Tarka to wspaniałe urządzenie, które trze, jak również szatkuje i kroi. Dzięki niej uzyskacie nie tylko, klasyczne wiórki, lecz również plasterki i kawałki o różnych kształtach i wielkościach, o czym niestety często się zapomina. W zakresie tarcia to narzędzie oferuje szeroki zakres rozdrabniania, od całkiem pokaźnych drobin, aż po pył, który uzyskacie, trąc na jej chropowatej stronie. 

Co można trzeć na najmniejszych oczkach tarki? 

Chropowata strona tarki służy nie tylko do ucierania owoców i warzyw na miazgę. Jej przeznaczenie jest nieco inne i może wydać się niektórym z was zaskakujące. Na najmniejszych oczkach tego narzędzia kuchennego powinniście bowiem ucierać m.in. przyprawy.

Jeżeli kupicie w sklepie gałkę muszkatołową lub cynamon w całości, wówczas musicie rozdrobnić je na tej właśnie stronie. Kupowanie niezmielonych przypraw daje wam pewność co do ich jakości i oryginalności. Starte na tarce laski cynamonu i gałka muszkatołowa zapewnią niepowtarzalny i intensywny aromat i smak ciastom, sosom oraz różnym daniom. 

Zobacz także:

Małe oczka służą również do ucierania czekolady do deserów. Jeżeli przygotowujecie galaretkę z bitą śmietaną, lody, tort - to wówczas powinniście odwrócić tarkę na chropowatą stronę i rozdrobnić na niej kawałek czekolady. Wiórki tak zrobione będą wspaniałą dekoracją słodkich przysmaków.

Również parmezan i inne twarde żółte sery dobrze jest trzeć w ten sposób. Wybór najmniejszych oczek zapewni bowiem powstanie puszystej chmurki wiórków, która znakomicie będzie się komponować z różnego rodzaju daniami z makaronu. 

Małych oczek tarki nie należy za to wykorzystywać do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane. Nie dość, że w ten sposób wydłuży się ta i tak żmudna czynność, to na dodatek starte na drobny mak kartofle nie nadadzą się za bardzo do wysmażenia smacznych placków. Z tego samego powodu niektórzy nie lubią placków ziemniaczanych z maszynki elektrycznej do tarcia - masa ziemniaczana w niej przygotowana przypomina po starciu paskudną pulpę...

[content:0_8666,0_5226:undefined]

Jak naostrzyć tępą tarkę? 

Każde narzędzie często eksploatowane ulega zużyciu. Dotyczy to również tarki, która używana kilka razy w tygodniu ulega stępieniu. Aby ją naostrzyć, nie musicie oddawać jej do specjalisty. Poradzicie sobie z tym problemem sami w domu. Wystarczy parę chwil i papier ścierny: 

  • Przygotujcie kawałek drobnoziarnistego papieru ściernego. 
  • Potrzyjcie nim kilkakrotnie oczka tarki w kierunku przeciwnym do tarcia warzyw, tzn. od dołu do góry. 
  • Umyjcie tarkę płynem do mycia naczyń i wysuszcie. Teraz będzie działać jak nowa. 

Źródło: dompelenpomyslow.pl