Ten sadownik sprzedaje owoce w automacie. Czy to koniec z handlem przy drodze?
Adobe Stock
Newsy

Ten sadownik sprzedaje owoce w automacie. Czy to koniec z handlem przy drodze?

Idzie nowe. Także w kwestii sprzedaży warzyw i owoców bezpośrednio od rolników i sadowników. Czy tradycyjny handel przy drogach zostanie zmieniony w niedalekiej przyszłości przez specjalne automaty?

Nie od dziś wiadomo, że polscy rolnicy mają łeb na karku. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku sadowników. Udowodnił to jeden z gospodarzy z Rabowic w Wielkopolsce. Chyba to nie przypadek, że taki właśnie nowy trend w handlu świeżymi owocami i warzywami płynie właśnie z tego regionu Polski, od lat słynącego przecież z gospodarności.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wygląda handel owocami i warzywami za pomocą automatów?

Na czym polega innowacja wprowadzona w pewnym gospodarstwie sadowniczym z okolic Swarzędza? Cały patent polega na sprzedaży owoców i warzyw z automatów mogących niektórym przypominać maszyny ze słodkimi napojami albo raczej… paczkomaty. Wszystko oczywiście bez bezpośredniego kontaktu na linii sprzedawca-klient.

Zobacz także
Jak sprawdzić czy owoce nie mają robaków? Zdradza je 1 szczegół

Jak sprawdzić czy owoce nie mają robaków? Zdradza je 1 szczegół

Jak rozpoznać, czy warzywa i owoce kupowane w sklepach są polskie? Zwróćcie uwagę na te 3 rzeczy

Jak rozpoznać, czy warzywa i owoce kupowane w sklepach są polskie? Zwróćcie uwagę na te 3 rzeczy

Zobaczcie sami, jak wygląda automat do sprzedaży owoców i przetworów, a także w jaki sposób działa:

Idea takiego właśnie handlowania świeżymi towarami przywędrowała do Wielkopolski z Europy Zachodniej. Jak zwykle, matką wynalazku była potrzeba. Zachodni sadownicy wyczuli konieczność opatentowania nowego sposobu handlu w trudnych czasach pandemii koronawirusa.

Chodzi oczywiście o możliwość nabycia świeżych warzyw i owoców bez konieczności kontaktowania się ze sprzedawcą.  Nie ulega wątpliwości, że nie ma to jak bezpośredni kontakt twarzą w twarz ze sprzedawcą, ale nowa, elastyczna forma handlowania swoim towarem jest także na rękę pod każdym względem samym sadownikom.

Co klienci najchętniej kupują w automatach z owocami i warzywami?

Co ważne, automat w gospodarstwie w Rabowicach jest czynny całą dobę, w przeciwieństwie oczywiście do typowych obwoźnych sklepów z płodami rolnymi. Jak podkreślają osoby prowadzące gospodarstwo i nowoczesny handel za pośrednictwem automatu – szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród klientów ich jabłka.

Co powiecie na taką formę robienia świeżych zakupów? Czy w przyszłości zwykle warzywniaki i stragany przy drogach odejdą do lamusa? Czy jednak tego typu aparatura do handlu będzie zbyt dużym obciążeniem dla sadowników?

Czytaj także:

Sadownicy chcą sprzedawać "jabłka po gradzie". Kupilibyście nieidealne owoce?
Adobe Stock
Newsy
Sadownicy chcą sprzedawać „gradowe jabłka”. Wciąż pyszne, lecz nie wyglądają najlepiej
Smaczne, zdrowe, ale brzydkie i „nieidealne”. Czy kupilibyście takie warzywa i owoce, gdyby znalazły się na półkach sklepowych? Sadownicy mają taką nadzieję.

