W Żabce już nigdy więcej tego nie dostaniecie. Dzięki temu sieć bardzo zaoszczędzi
zabka.pl
Newsy

W Żabce już nigdy więcej tego nie dostaniecie. Dzięki temu sieć bardzo zaoszczędzi

Już nigdy więcej tego nie kupicie, ale... to dobra wiadomość! Zwłaszcza dla środowiska!

Nie da się ukryć, że Polacy kochają plastikowe torebki i znacznie ich nadużywają. Jak się okazuje, statystyczny Polak używa rocznie średnio ok. 490 toreb z tworzywa sztucznego! Sklepy starają się z tym walczyć, od dłuższego czasu za każdą torebkę trzeba zapłacić. Jednak nawet to często nie zachęca niektórych ludzi do noszenia ze sobą toreb wielokrotnego użytku.

Sieć Żabka postanowiła na dobre wycofać jednorazowe plastikowe materiały. Nie znajdziecie już w sklepach:

  • plastikowych toreb do pakowania zakupów
  • plastikowych zrywek na owoce i warzywa
  • plastikowych wieczek do kubków na kawę

Ich miejsce zastąpią płatne, papierowe torby oraz całkowicie biodegradowalne, papierowe wieczka.
Dzięki temu sieć chce zmniejszyć zużycie plastiku aż o 1000 ton rocznie! Żabka będzie zachęcać klientów do przychodzenia na zakupy z własnymi torbami wielokrotnego użytku. Działanie godne pochwały.

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Obsługując dziennie ok. 2,5 mln klientów mamy świadomość naszej roli wobec ograniczania plastiku w naszej sieci i zachęcania klientów do dokonywania świadomych wyborów, dobrych dla naszej planety. Dlatego zdecydowaliśmy się na wycofanie zbędnych materiałów z tworzyw sztucznych i zastąpiliśmy je biodegradowalnymi odpowiednikami – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu, CEO Grupy Żabka.

Jakie inne działania podejmuje Żabka, aby być bardziej ekologiczna i jeszcze bardziej zredukować plastik? Przede wszystkim zwraca uwagę na opakowania gotowych produktów – chce by były jak najbardziej przyjazne środowisku. W swoich markach własnych (Foodini, Wycisk, S! i OD NOWA) wprowadziła butelki, które pochodzą w 100% z recyklingu! Do gotowych dań nie dodaje ani słomek, ani plastikowych sztućców.

Czytaj także:

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ta jedna rzecz może roznosić poważne choroby. Używasz jej codziennie!
Adobe Stock
Newsy
Ta jedna rzecz może roznosić poważne choroby. Używasz jej codziennie!
Wielokrotnie używane torby na zakupy mogą przenosić groźne bakterie, takie jak np. E. coli! W jaki sposób do tego dochodzi?

Torby z supermarketów (a także te płócienne) grożą rozprzestrzenianiem szkodliwych bakterii. Jeśli wielokrotnie nosicie w jednej torbie surowe mięso czy ryby, a później niedokładnie ją myjecie (a najczęściej w ogóle) – mogą się na niej rozwijać bakterie powodujące groźne symptomy choroby układu pokarmowego. Agencja ds. Standardów Żywności twierdzi, że bakterie takie jak np. E. coli mogą się przenosić na torby foliowe i materiałowe, nawet jeśli opakowania z mięsem nie przeciekają.  Torby na zakupy przenoszą choroby. Jak temu zapobiec? Konsumenci powinni zawsze pakować surowe i gotowe do spożycia produkty spożywcze do oddzielnych toreb i myć ręce po powrocie do domu po zakupach. Tak radzi brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności w najnowszych powiadomieniach.  „Nawet jeśli po kilku użyciach nie ma widocznych wycieków ani plam, zalecamy regularne pranie w pralce toreb bawełnianych/materiałowych wielokrotnego użytku, jeśli były używane do przewożenia surowych produktów” - zaleca strona internetowa agencji.  Co do siatek plastikowych, należy je natychmiast wyrzucić, jeśli widoczne są na nich jakiekolwiek plamy lub wycieki. Siatki foliowe – dobre czy złe? Chociaż ekolodzy biją na alarm i zalecają rezygnację z jednorazowych siatek foliowych, które rozkładają się przez bardzo długi czas. Szkodliwość nadmiaru plastiku dla środowiska została szeroko udowodniona, dlatego coraz więcej sklepów wprowadziło opłaty za jednorazówki, które miały zniechęcić klientów do sięgania po nie i zachęcić do przerzucenia się na torby wielokrotnego użytku. Jedno z badań przeprowadzonych w USA wskazało jednak na wzrost liczby osób przyjmowanych do szpitala z powodu zatrucia pokarmowego, gdy San Francisco zakazało sprzedawcom...

