Sezon na przerabianie owoców i warzyw potrwa aż do października. Jeśli oprócz smaku liczy się dla was również estetyka (bo chcecie słoiki pełne pyszności np. komuś podarować), usuńcie naklejki, które szpecą słoiki i nieestetyczne ślady po kleju. Dzięki temu wasze ogórki, buraczki, kompoty czy dżemy będą prezentować się znacznie lepiej. Poznajcie prostą sztuczkę, a błyskawicznie pozbędziecie się drażliwego problemu.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze słoików?

Ze słoikami z drugiej ręki, po innych przetworach, wiąże się również inny częsty problem – zapach, który pozostaje na ściankach i nakrętkach słoików. Szczególnie, jeśli zostały wcześniej umyte niedokładnie i ponownie zakręcone bez dokładnego wytarcia. W środku, po odkręceniu poczujecie charakterystyczny stęchły „zapaszek” – wspomnienie poprzednich przetworów. W przypadku zakrętek, zapach czuć w trudno dostępnych rowkach. Jak się go pozbyć? 

Poradzicie sobie z tym za pomocą sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Wsypcie do każdego słoika po 1 łyżce jednego z tych produktów, zalejcie ciepłą wodą i zostawcie do namoczenia na 20 minut. Następnie wylejcie płyn i umyjcie słoiki płynem do mycia naczyń.

Co zrobić z zakrętkami, którym również zdarza się „podśmierdywać”? Nasączcie ręcznik papierowy sokiem z cytryny i przetrzyjcie nim wieczka – na zewnątrz i od środka. Możecie też użyć do tego połówkę cytryny. Następnie dokładnie je osuszcie, by nie zaczęły rdzewieć pod wpływem kwasu. Cytryna zneutralizuje nieprzyjemny zapach na metalowym wieczku. W kolejnym kroku zajmijcie się irytującymi nalepkami.

Zobacz także:

Jak usunąć nalepki ze słoików?

Drapanie i żmudne szorowanie nie będzie konieczne. Do usunięcia naklejek i śladów po kleju ze słoików możecie użyć majonezu. Najlepiej, jeśli wykorzystacie przeterminowany produkt lub resztki, o których wiecie, że już wam się nie przydadzą. Posmarujcie naklejki cienką warstwą sosu i dajcie mu 15 minut. W międzyczasie „nakarmione” majonezem nalepki rozmiękną. Po kwadransie zdejmiecie je 1 ruchem. Tłuste ślady usuńcie szorstką stroną gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Potem osuszcie słoiki i gotowe. Możecie nakleić waszą nalepkę i wręczyć komuś własnoręcznie przygotowane przetwory w prezencie.

Zanim napełnicie słoiki

Sprawdzenia wymaga jeszcze 1 rzecz. Jeśli korzystacie z kilkuletnich słoików, koniecznie zobaczcie, jak wygląda szkło: czy nie jest ono wyszczerbione i czy nie ma na nim pęknięć. Takie słoiki mogą okazać się nieszczelne. Odrzućcie słoiki z cienkiego szkła. Mogą one nie wytrzymać pasteryzacji w wysokiej temperaturze. Wysłużone mogą być również pokrywki. Dokładnie je obejrzyjcie i dopasujcie do słoików jeszcze przed układaniem i zalewaniem naczyń. Jeśli któraś z pokrywek przeskakuje, jest zdefasonowana, wygięta lub ma ślady rdzy, wymieńcie ją koniecznie na nową, nieużywaną.