Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu
Adobe Stock
Newsy

Tutaj zrobicie zakupy w niedzielę. Kolejna sieć mówi „nie” rządowemu zakazowi handlu

Po przykładzie jaki dały sklepy sieci Żabka, na kolejne otwarte sklepy w niedzielę nie trzeba było długo czekać. Do grona marketów otwartych w siódmy dzień tygodnia dołącza duża sieć spożywcza.

Niedziele niehandlowe podzieliły Polaków na dwa obozy. Jedni są za zakazem handlu w niedziele i święta, bo ich zdaniem kasjerom i kasjerkom należy się zasłużony odpoczynek. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią krótko – to ograniczenie wolności Polaków.

Właściciele sieci spożywczych nie zamierzali patrzeć  z założonymi rękami na całe zamieszanie z niedzielami niehandlowymi, które trwa już ładnych kilka lat. Postanowili wykorzystać sprytny patent i uruchomić sklepy w niedziele.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak sklepy omijają zakaz handlu w niedzielę?

Zaczęło się oczywiście od Żabki, która to masowo zaczęła wykorzystywać ustawowy zapis o zwolnieniu z zakazu w wypadku funkcjonowania danego sklepu jako placówki pocztowej.

Zobacz także
pilne

Jest decyzja rządu w sprawie handlowych niedziel. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Kolejna sieć handlowa wprowadza testy na COVID-19. Nigdzie nie kupicie ich taniej

Kolejna sieć handlowa wprowadza testy na COVID-19. Nigdzie nie kupicie ich taniej 

Oto niepełna lista sieci sklepów spożywczych, które w dużej części są czynne w niedziele handlowe:

 • Żabka
 • Delikatesy Centrum
 • Lewiatan
 • ABC
 • Stokrotka
 • Intermarché
 • Carrefour Express

Teraz do tego grona dołączają sklepy sieci Polomarket. Popularne delikatesy tej marki także wykorzystają „pocztową” lukę w prawie o zakazie handlu w niedzielę. W tej sieci będzie można odebrać i nadać „Paczkę w Ruchu”.

Ile niedziel handlowych pozostało jeszcze w tym roku?

Lista niedziel handlowych w tym roku nie wygląda już zbytnio okazale. Poza dwiema niedzielami w grudniu tuż przed Bożym Narodzeniem, ustawodawcy zapewnili klientom w drugiej połowie 2021 roku jeszcze zaledwie dwa terminy.

Pozostałe niedziele handlowe w tym roku:

 • 27 czerwca
 • 29 sierpnia
 • 12 grudnia
 • 19 grudnia

Jeżeli chcecie przeczytać, jak wyglądał proces obchodzenia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę, przeczytajcie nasz inny tekst na ten temat.

Kwestia niedziel handlowych stała się przedmiotem analizy nawet dla konstytucjonalistów. O tym co o zakazie handlu w niedzielę sądzą prawnicy, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Czytaj także:

Niedziela handlowa: czy 25 kwietnia zrobicie zakupy spożywcze?
Adobe Stock
Newsy
Niedziela handlowa: czy 16 maja zrobicie zakupy spożywcze?
W 2021 roku zaplanowano zaledwie 7 niedziel handlowych. Czy sklepy będą otwarte w niedzielę 16 maja?