Plastikowe sztućce i talerze już w lipcu znikną ze sklepów! Jak będą wyglądać grille i pikniki?
Adobe Stock
Newsy
Plastikowe sztućce i talerze już w lipcu znikną ze sklepów! Jak będą wyglądać grille i pikniki?
Unia Europejska zatwierdziła nowy przepis, z którego wynika, że już od 3 lipca ze sprzedaży powinny zniknąć jednorazowe naczynia. 

Plastik, pomimo swojego szkodliwego wpływu na środowisku, wciąż jest wśród nas. Kupujecie wodę w butelce , a warzywa w plastikowych opakowaniach. Unia Europejska podjęła poważne kroki mające na celu zniwelowanie odpadów plastikowych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca likwidacji jednorazowych naczyń została zatwierdzona już w 2019 roku. Teraz jednak wchodzi w życie, a na rynku szykują się wielkie zmiany. Przepis obejmuje głównie 10 produktów najczęściej znajdowanych na europejskich plażach czy w zbiornikach wodnych. To właśnie jednorazowe akcesoria do picia i jedzenia stanowią aż 70 proc. odpadów morskich. Koniec jednorazowych opakowań z plastiku! Już od 3 lipca sprzedawcy powinni wycofywać m.in. jednorazowe sztućce, kubeczki, pałeczki, tacki, słomki i mieszadełka. To produkty, których używa się w dużych ilościach zwłaszcza w sezonie letnim.  Chociaż Unia dała czas krajom członkowskim do 3 lipca, Polska może nie zdążyć z przygotowaniem ustawy, która miałaby zatwierdzić nowe regulacje. Trzeba jednak przygotować się na to, że w najbliższe wakacje produkty te będą powoli znikać ze sklepowych półek. Jak więc będą teraz wyglądać grille i inne biesiady na świeżym powietrzu? Czym zastąpić plastikowe słomki i sztućce? Sklepy już zaczynają proponować alternatywne produkty. Przy ograniczeniu sprzedaży tych plastikowych, ceny bardziej ekologicznych rozwiązań powinny nieco spadać – nie będą już nowinką, a normą. Zamiast słomek plastikowych w coraz większej ilości sklepów można dostać te papierowe. Za 100 sztuk w supermarkecie zapłacicie około 10-12 zł. Warto jednak pamiętać, że słomki papierowe sprawdzą się jedynie do jednorazowego spożycia napoju. Niestety szybko nasiąkają płynem i nie da się korzystać przez kilka godzin z jednej sztuki. Ale...

Ten kraj zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw. Polska powinna pójść w jego ślady?
AdobeStock
Newsy
Ten kraj zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw. Polska powinna pójść w jego ślady?
Rząd Francji podjął decyzję o zakazie używania plastikowych opakowań na owoce i warzywa. Zdaniem ekspertów, nowy zakaz może wyeliminować około miliarda sztuk plastikowych odpadów rocznie.