Gala, szampion, ligol – tak zwykle wygląda wybór jabłek w polskich sklepach spożywczych, warzywniakach czy na targowiskach. A co byście powiedzieli, gdyby obok tych gatunków leżały także jabłka zniekształcone przez kulki gradu? Dla sadowników walka z żywiołami natury to codzienność. Susze, ulewne deszcze, wiatry – z tym wszystkim zmagają się rolnicy. Oprócz wpływu na obfitość zbiorów, burze potrafią dać się we znaki już na samym końcu procesu uprawy jabłek. Chodzi o burze z gradem. Łatwo można domyślić się, jak wielkie szkody jabłkowym sadom i wielkim uprawom mogą poczynić gradowe burze. Nawet lekkie obicie czy stłuczenie owocu prędzej, czy później doprowadzi do rozpoczęcia procesu gnicia jabłka. Co sadownicy chcą zrobić z obitymi „jabłkami po gradzie”? W związku z tym, wielu sadowników ma twardy orzech do zgryzienia z „pogradowymi” zbiorami. Wielu rolników nie ma serca, by wyrzucać owoce, w których wyrośnięcie włożyli dużo pracy i mnóstwo finansowych nakładów w postaci nawozów, oprysków i innych środków ochrony roślin. Tego rodzaju obite „nieidealne” jabłka zbiera się szybko po burzach i stara się sprzedać do celów przetwórczych. Cena skupu takich jabłek często znajduje się jednak poniżej progu rentowności dla sadowników. W związku z coraz powszechniejszą ideą niemarnowania jedzenia, sadownicy wpadli na pomysł, by spróbować zacząć sprzedawać „nieidealne” jabłka po burzach gradowych klientom indywidualnym. Czy „nieidealne” owoce i warzywa przypadną do gustu klientom? Impulsem do takich prób, była historia „krzywych” buraków z Lidla. To właśnie w tej sieci sklepów spożywczych można było niedawno nabyć buraki od pewnego...

Owoce, warzywa, jajka - rolnicy sprzedają to na e-bazarku. Zamówilibyście jedzenie przez kuriera?
Adobe Stock
Newsy
Owoce, warzywa, jajka - rolnicy sprzedadzą to na e-bazarku. Zamówilibyście jedzenie przez kuriera?
Czeka nas kolejna rewolucja na rynku sprzedaży i dystrybucji żywności? Rolnicy będą sprzedawali swoje produkty za pośrednictwem firm kurierskich.

Zmiany, zmiany, zmiany – Polacy są coraz bardziej świadomi na temat prawidłowego i zdrowego odżywiania . Dużo chętniej niż jeszcze kilka lat temu konsumenci sięgają po zdrowe i ekologiczne jedzenie. Wzrosła także popularność kupowania świeżych towarów od rolników i producentów. Kilka lat temu wprowadzono prawo, które miało ułatwić bezpośrednią sprzedaż płodów rolnych przez farmerów bez pośredników. Ustawy to jedno, rzeczywistość to drugie. Poza problemami natury formalnej, częstym kłopotem była kwestia dystrybucji towaru. Na czym będą polegały zakupy na e-bazarku? W ostatnim jednak czasie polski rynek warzyw, owoców i wyrobów własnych gospodarstw rolnych jest świadkiem wdrożenia kolejnej innowacji. Chodzi o dostarczenie produktów przez rolników do klientów przez kuriera. Jeszcze przed kilkoma laty przesyłki kurierskie nie cieszyły się tak wielkim powodzeniem jak obecnie. Wygoda, coraz tańsze koszty tej usługi i szeroka oferta działalności firm kurierskich spowodowały, że weszły one także na rynek żywności. Już dzisiaj nikogo nie dziwą zakupy w sklepie spożywczym przez internet. Frisco, Barbora – te sklepy specjalizują się wyłącznie w tego typu handlu. Na internetowy rynek spożywczy wkroczył także prawdziwy gigant, czyli Biedronka . Portugalska sieć sklepów w tej materii współpracuje z firmą Glovo. Jak zmieni się prawo sprzedaży płodów rolnych przez rolników? W tyle nie chcą zostać także rolnicy. Producenci warzyw i owoców także chcą wykorzystać nowe drogi sprzedaży produktów. Niedawne zmiany w prawie sprzedaży płodów rolnych mogą im w tym pomóc. W opracowaniu są przepisy,  które pozwolą farmerom na sprzedaż swoich produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego poza...

co oznaczają naklejki na bananach
Adobe Stock
Newsy
Banan ma to na skórce? Lepiej sprawdźcie, co to oznacza. Chodzi o wasze zdrowie
W ostatnim czasie popularność zdobywają owoce i warzywa ekologiczne. Co oznaczają zielone oznaczenia i kody na skórkach?