Za tydzień, 23 maja, sklepy na pewno będą zamknięte, bo są Zielone Świątki. Czy w takim razie jutro, 16 maja, zrobimy zakupy? Jeśli spojrzycie na tegoroczny kalendarz, pól z hasłem „niedziela handlowa” jest w nim jak na lekarstwo, bo zaledwie siedem. To oczywiście pokłosie decyzji większości parlamentarnej sprzed paru lat. Ustawodawcy z roku na rok „podkręcali śrubę” i ograniczali niedziele handlowe. Które sklepy są otwarte w niedziele? W 2021 roku takich kalendarzowych pozycji pozostało już naprawdę niewiele. Wciąż czynne pozostają w niedziele sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Innym zwolnieniem z obowiązku zamknięcia sklepu w niedzielę jest funkcjonowanie danej placówki jako punktu pocztowego. W ten sposób od samego początku funkcjonowania ustawy o niedzielach handlowych przepis omijają skutecznie takie sklepy jak m.in. Żabka, Delikatesy Centrum, Lewiatan i wiele innych, mniejszych sieci spożywczych. Ostatnio do tej grupy doszła kolejna sieć sklepów, która będzie otwarta w niedziele . O tym,  jak dokładnie działa mechanizm wykorzystywania takich luk w prawie za pomocą patentu z punktem pocztowym , pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Czy 16 maja to niedziela handlowa? 16 maja to niedziela niehandlowa, co oznacza, że otwarte będą jedynie sklepy przy stacjach benzynowych, a także niektóre mniejsze sklepy osiedlowe czy sklepy franczyzowe takie jak Żabki, czy Lewiatany. Ostatnią niedzielą handlową był 25 kwietnia.  Oto lista pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku: 27 czerwca 29 sierpnia 12 grudnia 19 grudnia Jeszcze w trakcie trwania drugiej fali pandemii koronawirusa, głośno było o planach rządu w kontekście zawieszenia funkcjonowania ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wbrew oczekiwaniom...

zakupy
Adobe Stock
Newsy
W tych sklepach bez problemu zrobicie zakupy spożywcze w każdą niedzielę. 4 wielkie sieci handlowe ominą zakaz handlu
To było do przewidzenia. Kolejne sklepy będą mogły być czynne w niedzielę. Wszystko dzięki patentowi z punktem pocztowym.

Zakaz handlu w niedzielę od początku wywołał w naszym kraju ogólnonarodową dyskusję. Jedni byli za, drudzy przeciw. Argumenty obu stron są dobrze znane. Jedni wolą, by mieć wolność wyboru, inni optują za tym, by kasjerzy mieli dzień odpoczynku. Zmiany po COVID-19 Debata nad niedzielami handlowymi ze zdwojoną siłą wróciła na łamy prasy i na ekrany telewizyjne po wybuchu pandemii. Mówiło się o tym także w kręgach rządowych. Więcej przeczytacie o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów. Wystarczy kliknąć tutaj:  @http_base@newsy/rzad-rozwaza-zniesienie-zakazu-handlu-by-mozna-bylo-kupowac-jedzenie-w-niedziele-czy-bylaby-to-dobra-decyzja-3171-r1/ Zmiany w sklepach Koronawirus sprawił, że zaczęto szukać jakichkolwiek możliwych sposobów na rozluźnienie ruchu w sklepach spożywczych. Godziny dla szczególnie zagrożonych seniorów już zostały zniesione, pozostały jeszcze przedłużone ramy czasowe działania sklepów. Niektóre sieci spożywcze zdecydowały się na otwieranie swoich sklepów nawet do późnych godzin nocnych. Dura lex, sed lex Organizacje związkowe przedsiębiorców coraz mocniej napierały jednak na rząd, by rozważył całkowitą rezygnację z niedziel niehandlowych. Na razie nic z tego. W tym roku zakupy w niedzielę zrobicie w następujących dniach. Kiedy wypadają pozostałe niedziele handlowe w 2021 roku? 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia, 19 grudnia. Twarde prawo, ale prawo. Z dwojga złego, szukający zysku właściciele wielkich sieci spożywczych, zaczęli szukać innego sposobu na walkę z ograniczeniami w handlu. Zmiany w 15 tys. sklepów? Grupa Eurocash postanowiła podążyć tropem Żabki. To właśnie w tych sklepach od początku obowiązywania przepisów można...

Pamiętacie o tym, że dzisiaj niedziela handlowa? W Intermache tylko dzisiaj banany za mniej niż 3 zł!
Adobe Stock
Newsy
Pamiętacie o tym, że dzisiaj niedziela handlowa? W Intermarche tylko dzisiaj banany za mniej niż 3 zł!
Zapomnieliście o zakupach w sobotę? Nic straconego. Dzisiaj niedziela handlowa!

