To największy błąd podczas robienia kotletów schabowych. Właśnie przez to wychodzą sflaczałe i paskudne
Adobe Stock
Newsy

To największy błąd podczas robienia kotletów schabowych. Przez to wychodzą sflaczałe i paskudne

Szykujecie kotlety schabowe i przed smażeniem składacie je na taką stertę? To nic innego, jak tylko proszenie się o kulinarną wpadkę.

Kotlety schabowe przez ostanie dziesiątki lat zdobyły sobie miano chyba najchętniej jedzonego przez Polaków dania. Dla wielu niedziela bez talerza rosołu i właśnie „schaboszczaka” z ziemniakami i surówką po prostu jest nie do przyjęcia.

Co prawda polskie gospodynie mają swoje sposoby na to danie i przez lata wykuły właściwe sposoby przygotowania kotletów, wielu wciąż popełnia w kuchni te same błędy podczas ich przygotowania.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego panierka odkleja się od kotletów schabowych?

Często wiele osób jest wręcz nieświadomych tego, w którym miejscu dochodzi do fatalnych w skutkach pomyłek. Jedną z takich sytuacji jest panierowanie kotletów i składanie ich wszystkich na ten sam talerz w oczekiwaniu na smażenie.

Z pozoru to sytuacja jakich wiele w kuchni. Tymczasem to prosta droga do tego, by panierka na waszych kotletach schabowych nie wyszła tak, jak powinna wyjść. Co jest tego przyczyną?

Dlaczego panierka odkleja się od kotletów schabowych?

Jeżeli nie wkładacie świeżo panierowanych kotletów od razu na rozgrzany olej, prosicie się o to, by panierka nabrała niepotrzebnie nadmiaru wilgoci od mięsa. Postępując w ten sposób, niemal pewne jest to, że bułka i jajko z mąką będą nieapetycznie odklejały się od mięsa po smażeniu.

To jednak nie wszystkie zasady, które mogą spowodować, że zamiast wielkiej uczty czekać was będzie wielkie rozczarowanie w kuchni. Sprawdźcie, co zrobić, by kotlety schabowe wyszły jak należy.

Zobacz także
Na czym smażyć schabowe? Od tego

Kotlety schabowe wyjdą genialnie po smażeniu tylko na tym 1 tłuszczu. Poszukajcie go na sklepowej półce

Nie obtaczajcie kotletów schabowych w jajku i bułce, tylko zróbcie je w ten sposób. Magia tkwi w 1 składniku

Nie obtaczajcie kotletów schabowych w jajku i bułce, tylko zróbcie je w ten sposób. Magia tkwi w 1 składniku

Podstawowe zasady dotyczące robienia dobrych kotletów schabowych

  • Białe ścięgna wokół kotleta należy ponacinać lekko ostrym nożem. W przeciwnym wypadku schabowe mogą skurczyć się już w trakcie smażenia na rozgrzanym oleju, przez co straci sens ich uprzednie ubijanie na cienkie placki
  • Rozbite mięso warto zalać mlekiem z dodatkiem pokrojonej w piórka cebuli. Tak przygotowane mięso powinno marynować się w lodówce około 12 godzin
  • Zamarynowane mięso należy panierować i natychmiast smażyć, o czym piszemy powyżej
  • Najsmaczniejsze w opinii wielu kotlety schabowe to te, które zostały wysmażone na smalcu wieprzowym. Dobrym tłuszczem do smażenia „schaboszczaków” będzie także neutralny smakowo olej rzepakowy. Odradzamy natomiast smażenie kotletów na maśle – ma zbyt niską temperaturę dymienia, co zamiast poprawienia smaku, może go jedynie zepsuć. Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie masła klarowanego – to jednak dość drogi tłuszcz.
  • Podczas smażenia schabowych usuwajcie z patelni za pomocą łyżki lub innego narzędzia spalające się „odłamki” ze schabowego w postaci grudek mąki, bułki i jajka. Takie resztki panierki pozostałe na patelni mogą zepsuć smak smażonych kolejnych kotletów. Co więcej, niesmażenie kotletów na czystym, klarownym oleju poskutkuje otrzymaniem brzydkich, przepalonych placków.
Dodajcie to do jajka i zanurzcie w tym schabowe. Wyjdą najlepsze z najlepszych
Adobe Stock
Newsy
Dodajcie to do jajka i zanurzcie w tym kotlety. Tak dobrej panierki jeszcze nie próbowaliście
Sekretem smacznych kotletów schabowych jest nie tylko odpowiednie źródło mięsa. Równie ważna jest sama panierka. A ta jest wyborna!