Moda na owoce i warzywa z upraw ekologicznych, staje się wśród polskich konsumentów coraz bardziej powszechna. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że ekologiczne jedzenie zaczyna powoli konkurować z tym wytwarzanym w zwykły sposób. Czym tak na dobrą sprawę różnią się obydwa rodzaje warzyw i owoców? I jak je w ogóle rozpoznać? O tym opowiemy wam w naszym krótkim poradniku. Czym różnią się warzywa i owoce ekologiczne od zwykłych? Nie od dziś na sklepowych półkach widać często dwa rodzaje tego samego warzywa lub owocu. Weźmy choćby banany. Jedne są często pozbawione jakichkolwiek oznaczeń i występują zazwyczaj pod nazwą „banany” lub „banany premium”. Obok nich swoje miejsce mają także czasami „banany dla dzieci” (po prostu mniejsze), a także  „banany bio” lub też „banany z upraw ekologicznych”. Można się w tym wszystkim pogubić. Z grubsza banany, jak i wszystkie pozostałe warzywa i owoce można podzielić na dwie kategorie: Te uprawiane z ograniczonym użyciem pestycydów, nawozów Te uprawiane w zwykły sposób, bez zmniejszonej ilości chemicznych dodatków. Co oznaczają naklejki na warzywach i owocach? I to właśnie ten pierwszy rodzaj bananów często ma dodatkowe oznaczenia na swoich skórkach. Są tak zwane kody PLU. Tutaj producenci są również zobowiązani do przestrzegania odgórnych standardów w oznaczaniu swoich produktów. 5-cyfrowy kod PLU zaczynający się od cyfry 9 oznacza właśnie żywność ekologiczną, niemodyfikowaną genetycznie. 5-cyfrowy kod PLU zaczynający się od cyfry 8, to z kolei żywność pochodząca z upraw GMO. 4-cyfrowy kod PLU zaczynający się zwykle od cyfry 4 to z kolei zwykła żywność – a więc owoce i...

Dlaczego świeżo wyciskane soki nie są zdrowe? Jak jeść owoce i warzywa, by zachować wartości odżywcze?
Adobe Stock
Newsy
Dlaczego wyciskane soki nie są aż tak zdrowe? Jak jeść owoce i warzywa, by zachować wartości odżywcze?
Słyszeliście o pięciu porcjach zdrowia? Podpowiadamy czym są, jak je jeść i jaką proporcję zachować pomiędzy owocami i warzywami.

Niektórzy poświęcają dużo uwagi i energii, żeby wprowadzić do jadłospisu zdrową żywność. Za taką uznaje się soki owocowe, a szczególnie te świeżo wyciskane. Jednak dietetycy zwracają uwagę, że nawet świeże soki nie są aż tak zdrowe jak nam się wydaje. I podpowiadają jak jeść owoce i warzywa, żeby czerpać z nich najwięcej. Dlaczego soki wyciskane z owoców wcale nie są takie zdrowe? Są dwa powody, z których warto ograniczyć picie soków owocowych i zastąpić je innymi przysmakami. Oto one: Owoce, a zatem także soki z owoców, zawierają bardzo dużo cukru. Właśnie ten składnik powoduje, że muszą je ograniczyć diabetycy. Także osoby zdrowe, nie powinny spożywać nadmiernych ilości słodkich owoców Wyciskając z owoców sok, spożywamy owoce bez miąższu i skórek, a to w nich znajduje się skarbnica witamin i minerałów, a także błonnik, dzięki któremu poprawia się mikroflora jelitowa, rozwijają  pożyteczne bakterie, a układ pokarmowy pozostaje w dobrej kondycji Z tych powodów, jeśli lubicie spożywać owoce i warzywa w postaci płynnej, jako soki, zrezygnujcie z sokowirówki i zastąpcie ją wyciskarką, a po wyciśnięciu owoców dodajcie do napoju miąższ i ewentualnie skórkę (wykluczamy stąd przede wszystkim cytrusy). Jak najlepiej spożywać owoce i warzywa? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a za nią Polski Instytut Żywności i Żywienia, opracowały zalecenia żywieniowe, w których owoce i warzywa mają bardzo ważne miejsce. W codziennym menu powinno się znaleźć minimum 400 g warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji, tzw. pięć porcji zdrowia. Jedną z nich może być oczywiście szklanka soku. Ale uwaga: w żadnym wypadku nie tego gotowego soku, nektaru lub napoju sprzedawanego w butelkach,...