
Kotlety schabowe przez ostanie dziesiątki lat zdobyły sobie miano chyba najchętniej jedzonego przez Polaków dania. Dla wielu niedziela bez talerza rosołu i właśnie „schaboszczaka” z ziemniakami i surówką po prostu jest nie do przyjęcia.
Co prawda polskie gospodynie mają swoje sposoby na to danie i przez lata wykuły właściwe sposoby przygotowania kotletów, wielu wciąż popełnia w kuchni te same błędy podczas ich przygotowania.
Dlaczego panierka odkleja się od kotletów schabowych?
Często wiele osób jest wręcz nieświadomych tego, w którym miejscu dochodzi do fatalnych w skutkach pomyłek. Jedną z takich sytuacji jest panierowanie kotletów i składanie ich wszystkich na ten sam talerz w oczekiwaniu na smażenie.
Z pozoru to sytuacja jakich wiele w kuchni. Tymczasem to prosta droga do tego, by panierka na waszych kotletach schabowych nie wyszła tak, jak powinna wyjść. Co jest tego przyczyną?
Dlaczego panierka odkleja się od kotletów schabowych?
Jeżeli nie wkładacie świeżo panierowanych kotletów od razu na rozgrzany olej, prosicie się o to, by panierka nabrała niepotrzebnie nadmiaru wilgoci od mięsa. Postępując w ten sposób, niemal pewne jest to, że bułka i jajko z mąką będą nieapetycznie odklejały się od mięsa po smażeniu.
To jednak nie wszystkie zasady, które mogą spowodować, że zamiast wielkiej uczty czekać was będzie wielkie rozczarowanie w kuchni. Sprawdźcie, co zrobić, by kotlety schabowe wyszły jak należy.
Podstawowe zasady dotyczące robienia dobrych kotletów schabowych
- Białe ścięgna wokół kotleta należy ponacinać lekko ostrym nożem. W przeciwnym wypadku schabowe mogą skurczyć się już w trakcie smażenia na rozgrzanym oleju, przez co straci sens ich uprzednie ubijanie na cienkie placki
- Rozbite mięso warto zalać mlekiem z dodatkiem pokrojonej w piórka cebuli. Tak przygotowane mięso powinno marynować się w lodówce około 12 godzin
- Zamarynowane mięso należy panierować i natychmiast smażyć, o czym piszemy powyżej
- Najsmaczniejsze w opinii wielu kotlety schabowe to te, które zostały wysmażone na smalcu wieprzowym. Dobrym tłuszczem do smażenia „schaboszczaków” będzie także neutralny smakowo olej rzepakowy. Odradzamy natomiast smażenie kotletów na maśle – ma zbyt niską temperaturę dymienia, co zamiast poprawienia smaku, może go jedynie zepsuć. Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie masła klarowanego – to jednak dość drogi tłuszcz.
- Podczas smażenia schabowych usuwajcie z patelni za pomocą łyżki lub innego narzędzia spalające się „odłamki” ze schabowego w postaci grudek mąki, bułki i jajka. Takie resztki panierki pozostałe na patelni mogą zepsuć smak smażonych kolejnych kotletów. Co więcej, niesmażenie kotletów na czystym, klarownym oleju poskutkuje otrzymaniem brzydkich, przepalonych placków.