Panierowane rzeczy tuczą, ale i poprawiają nastrój. Panierowane mogą być rybne filety, wędliny typu mortadela oraz przede wszystkim różnorakie mięso. Polacy najchętniej sięgają po panierowanego schabowego. Sekret jego smaku tkwi w tym, w czym postanowicie go obtoczyć. Jak smażyć kotlety, żeby panierka się trzymała? Aby panierka nie odpadała od kotleta czy ryby, powinniście trzymać się kilku zasad. Mięso powinno być przede wszystkim dobrze osuszone przed panierowaniem, a tłuszcz na patelni powinien być dobrze rozgrzany. Można to sprawdzić, wkładając na patelnię np. kawałek pieczywa. Chleb zacznie szybko się rumienić, a wokół niego pojawią się pęcherzyki powietrza. To znak, że na patelnię można zacząć wrzucać kotlety. Można też włożyć końcówkę drewnianej łyżki, jeśli zauważycie pęcherzyki wokół niej, można rozpocząć smażenie. Najlepszym tłuszczem do smażenia schabowych jest smalec.  Panierka będzie jeszcze bardziej chrupiąca, jeśli pod koniec smażenia zwiększycie ogień palnika. Schabowe najlepiej smakują z pięknie zrumienioną, chrupiącą panierką. Bez niej danie traci swój urok. Zadbanie o jej odpowiednią konsystencję, jest dziecinnie proste i w łatwy sposób można się tej sztuczki nauczyć. Sposób na najlepszą panierkę do kotletów schabowych Mało kto odmówiłby chrupiącego schabowego. Z pozoru nie jest to skomplikowana potrawa. Warto znać pewien trik, który pozwoli wam zrobić z tej popularnej potrawy kulinarny majstersztyk. Mięso nawet najlepszej jakości nie będzie zachwycać, jeśli panierka będzie miękka, albo co gorsze - spalona. Najlepsza panierka schabowego jest chrupiąca i złocista.  Wystarczy dosłownie kwadrans, by z kawałków surowego mięsa uzyskać dokładnie taki efekt. Rozbite na cienko kotlety solicie i pieprzycie według osobistych preferencji. Zamoczcie je w mleku i zostawcie na...

Skończyła wam się bułka tarta, a kotlety schabowe już w jajku? Teściowa zawsze radziła sobie z tym tak
Adobe Stock
Newsy
Skończyła wam się bułka tarta, a kotlety schabowe już w jajku? Teściowa radziła sobie z tym w ten sposób
Używacie do panierowania schabowych jajek, mąki i bułki tartej? Poznajcie inne sposoby na zrobienie panierki do kotletów!

Klasyczne, panierowane kotlety schabowe z ziemniakami i zasmażaną kapustą to jedno z typowych polskich dań. Smakują każdemu i zawsze sprawdzają się na obiad! Jednak panierka z bułki tartej nie jest niestety zbyt dietetyczna i częste jedzenie takich kotletów może sprawić, że będzie wam ciężej za jakiś czas zmieścić się w ulubione spodnie.  Rozwiązaniem jest robienie schabowych bez panierki lub zastąpienie bułki tartej innymi składnikami! Nieraz jesteśmy też do tego zmuszeni - powód jest oczywisty, chodzi o braki w kuchennych szafkach. Dowiedzcie się więc, czego można użyć do panierowania schabowych. Płatki kukurydziane zamiast bułki tartej do schabowych Świetnym pomysłem na zastąpienie bułki tartej jest użycie płatków kukurydzianych. Taka propozycja spodoba się szczególnie osobom, które z różnych powodów ograniczają gluten w diecie lub w ogóle nie mogą go jeść. Wystarczy, że pokruszycie płatki ręcznie lub np. za pomocą wałka do ciasta. Później trzeba obtoczyć w nich zamoczone wcześniej w jajku kotlety i usmażyć na patelni tak, jak zwykle. Pamiętajcie, by po smażeniu odkładać je na papierowe ręczniki, które wchłoną nadmiar tłuszczu! Panierka z płatków owsianych do kotletów schabowych Płatki owsiane zamiast bułki tartej sprawdzą się zwłaszcza u osób, które dbają o linię. Te płatki nie wchłaniają bowiem tak dużo oleju jak bułka tarta i nie przypalają się, dlatego kotlety w panierce z płatków owsianych są znacznie zdrowsze. Najlepiej użyjcie płatków błyskawicznych, które już są rozdrobnione. Jeśli macie płatki górskie, wystarczy, że zmielicie je np. w blenderze przed przystąpieniem do panierowania. Po zmieleniu płatki będą tak sypkie, jak bułka tarta. Wiórki kokosowe zamiast bułki tartej Ciekawym pomysłem jest użycie wiórków kokosowych do panierowania kotletów schabowych. Należy użyć...

Kotlety schabowe
Gotujmy.pl/celi1
Newsy
Panierka odpada od schabowych? Zadbajcie o ten 1 szczegół, a wyjdą idealnie chrupiące
Kotlet schabowy to nie tylko mięso. Smaczny „schaboszczak” nie ma prawa udać się bez dobrze przyrządzonej panierki.

