Słyszeliście o diecie zgodnej z grupą krwi? To już przeszłość. Czas na ustalanie diety wg swojego DNA
AdobeStock
Newsy

Słyszeliście o diecie zgodnej z grupą krwi? To już przeszłość. Czas na ustalanie diety wg swojego DNA

Czy dieta każdego z was powinna się różnić? Naukowcy nie mają wątpliwości

Wiele ekspertów zgodzi się, że medycyna i nauki o zdrowiu idą w stronę personalizacji. Coraz więcej naukowców zdaje sobie sprawę z tego, że każdy reaguje na dane leczenie inaczej. Różnice w waszych genach są odpowiedzialne za to, jaki macie kolor włosów, kolor oczu, jak wysocy jesteście, ale też za to, jak reagujecie na poszczególnie produkty żywnościowe lub leki.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dieta zgodna z DNA

Prężnie rozwija się nowa dziedzina nauki – nutrigenomika. Naukowcy się nią zajmujący próbują poznać wpływ pożywienia na geny. Prościej mówiąc, sprawdzają oni to, czy da się dobrać dietę badając DNA dla konkretnej osoby.

To stosunkowo młoda dziedzina nauki. Jest już wiele odkryć na tym polu, jednak trzeba jeszcze poczekać na możliwość personalizacji diety zgodnej dokładnie z waszym DNA. Naukowcy mają jednak kilka ciekawych wniosków, które mogą was zainteresować.

Geny otyłości

Odkryto na przykład tak zwane „geny otyłości”, czyli fragmenty DNA wskazujące na podatność do odkładania tłuszczu. Jak można wykorzystać te informacje? Można oczywiście dostosować dietę do danej osoby w ten sposób, by jedzenie nie powodowało otyłości. Trzeba wtedy szczególnie zadbać o dostosowanie kalorii w jadłospisie danej osoby.

Zobacz także
Dieta dla zdrowej wątroby. Co jeść, żeby wesprzeć wątrobę?

Dieta dla zdrowej wątroby. Co i jak jeść, żeby wesprzeć swoją wątrobę?

Ta uwielbiana przez Polaków dieta może spowodować niewydolność nerek. Lekarze przed nią ostrzegają!

Ta uwielbiana przez Polaków dieta może spowodować niewydolność nerek. Lekarze przed nią ostrzegają!

Wrażliwość na kofeinę macie w DNA

Jednym z pierwszych poważnych odkryć w nutrigenomice było zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za metabolizm i reagowanie na kofeinę. Pewnie znacie osoby, które mogą napić się mocnej kawy wieczorem, a potem bez problemu zasnąć? Inni napiją się kawy po obiedzie i przez to będą mieli problemy z zaśnięciem. Naukowcy są to w stanie odczytać te informacje z badania DNA!

Czy sól jest szkodliwa dla wszystkich?

Intensywnie badany jest też wpływ soli kuchennej na zdrowe. Okazuje się, że dieta bogata w sól szkodzi, ale nie każdemu w równym stopniu. To także ogromny wpływ genów. Niektórzy będą jadali 10 g dziennie i nie wytworzą nadciśnienia, dla innych podaż 7 g dziennie będzie niebezpieczna.

Kiedy dieta dostosowana do DNA?

Jak na razie jest kilka pojedynczych obszarów dotyczących diety i genów, które naukowcy są w stanie zbadać. Oprócz omówionych wyżej są to na przykład:

  • Zdolność do przyswajania kwasu foliowego
  • Umiejętność wykorzystywania sulforanu (osoby bez tej zdolności genetycznej nie mają prawie żadnych korzyści z jedzenia np. brokułów)
  • Nietolerancja laktozy
  • Podatność na wystąpienia nietolerancji glutenu

Trzeba jeszcze poczekać na sytuację, w której udacie się na badania DNA, a komputer wydrukuje wam spersonalizowane zalecenia dietetyczne. Ta dziedzina nauki dynamicznie się rozwija, jednak obecnie badania są dość drogie i raczej mało dostępne. Bardzo możliwe jest jednak, że kiedyś nastaną czasy, w których po prostym badaniu DNA będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat diety, którą powinniście stosować. Naukowcy intensywnie nad tym pracują!

Aleksander Kwaśniewski zbadał swój profil metaboliczny i wykluczył te produkty. Wygląda świetnie
ONS
Newsy
Aleksander Kwaśniewski zbadał swój profil metaboliczny i wykluczył te produkty. Wygląda świetnie
Były prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski – skończy w listopadzie 67 lat. Mimo dojrzałego wieku, prezentuje się wręcz doskonale. Czemu to zawdzięcza?