Rząd Francji zakazał używania tworzyw sztucznych do pakowania większości owoców i warzyw. Zgodnie z nowymi przepisami, por, marchew, pomidory, ziemniaki, jabłka i gruszki oraz około 30 innych artykułów, nie mogą być już sprzedawane w plastiku. Jak zatem będzie można je kupić? Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastikowe opakowania, wprowadzono w życie w sobotę 1 stycznia na mocy nowych przepisów, które według rządu francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona mają na celu stopniowe wycofywanie plastików jednorazowego użytku w miarę globalnego wzrostu zanieczyszczenia. Czy podobne zmiany powinny być wprowadzone w Polsce? Jak będą od tej pory pakowane owoce i warzywa? Wiele osób zastanawia się teraz, jak będą od tej pory pakowane owoce i warzywa. Zgodnie z nowymi przepisami, powinny być one owinięte w materiały nadające się do recyklingu. Plastik nadal jednak będzie w użytku, ale tylko w jednej sytuacji. Będzie on dozwolony w przypadku bardziej delikatnych owoców, takich jak jagody i brzoskwinie, ale w nadchodzących latach ma być stopniowo wycofywany. Ciekawą innowacją jest to, że od 1 stycznia restauracje sprzedające fast foody, nie będą już mogły oferować dzieciom darmowych plastikowych zabawek. Zgodnie z szacunkami rządu, nowe rozporządzenie ma wyeliminować około miliarda sztuk plastikowych odpadów rocznie. Co sądzą na ten temat Francuzi?  Francuska dziennikarka i pisarka Anne-Elisabeth Moutet powiedziała, że reakcja Francuzów na nowe przepisy, była mieszana: - To nieco schizofreniczne, ponieważ z jednej strony Francuzi doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby ograniczenia używania plastiku. Istnieje również szerokie poparcie dla nieużywania tak dużej ilości tego surowca. Jednocześnie, gdy sam kupujesz warzywa, zdajesz sobie sprawę, że nie zrobiono nic,...

 Rząd wprowadza tzw. opłatę produktową. Podrożeje piwo, herbata i kawa. O ile?
Newsy
Rząd wprowadza tzw. opłatę produktową. Podrożeje piwo, herbata i kawa. O ile?
Łapcie się za portfele – nadchodzi kolejny podatek. Sprawdźcie, jakie podwyżki nas czekają.

Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie ceny w Polsce niepokojąco szybko idą do góry. Składa się na to wiele czynników – inflacja, rosnące ceny paliwa, prądu, a także nowe podatki. Sprawdźcie, co teraz będzie jeszcze droższe. Nowe podatki W trakcie pandemii koronawirusa cierpią wszyscy. Pracownicy, przedsiębiorcy, a także… budżet państwa. Przez nakładane obostrzenia ograniczające lub całkowicie zabraniające działalności gospodarczej różnym firmom, wpływy do budżetu znacząco spadły. A ten nieustannie jest drenowany głównie przez program 500+ oraz dodatkowe emerytury. W związku z tym, rząd szuka pieniędzy wszędzie, gdzie się da. Na początku roku głośno było o wprowadzeniu podatku cukrowego, który bardzo mocno odbił się na kieszeniach Polaków. Ceny popularnych napojów gwałtownie skoczyły w górę i niektóre z nich podrożały nawet o kilka złotych! Wszystko podobno w trosce o zdrowie Polaków, choć szybko na jaw wyszły dane o tym, że przewidywane przez rząd wpływy do budżetu z tytułu podatku cukrowego, są o wiele niższe niż przewidywano. Można więc łatwo się domyślić, jaki tak naprawdę był powód wprowadzenia podatku. Opłata produktowa, czyli kolejny podatek Podatek cukrowy został wprowadzony oficjalnie po to, by zadbać o zdrowie Polaków, którzy spożywają za dużo cukru. Niedługo zacznie obowiązywać „opłata produktowa”, która wprowadzona zostaje w trosce o środowisko naturalne. Celem tego podatku jest ograniczenie używania plastiku w gastronomii. Dziś kawa, herbata lub piwo, sprzedawane są na wynos w plastikowych kubkach. To jednak niebawem się zmieni, ponieważ nowa opłata ma sprawić, że napój sprzedawany w kubku z plastiku będzie droższy o złotówkę! W ten sposób rząd chce wpłynąć na gastronomię, by ta...