Zastanawialiście się kiedyś, po co tak naprawdę robi się do kotletów schabowych  panierkę? Odpowiedź znaleźć można patrząc na inne danie. Bitki schabowe nie różnią się tak naprawdę za wiele od zwykłych kotletów schabowych. Jedyna różnica to brak wspomnianej panierki. Jednak bitki należy koniecznie podawać z jakimkolwiek sosem. To oczywiście spowodowane jest tym, że bez niego wychodzą suche. Po co panieruje się kotlety schabowe? Panierka została obmyślona wiele lat temu przez zmyślnych szefów kuchni i kucharzy właśnie w celu utrzymania wilgoci mięsa schabowego. Pod cienką warstwą mąki, jajka i bułki zbity na płasko schab wcale nie wysuszy się podczas smażenia. Mało tego, wciąż będzie soczysty w środku. Stanie się tak oczywiście pod warunkiem, że wasza panierka zostanie przyrządzona, jak należy i nie popełnicie przy niej błędów. Z pewnością próbowaliście w swoim życiu różnego rodzaju panierek. Niektóre gospodynie lubią przyrządzić je z płatków owsianych czy kukurydzianych zamiast mąki i bułki. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie ziaren sezamu. Eksperymenty zostawmy jednak na później i wróćmy do podstaw. Jak smażyć schabowe, żeby były chrupiące? A podstawy to oczywiście bułka, mąka i jajko. Utłuczony schab należy przyprawić, obtoczyć dokładnie w mące. Następny krok to oczywiście zanurzenie w rozkłóconym jajku. Potem szybkie przerzucenie kotleta na talerz z bułką tartą i od razu na rozgrzaną patelnię. I tu właśnie leży sekret dobrego kotleta z dobrą panierką. Jeśli pozwolicie kotletom na krótki „odpoczynek” przed smażeniem, przygotujcie się na to, że panierka może się nie udać. Odpadanie mączno-bułkowej skórki od mięsa jest spowodowane pochłonięciem wilgoci mięsa przez panierkę. Tak dzieje się zawsze wtedy, gdy kotlety czekają na smażenie od kilku do kilkunastu minut....

Co zrobić żeby schabowy był chrupki z zewnątrz i miękki w środku? Pospieszcie się przy tej 1 czynności
Flickr
Newsy
Co zrobić żeby schabowy był chrupki z zewnątrz i miękki w środku? Pospieszcie się przy tej 1 czynności
W środku miękki, na zewnątrz idealnie chrupki – tak powinien prezentować się doskonały schabowy. Podpowiemy wam, jak osiągnąć takie efekty.

Doskonalenie kotletów schabowych to żmudny proces. Każda dobra gospodyni domowa musiała wysmażyć odpowiednią ilość „schaboszczaków”, by w końcu dojść do wprawy. Trening czyni mistrza – nie inaczej jest podczas gotowania. Z czasem wszyscy gotujący eliminują wszelkie błędy i niedopatrzenia. Nie inaczej jest z kotletami. Co zrobić, by nie wysuszyć kotleta schabowego? Szlifowanie smaku schabowych w dużej mierze sprowadza się do zapanierowania ich w odpowiedniej mieszance i w odpowiednim czasie. Sekret chrupkości kotletów schabowych tkwi oczywiście w ich panierce. Paradoksalnie, to także panierka nadaje kotletom miękkość w środku. Jak? To właśnie niegruba skórka złożona z mąki, jajka i bułki tartej przykrywa delikatny, cienko rozbity schab. Bez niej ubite kawałki mięsa zeschłyby się podczas smażenia na wiór. Dopuszczalne są oczywiście kombinacje. Dlaczego należy spieszyć się podczas panierowania kotletów? Wśród nich króluje zamienianie bułki tartej na płatki kukurydziane, owsiane, a nawet wiórki kokosowe. Jajka i mąka to jednak niezmienne elementy każdej, udanej panierki. Wiele pań domu z pewnością testowała panierkę zredukowaną do tylko tych dwóch składników. W ten sposób smaży się kotlety m.in. za naszą wschodnią granicę. Zostawmy jednak kuchnię naszych sąsiadów i skupmy się na chrupkiej panierce. Kolejną kluczową sprawą jest szybkość działania podczas  panierowania i wkładania na rozgrzaną patelnię kotletów. Co prawda, przysłowie mówi, że pośpiech wskazany jest co najwyżej przy łapaniu pcheł, ale akurat nie w tym przypadku. Pospieszcie się. Chodzi o to, by kotlety jak najkrócej „oczekiwały” na wysmażenie po zapanierowaniu. Dzięki temu panierka nie wchłonie wilgoci mięsa i potem nie odklei się od kotleta. Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Na czym zwykle smażycie swoje kotlety?...