Wiele ziół, przypraw czy innych roślin ma zbawienne właściwości zdrowotne. Robicie napary z czosnku, imbiru i kolendry, dodajecie miód i w ten sposób korzystacie z naturalnych środków na przeziębienie unikając stosowania preparatów aptecznych.

Oto roślina, która również ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu pomaga leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak katar i kaszel. Poznajcie tymianek i jego dwa proste zastosowania.

Tymianek na katar

Tymianek można wykorzystać w różny sposób. Dzięki olejkom eterycznym, które rozpoznacie po intensywnym zapachu, możecie używać go do udrażniania zatkanego nosa. Pod wpływem inhalacji zacznie wypływać z niego gromadząca się wydzielina. Inhalacje z tymiankiem można przygotować i przeprowadzić bardzo prosto. Inhalacje z tymiankiem można przygotować i przeprowadzić bardzo prosto:

  1. Do miski lub garnka z gorąca wodą dodajcie dwie łyżki tymianku, zamieszajcie.
  2. Nachylcie się nad unoszącą się parą z dodatkiem tymianku. W tej pozycji oddychajcie głęboko przez usta i noc.
  3. Żeby wzmocnić działanie, można przykryć się ręcznikiem, żeby cała para unosiła się prosto w kierunku twarzy i nie uciekała bokami, oraz woda dłużej była gorąca i parująca.

Tymianek na kaszel

Z tymianku można też przygotować napar pomagający na kaszel. Mikstura skutecznie pomoże odkrztusić zalegającą wydzielinę. Aby zrobić napar z tymianku:

Zobacz także:

  1. Wlejcie do garnka szklankę wrzącej wody i dodajcie 1 łyżkę stołową tymianku.
  2. Gotujcie napar przez kilka minut, a na koniec odcedźcie przez sitko.

Z tymianku można zrobić też olejek tymiankowy. Wystarczy dobrej jakości olejem zalać zioło i odstawić na kilka dni. Olejku z dodatkiem tymianku dodawajcie do gorących kąpieli. Taka kąpiel nie tylko rozgrzeje, ale jej orzeźwiający intensywny zapach udrożni drogi oddechowe i ułatwi oddychanie.

Domowe leki przygotowane z tymianku wykorzystujcie zawsze wtedy, gdy czujecie się przeziębieni. Nie lekceważcie jednak objawów choroby i gdy przeziębienie rozwija się ponad zwykły katar, skonsultujcie się z lekarzem i zacznijcie przyjmować przepisane leki.

Źródło: wprost.pl