Mają wiele smaków i kolorowe opakowania, zapraszające każdego do skosztowania. Kto by się im oparł? Na pewno nie dzieci i młodzież. Szybkie wyjście ze szkoły do pobliskiego sklepu nie oznacza już dzisiaj zakupu drożdżówki. Teraz dzieci wychodzą po dodatkową dawkę energii. 

Czy każdy może kupić energetyki? 

Tak zwane napoje energetyczne są ogólnodostępne i nie ma obecnie żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących ich zakupu. Co prawda nie wolno sprzedawać tego typu napojów w sklepikach szkolnych, jednak nie jest to zbyt dużym ograniczeniem dla młodzieży, a także dzieci ze szkół podstawowych.  

Grupki roześmianych uczniów popijających tzw. energetyki z puszek na dużej przerwie to obecnie niepokojąca, szkolna rzeczywistość. Wiele dzieci nie wyobraża już sobie dnia bez tego słodkiego, krzepiącego napoju.  

Zobacz także:

Napoje energetyzujące i ich działanie 

Nie ma w nich co prawda ani kropli alkoholu, ale jest za to pobudzająca kofeina, a także tauryna, która ma działanie psychoaktywne. Na tych dwóch składnikach się jednak nie kończy. W napojach energetyzujących znajdziecie również inozytol i guaranę, które to składniki silnie stymulują układ nerwowy. 

Pozostałe komponenty to istna tablica Mendelejewa, z których najbezpieczniejszy wydaje się być cukier. Jego zadaniem jest poprawa smaku i przy okazji szybki zastrzyk energii. W napojach typu energetyk jest go bardzo dużo, bo nawet 7 łyżeczek na puszkę.

Czym grozi częste picie energetyków?

Problem z energetykami jest dwojaki. Po pierwsze, pite często mogą szybko uzależniać, po drugie zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich mogą prowadzić do różnych chorób i zaburzeń, jak choćby: 

  • choroby serca, np. arytmia, 

  • problemy ze snem, 

  • zaburzenia koncentracji, 

  • zaburzenia pamięci, 

  • nadciśnienie, 

  • stany lekowe, 

  • depresja. 

Jak zachowuje się dziecko po wypiciu napoju energetyzującego?

Jak rozpoznać, że dziecko wypiło popularnego „monsterka”? Z całą pewnością po takim pobudzającym koktajlu będzie bardziej ruchliwe i pobudzone niż zazwyczaj. Nie będzie jednak rozkojarzone, wręcz przeciwnie, stanie się bardziej skoncentrowane. To dlatego niektórzy uczniowie piją energetyki przed sprawdzianami i egzaminami, czy w czasie wielogodzinnej sesji grania w gry komputerowe...

Jednak po pewnym czasie, gdy uderzenie cukrowo-kofeinowe zacznie słabnąć, również wasza pociecha będzie opadać z sił. Niczym króliczek, któremu wyczerpały się baterie, zrobi się senna i zmęczona. Może pojawić się wówczas ból głowy. 

Źródło: kobieta.onet.pl, zdrowie.tvn.pl