Kawa z cynamonem i pomarańczami
BSz/gotujmy.pl
Newsy

To musicie wiedzieć, gdy zaparzacie kawę. Jeden błąd i będzie do wylania

Nie wyobrażacie sobie dnia bez filiżanki kawy? A zastanawiacie się czasem nad tym, jak należy ją poprawnie zaparzać? Poznajcie najważniejsze wskazówki!
Katarzyna Wyborska
grudzień 06, 2020

Trudno znaleźć osobę, która nie piłaby choć jednej filiżanki kawy dziennie. To nasz narodowy napój – praktycznie wszyscy Polacy piją kawę! Mielona, z ekspresu, rozpuszczalna? To tylko niektóre sposoby jej przyrządzania. Mamy różne rodzaje kawy – latte, cappuccino i americano są chyba najpopularniejsze w Polsce. W naszym kraju chodzenie do kawiarni nie jest tak popularne, jak na przykład we Włoszech i większość z nas kawę przygotowuje sobie samodzielnie w domu. A czy wiecie, jak robić to poprawnie? Mamy dla was garść wskazówek!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak poprawnie parzyć kawę?

Okazuje się, że parzenie kawy to wcale nie jest taka prosta sprawa! Jeżeli chcecie, by wasza kawa była zawsze aromatyczna, lekko gorzka i pobudzająca, musicie stosować się do poniższych zasad:

  1. Przechowywanie – ten punkt dotyczy przede wszystkim kawy ziarnistej, dlatego posiadacze ekspresów powinni uważnie to przeczytać! Aby ziarenka kawy były dłużej świeże i aromatyczne, powinno się je trzymać w lodówce lub ostatecznie w spiżarni. Najważniejsze jest to, aby znajdowały się w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu do światła i w temperaturze około 10 stopni.
  2. Temperatura – to, w jakiej temperaturze parzy się kawę, jest bardzo ważne! Absolutnie nie wolno zalewać jej wrzątkiem, ponieważ zniszczy to jej smak. Optymalna temperatura parzenia to od 90 do 95 stopni Celsjusza.
  3. Jakość ziaren – tak jak w przypadku większości produktów spożywczych, jakość ma ogromne znaczenie! Różnica między najtańszymi ziarnami kawy z supermarketu a droższymi odmianami dostępnymi w sklepach z kawą, jest naprawdę mocno odczuwalna.
  4. Mielenie – większość osób pewnie o tym wie, ale warto o tym wspomnieć. Mielona kawa jest najlepsza wtedy, gdy jest świeża! Dlatego lepiej porzucić zwyczaj mielenia kawy w młynku na zapas i wyciągać go tylko wtedy, gdy mamy ochotę na filiżankę tego pobudzającego napoju. Świeżo mielona kawa lepiej smakuje, pachnie i daje więcej energii.
  5. Waga, nie objętość – ile kawy pijecie? Łyżeczkę? Dwie? Obliczanie mocy kawy w takich jednostkach nie ma większego sensu, ponieważ po pierwsze - łyżeczki występują w różnych rozmiarach, a po drugie – dla jednej osoby łyżeczka to nałożenie kopiastej ilości kawy, a dla drugiej troszkę ponad krawędź. Dlatego nauczmy się podawać ilość kawy do zaparzenia w gramach!
Komentarze