Polacy przywykli już do przepisu mówiącego o zakazie handlu w niedzielę. Wielu z nas zapomniało już o tym, że ustawodawcy wprowadzili w treść ustawy kilka dat-wyjątków. Ile niedziel handlowych zostało jeszcze w tym roku? Trzeba jednak uczciwie przyznać, że niedziel handlowych jest tyle, co kot napłakał. Traf chciał, że jeden z tych terminów wypada właśnie dzisiaj, czyli 27 czerwca 2021 r. Ile niedziel handlowych przed nami jeszcze w tym roku? Lista tych dni jest doprawdy niezmiernie krótka: 29 sierpnia 2021 12 grudnia 2021 19 grudnia 2021 Dla jednych to wiadomość zła, inni z takiego obrotu sprawy się cieszą. Nie od dziś przecież wiadomo, że kwestia niedziel handlowych podzieliła Polaków jak zwykle na dwa walczące ze sobą obozy. Co dalej z zakazem handlu w niedziele? Oliwy do ognia w dyskusji o niedzielach handlowych dolewają ostatnio niektóre sieci handlowe. Dlaczego? Do grona sklepów omijających zakaz niedzielnego handlu dzięki sztuczce z punktami pocztowymi dołączył ostatnio m.in. Kaufland. Presja ze strony mediów, związków zawodowych handlowców, a także Kościoła Katolickiego, doprowadziła jak na razie do wstrzymania decyzji o otwarciu wszystkich Kauflandów w niedziele handlowe. Zamieszanie z Kauflandem wzbudziło także określone reakcje partii rządzącej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zdążyli już zapowiedzieć „ uszczelnienie” dziurawej ustawy o niedzielach handlowych , w trakcie których spora część sklepów i tak jest otwarta… Promocje na niedzielę handlową w Intermarche Tak czy siak, dzisiaj wszyscy Polacy mają w końcu szansę na skorzystanie z dobrodziejstw otwartych sklepów. Sieci chcą zwabić klientów do swoich placówek dzięki promocjom. W ten sposób postąpiło choćby Intermarche....

Newsy
W te dni kupicie jedzenie - znamy daty niedziel handlowych w 2021. Będziecie bardzo rozczarowani
Niedziele handlowe to niekończąca się dyskusja. Handel niedzielę podzielił nas na dwa przeciwstawne obozy. Żaden nie będzie zadowolony z tego, co rząd przygotował nam na 2021 rok.

Majstrowanie przy handlu w niedzielę podzieliło Polaków. Jedni od początku byli zdania, że pracownicy sklepów zasługują na odpoczynek z rodziną raz na tydzień. Inni psioczyli, że odbiera im się prawo o decydowaniu o tym, kiedy chcą iść na zakupy. Przedsiębiorcy zarzucali idei tak zwanych niedziel handlowych, że spowoduje ona wielkie straty w handlu. Jaki jest efekt zmian, które rządzący zaordynowali nam jeszcze w 2018 roku, wszyscy widzimy na własne oczy. Z jednej strony zatłoczone sklepy w soboty. Z drugiej spokój w niedzielę i czynne małe sklepy, które wypełniają potrzeby chętnych. W które niedziele sklepy będą otwarte? Dyskusja o niedzielach handlowych wcale się nie kończy. Wręcz przeciwnie. Pod koniec zeszłego roku ze względu na apele przedsiębiorców pokrzywdzonych przez pandemiczne obostrzenia, sklepy otwarto w 1 dodatkową niedzielę. W 2021 roku będzie jeszcze mniej niedziel handlowych niż do tej pory. Być może to jeszcze bardziej rozjątrzyło tych, którzy chcieliby przywrócenia handlu przez cały tydzień. Co człowiek, to opinia. Nigdy nie uda się wyklarować jednego zdania zdecydowanej większości społeczeństwa w tym temacie. W każdym razie rozczarowane mogą czuć się obie strony sporu. Z jednej spory ci, którzy chcieliby wykluczyć handel w niedzielę całkowicie. Niedziele handlowe 2021 Dla nich kością niezgody będą przecież wciąż sklepy, które są czynne w niedziele wyjątkowo. A więc te, które oferują usługi pocztowe, a także te, w których na kasie stoją właściciele. Z drugiej strony, na pewno niezadowoleni będą zwolennicy niedziel handlowych. Takich terminów będzie w tym roku w kalendarzu tyle, co kot napłakał. Zobaczcie, jak prezentuje się lista niedziel handlowych w 2021 r. To tylko 7 dni w roku! Niedziela 30 stycznia...