Wątroba to bardzo ważny narząd, bez którego wasz organizm nie podjąłby się wykonywania większości funkcji życiowych. Odpowiada ona między innymi za krzepnięcie krwi, prawidłowy poziom glukozy, neutralizację toksyn, produkcję ciepła czy magazynowanie żelaza oraz wielu witamin. Nie ulega więc wątpliwości, że należy robić wszystko, by jak najdłużej utrzymać ją przy zdrowiu.

Które produkty spożywcze niszczą waszą wątrobę?

Większość osób uważa, że jedynym produktem, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby jest alkohol. Nic bardziej mylnego. Oczywiście jego częste spożywanie nie oszczędza tego narządu, jednak istnieje szereg innych substancji, które bezpośrednią przyczyniają się do jego powolnego wyniszczania.

Cukier szkodzi waszej wątrobie

Jednym z najczęściej spożywanych produktów spożywczych jest oczywiście cukier. Dodajecie go do ciast, kawy, herbaty, a nawet słodkich śniadań. Dostarczacie go także poprzez pożywienie – parówki, keczup, pieczywo, owoce. Okazuje się, że dla waszej wątroby jest on równie groźny, co alkohol.

Jedną z podstawowych funkcji wątroby jest bowiem przekształcanie składników odżywczych w tłuszcze. Narząd potrzebuje do tego tylko fruktozy, z kolei spożywany na potęgę cukier rafinowany i syrop glukozowy są zbędne. Ich zbyt duża ilość prowadzi do poważnych chorób wątroby.

Zobacz także:

Napoje gazowane wywołują zapalenie wątroby

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że 80 proc. osób zmagających się z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby wypija co najmniej dwie puszki kolorowych napojów gazowanych dziennie. Okazuje się więc, że dostarczanie do organizmu tego typu produktów niesamowicie szkodzi temu narządowi.

Tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób wątroby

O szkodliwości znajdujących się w przetworzonej żywności tłuszczów trans wiele się słyszy. Mimo to ludzie wciąż sięgają po gotowe dania z marketów, fast-foody i sklepowe wypieki. Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka dieta prowadzi nie tylko do otyłości, ale również wielu poważnych chorób, w tym chorób wątroby. Tego typu pożywienie odbija się na pracy narządu i jego zdolności do filtrowania szkodliwych substancji.

Smażone ziemniaki wywołują raka wątroby

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że smażone frytki i chipsy to źródło szkodliwej toksyny o nazwie akrylamid. Wspomniana substancja prowadzi do uszkodzenia DNA, a co za tym idzie, rozwoju raka lub wad wrodzonych u dzieci. 

Smażone na głębokim oleju ziemniaki sprawiają także, że w waszym organizmie gromadzą się toksyczne nadtlenki lipidów i tłuszczów trans hamujących produkcję związku chroniącego wątrobę.