zbyt cierpka, nie bójcie się zbalansować jaj smaku cukrem. Z kapustą doskonale łączy się również kminek. Wiele osób nie wyobraża sobie tej kiszonki bez niego, tym bardziej, że doskonale wpływa na trawienie. 

Do surówki kapuścianej przyda się wam również odrobina oleju i starta, surowa marchewka. Dzięki tym dodatkom kiszonka będzie pięknie się prezentować, jak również jeszcze lepiej smakować.