Rybiki cukrowe przybyły do Europy z tropików. Nic więc dziwnego, że tak bardzo kochają ciepło. Jeśli spotkacie je w swojej łazience, spiżarce, bądź piekarniku, nie panikujcie. Wcale nie oznacza to, że za rzadko sprzątacie. Te małe robaczki są bowiem częstym lokatorem nie tylko u was. Z pewnością zmaga się z nimi niejedna pani domu. 

Czym żywią się rybiki? 

Rybiki to w rzeczywistości niegroźne stworzenia. Jedyne co musicie o nich wiedzieć to, że te małe robaczki kochają skrobię i inne polisacharydy, czyli wszystkie produkty, które zawierają w swoim składzie choć trochę cukru. 

W praktyce oznacza to, że rybiki żywią się niemal wszystkim co znajdą na swojej drodze. Mogą podgryzać wasze warzywa, mięso, mąkę, ale również klej, papier, a nawet ubrania wykonane z lnu, bawełny czy jedwabiu. Nie ulega więc wątpliwości, że tych lokatorów należy jak najszybciej się pozbyć.

Z racji, że rybik cukrowy jest w stanie wytrzymać bez pożywienia nawet rok, ograniczenie dostępu do jedzenia wcale nie sprawi, że zniknie z waszego domu. Na szczęście istnieją inne sposoby, by temu zaradzić. Wystarczy, że zajrzycie do swojej kuchni.

Zobacz także:

Domowe sposoby na rybiki

Sok z cytryny

Rybiki, podobnie jak większość owadów, nie przepadają za ostrymi zapachami. Najłatwiej więc wykurzyć je przy pomocy soku z cytryny - wystarczy, że zmieszacie go z wodą. Tak przygotowaną miksturą umyjcie płytki w swojej łazience. To powinno skutecznie odstraszyć te małe robaczki.

Zioła i przyprawy

Rybiki cukrowe nie przepadają również za rozmarynem, cynamonem i goździkami. Jeśli więc jesteście fanami któregoś w tych zapachów, koniecznie to wykorzystajcie. Wystarczy, że umieścicie kilka goździków, bądź laskę cynamonu przy ważnych dla ciebie książkach, dokumentach oraz fotografiach, a także w kilku miejscach w spiżarni. To z pewnością odstraszy rybiki.

Pułapka ze słoikiem

Ostatnią i nie mniej skuteczną metodą jest wykonanie pułapki na rybiki. Jeśli macie w domu niepotrzebny słoik wystarczy, że obkleicie go taśmą (ułatwi rybikom wejście), a w środku umieścicie niewielką ilość cukru, bądź kawałek chleba i postawicie w swojej łazience. Łakomy rybik z pewnością złapie się na tę pułapkę i utknie we wnętrzu słoika. Złapanego robaczka należy zalać wrzątkiem lub wypuścić z dala od domu.