Trzecie ziemniaki na najmniejszych oczkach w tarce? To błąd. Są przeznaczone do tych produktów
własne
Newsy

Trzecie ziemniaki na najmniejszych oczkach w tarce? To błąd i strata czasu. Służą do czego innego

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w kuchni bez użycia tarki. Rozdrabnia się przecież na niej wiele potrzebnych produktów: owoce, warzywa, sery, a także czerstwe pieczywo. Czy wiecie jednak, co powinno się trzeć na jej najmniejszych oczkach? 

Tarka to wspaniałe urządzenie, które trze, jak również szatkuje i kroi. Dzięki niej uzyskacie nie tylko, klasyczne wiórki, lecz również plasterki i kawałki o różnych kształtach i wielkościach, o czym niestety często się zapomina. W zakresie tarcia to narzędzie oferuje szeroki zakres rozdrabniania, od całkiem pokaźnych drobin, aż po pył, który uzyskacie, trąc na jej chropowatej stronie. 

Co można trzeć na najmniejszych oczkach tarki? 

Chropowata strona tarki służy nie tylko do ucierania owoców i warzyw na miazgę. Jej przeznaczenie jest nieco inne i może wydać się niektórym z was zaskakujące. Na najmniejszych oczkach tego narzędzia kuchennego powinniście bowiem ucierać m.in. przyprawy.

Jeżeli kupicie w sklepie gałkę muszkatołową lub cynamon w całości, wówczas musicie rozdrobnić je na tej właśnie stronie. Kupowanie niezmielonych przypraw daje wam pewność co do ich jakości i oryginalności. Starte na tarce laski cynamonu i gałka muszkatołowa zapewnią niepowtarzalny i intensywny aromat i smak ciastom, sosom oraz różnym daniom. 

Małe oczka służą również do ucierania czekolady do deserów. Jeżeli przygotowujecie galaretkę z bitą śmietaną, lody, tort - to wówczas powinniście odwrócić tarkę na chropowatą stronę i rozdrobnić na niej kawałek czekolady. Wiórki tak zrobione będą wspaniałą dekoracją słodkich przysmaków.

Również parmezan i inne twarde żółte sery dobrze jest trzeć w ten sposób. Wybór najmniejszych oczek zapewni bowiem powstanie puszystej chmurki wiórków, która znakomicie będzie się komponować z różnego rodzaju daniami z makaronu. 

Małych oczek tarki nie należy za to wykorzystywać do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane. Nie dość, że w ten sposób wydłuży się ta i tak żmudna czynność, to na dodatek starte na drobny mak kartofle nie nadadzą się za bardzo do wysmażenia smacznych placków. Z tego samego powodu niektórzy nie lubią placków ziemniaczanych z maszynki elektrycznej do tarcia - masa ziemniaczana w niej przygotowana przypomina po starciu paskudną pulpę...

Zobacz także
Genialny sposób na czyszczenie tarki. Wystarczy wziąć ten 1 owoc......

Genialny sposób na czyszczenie tarki. Zrobicie to tym popularnym… owocem

99% Polaków źle używa tarki. Nic dziwnego, że kaleczą palce a w kuchni panuje bałagan (trzeba poziomo, a nie pionowo)

99% Polaków źle używa tarki. Nic dziwnego, że kaleczą palce a w kuchni panuje bałagan

Jak naostrzyć tępą tarkę? 

Każde narzędzie często eksploatowane ulega zużyciu. Dotyczy to również tarki, która używana kilka razy w tygodniu ulega stępieniu. Aby ją naostrzyć, nie musicie oddawać jej do specjalisty. Poradzicie sobie z tym problemem sami w domu. Wystarczy parę chwil i papier ścierny: 

  • Przygotujcie kawałek drobnoziarnistego papieru ściernego. 
  • Potrzyjcie nim kilkakrotnie oczka tarki w kierunku przeciwnym do tarcia warzyw, tzn. od dołu do góry. 
  • Umyjcie tarkę płynem do mycia naczyń i wysuszcie. Teraz będzie działać jak nowa. 

Źródło: dompelenpomyslow.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Macie tępą tarkę kuchenną? Jest na to sposób
Adobe Stock
Newsy
Macie tępą tarkę kuchenną? Jest na to sposób
Wiele osób nie zdaje sobie na co dzień sprawy, jak wielką rolę w kuchni odgrywa tarka. Idealnie nadaje się do starcia większości warzyw, sera żółtego czy zrobienia bułki tartej. Niestety ostrza tarki z czasem się zużywają. By naostrzyć tarkę, wystarczy zastosować jeden trik.

Wszystkie sprzęty czy akcesoria z czasem się zużywają. W konsekwencji nie są już tak skuteczne jak nowe. Aby nie kupować kolejnych dodatków, warto o nie wcześniej odpowiednio zadbać. Dzięki temu będą służyć przez wiele lat. Jednym z kuchennych akcesoriów, bez których gospodynie domowe nie wyobrażają sobie pracy w kuchni, jest tarka. Z pozoru prosty gadżet, ale niezwykle skuteczny i wszechstronny. Zdecydowanie ułatwia przygotowanie wielu dań.  Tępa tarka kuchenna Wysoka częstotliwość wykorzystywania tarki kuchennej, na co dzień przyczynia się do nadmiernej jej eksploatacji. Wynikiem tego jest stępienie ostrzy. Wtedy starcie nawet marchewki może być sporym wysiłkiem. Wówczas sporo osób pozbywa się pozornie zużytego gadżetu na rzecz nowego. Jednak to jest błędne koło, gdyż wystarczy odpowiednia dbałość o posiadane akcesoria. Jak naostrzyć tarkę? Aby przywrócić stan pierwotny tego dodatku, należy zastosować prosty patent. Przygotujcie dwa rodzaje papieru ściernego, o gradacji 240 oraz o gradacji 800. Dobrze ułóżcie tarkę na blacie. Trzymając ją za rączkę, przecierajcie najpierw papierem o mniejszej gradacji w przeciwnym kierunku do tarcia warzyw. Wówczas zeszlifujecie wypukłe krawędzie oczek. Po około 40 przetarciach, zmieńcie papier na ten o większej gradacji, by ostatecznie wygładzić powierzchnię. Po zakończonym ostrzeniu, dokładnie ją umyjcie. Wykorzystanie tarki w kuchni Niewiele osób wie o wszystkich zastosowaniach kuchennej tarki. To przyrząd, który zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie w kuchni. Każda strona tarki służy do innych funkcji: największe oczka - idealne do ścierania sera żółtego, warzyw czy owoców, mniejsze oczka - świetnie sprawdzają się do rozdrabniania, na mniejszych oczkach można zetrzeć czerstwe pieczywo,...