Niektórzy żartują, że jajecznicę potrafi usmażyć nawet ten, kto nie potrafi porządnie ugotować wody na herbatę. Ten żart ma rzecz jasna pokazać, że jajecznica jest najprostszym daniem na świecie.

Drugim walorem jajecznicy jest to, że możecie ją tak urozmaicać, że nigdy się nie znudzi. Smaży się ją więc na cebulce lub z dodatkiem dymki. Niektórzy uwielbiają jajecznicę na pokrojonej w kostkę i podsmażonej szynce, inni wolą dodać do jajecznicy chrupiący plaster boczku. Można ją robić kurkami i pieczarkami, smażyć ze szpinakiem czy podać wyłącznie z pieprzem.

A jak wy lubicie ją jadać? Proponujemy coś, co zmieni wasze myślenie o jajecznicy.

Jajecznica z dodatkiem syropu klonowego

Jeśli bardzo obruszyliście się słysząc o oddania do jajecznicy słodkiego syropu klonowego i nie wyobrażacie sobie takiego połączenia smaków, to tylko pomyślcie:

Zobacz także:

  • Do wielu słonych dań dodaje się cukier czy słodkie dodatki i one przed to wcale nie powodują, że całe danie jest słodkie
  • Szczypta cukru dodana do ciasta naleśnikowego podkręca smak, lekko karmelizuje i nadaje plackom złoty kolor
  • Cukier dodany do cebuli, którą przygotowujecie do śledzi, wydobędzie ze słonych składników jeszcze więcej smaku
  • Także do zup i sosów często dodawana jest szczypta cukru, dzięki której smak pozostałych składników staje się wyrazistszy

Także dodanie kilku kropli syropu klonowego, który doskonale komponuje się z jajkami i solą, podkreśli walory dania. Jeśli do tego dodacie plaster chrupiącego boczku, otrzymanie niezwykłą jajecznicę, której jeszcze nie jedliście, a która odtąd już zawsze będziecie jeść.

Zróbcie ją klasycznie, pod koniec smażenia posólcie, dodajcie kilka kropel syropu i lekko wymieszajcie.

Jak usmażyć idealną jajecznicę?

Istnieje kilka zasad, które spowodują, że jajecznica będzie jeszcze lepsza. Autorzy bloga Fine Dining Lovers podpowiadają jak ze zwykłego dania, zrobić wykwintną potrawę:

  • Sólcie jajecznicę dopiero na końcu. Nie tylko łatwo możecie przesolić jeśli dodajecie szynkę czy bekon, ale pogarszacie smak samych jajek
  • Do jajek, z których smażycie, dodajcie dodatkowe żółtko. Będzie lepszym nośnikiem smaku i dostarczy więcej wartości odżywczych
  • Nigdy nie roztrzepujcie jajek trzepaczką. Jajka wystarczy lekko zmieszać widelcem, żeby nie napowietrzyć za bardzo składników.
  • Nie wylewajcie jajek na gorącą patelnię. Najlepiej wylać ją na zimną, z jajkami zacząć podgrzewać i lekko wymieszać. Wtedy jajecznica będzie najlepiej ścięta i najsmaczniejsza.
  • Nie wylewajcie na patelnię wszystkich jajek, niedużą część zostawcie. Dodacie ją gdy zestawicie usmażoną jajecznicę z ognia. Ten trik pozwoli zatrzymać proces gotowania, szybko obniży temperaturę. Jajecznica będzie idealnie kremowa i nie za bardzo ścięta i sucha.

Źródło: Onet.pl