Niektórzy z was, zwłaszcza starszej daty, na pewno pamiętają smak potraw pieczonych na kuchni kaflowej. Obsługa i utrzymanie jej w czystości stanowiły wyzwanie i nie ma co ukrywać, że współczesne piekarniki są o wiele bardziej praktyczne.

Z drugiej strony jednak ciasto czy placki zrobione na takiej kuchni smakowały zupełnie inaczej. Na przykład podpłomyki - najprostsze na świecie placki, które piekły się na rozgrzanej płycie takiej kuchenki były po prostu doskonale. 

Podpłomyk, czyli najstarszy rodzaj chleba

Każdy z was pewnie choć raz jadł podpłomyki. Niewielu pewnie jednak wie, że to praktycznie najstarszy chleb, jaki istnieje. Bywa też nazywany prymitywnym pieczywem i nie bez powodu. W końcu ciasto składa się jedynie z mąki, wody oraz odrobiny soli. Podpłomyki mają kształt okrągłych placków, które piecze się na suchej i bardzo mocno rozgrzanej blasze.

Właśnie dlatego podpłomyki z kuchni kaflowej były tak doskonałe, ale dziś podobny efekt możecie uzyskać korzystając z dobrze rozgrzanej patelni pokrytej nieprzywierającą powłoką. By podpłomyki były jeszcze smaczniejsze, możecie wzbogacić je o kilka przypraw, na przykład czarnuszkę albo kminek. 

Zobacz także:

Przepis na podpłomyki

Składniki:

  • 300 g mąki typ 500
  • 250 ml gorącej wody
  • płaska łyżeczka soli 

Opcjonalnie: kminek lub czarnuszka. 

Przygotowanie:

  1. Do gorącej wody wsypcie sól i wymieszajcie.
  2. Przesiejcie mąkę do miski. Powoli wlewajcie do niej wodę, cały czas mieszając drewnianą łyżką.
  3. Następnie ręcznie wyróbcie ciasto. Powinno być miękkie, elastyczne i lekko klejące. 
  4. Podzielcie ciasto na około 12 równych części. Każdą z nich rozwałkujcie na blacie podsypanym mąką. Podpłomyki nie muszą być idealnie okrągłe. Lekko nieregularne kształty to właśnie cały ich urok. 
  5. Mocno rozgrzejcie patelnię. Nie wylewajcie na nią oleju ani innego tłuszczu. Kiedy będzie już gorąca, połóżcie na niej placki.
  6. Pieczcie je około minuty z każdej strony - do momentu, aż na plackach pojawią się brązowe plamki. Smacznego!