Aleksander Kwaśniewski jest jednym z najbardziej cenionych polityków w naszym kraju. Przez 10 lat pełnił funkcję prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W ciągu swojej wieloletniej kariery politycznej został uhonorowany wieloma odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami. W listopadzie Aleksander Kwaśniewski skończy 67 lat. Jak on to robi, że tak świetnie wygląda? Czy jest na jakiejś specjalnej diecie ? Dieta Aleksandra Kwaśniewskiego W jednym z naszych wcześniejszych artykułów mogliście dowiedzieć się, jaka jest ulubiona zupa byłego prezydenta Polski . To zupa kapuściana. Kwaśniewski do dziś jest kojarzony ze stosowaniem diety kapuścianej, która została nawet nazwana dietą prezydencką. Mimo iż były prezydent nigdy nie potwierdził oficjalnie tego, że stosował tę dietę, informacje na ten temat pochodzą z wielu niezależnych źródeł i można uznać je za wiarygodne. Podstawą tej diety jest jedzenie dużej ilości warzyw w ugotowanej postaci. Ma to ułatwić odchudzanie, czego żywym przykładem miał być kilkanaście lat temu prezydent Kwaśniewski. Ale to nie wszystko, co stosuje Kwaśniewski. Polityk unika też białego pieczywa , napojów gazowanych , potraw mącznych i smażonych oraz nie przesadza z ilością soli . Do przejścia na taką dietę mieli go zachęcić specjaliści z jednej z warszawskich klinik, w której Kwaśniewski zbadał jakiś czas temu swój profil metaboliczny . Na czym polega badanie profilu metabolicznego? Zastanawialiście się kiedyś, na czym polega badanie metaboliczne? Wyjaśniamy. Badania metaboliczne genodiety to nowoczesna metoda diagnostyczna, która opiera się na wiedzy z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki. Badanie ma pokazać, jakie geny u danej osoby odpowiadają za określony przebieg procesów metabolicznych. Badania metaboliczne analizują obecność genów,...

czy kofeina uzależnia
AdobeStock
Newsy
Wypiliście rano kilka kaw i nadal jesteście śpiący? Sprawdźcie, dlaczego kofeina na was nie działa
Czy od kofeiny można się uzależnić? Odpowiadamy na to pytanie!

Kto często pije kawę, ten po pewnym czasie zauważa, że przestaje ona na niego działać tak mocno, jak wcześniej. Uodpornienie się na kofeinę jest jak najbardziej możliwe! Warunkuje to kilka czynników. Sprawdziliśmy, dlaczego po jakimś czasie kawa nie pobudza już tak, jak wcześniej. Tolerancja na kofeinę Najczęściej powodem tego, że kawa już na was nie działa, jest fakt, że zwyczajnie się na nią uodporniliście . Wyrobienie sobie tolerancji na kofeinę jest jak najbardziej możliwe! Im częściej pijecie kawę, tym słabiej ona na was działa. Przez to sięgacie po nią kilkukrotnie w ciągu dnia, by osiągnąć pożądany efekt i się pobudzić.  Czy kofeinę można przedawkować? Jak najbardziej można przedawkować kofeinę , dlatego trzeba uważać, by nie przekroczyć bezpiecznej dziennej dawki. Lekarze zalecają, by przyjmować maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie , co odpowiada czterem filiżankom kawy. To znaczy, że jeśli już pijecie kawę w takich ilościach i dalej was ona nie pobudza, to zdecydowanie powinniście sobie zrobić detoks, by odzwyczaić organizm od kofeiny. Genetyczne predyspozycje a nietolerancja kofeiny Możliwe też, że genetycznie jesteście odporni na działanie kofeiny. Według naukowców około 10% ludzkości nosi w sobie gen, który sprawia, że kofeina w ogóle na nich nie działa. Tacy ludzie mogą pić bardzo dużo kawy i nie odczuwać żadnego pobudzenia. Geny to nie jedyny powód. Za wrażliwość na kofeinę odpowiadają także enzymy znajdujące się w wątrobie. Ten o nazwie CYP1A2 odpowiada za metabolizowanie kofeiny. Występuje on w dwóch formach – jedna metabolizuje kofeinę szybko, a druga wolno. Możliwe więc, że wasz organizm po prostu wolniej trawi kofeinę i przez to kawa was tak nie pobudza. Przemęczenie i kawa Kolejną możliwością jest zwykłe przemęczenie. Nawet najmocniejsza kawa...

Ile kawy spożywacie
Flickr
Newsy
Kardiolog wyjaśnia czy kawa podnosi ciśnienie. Odpowiedź zaskakuje
Sprawdźcie który z dwóch typów genów posiadacie, a będziecie wiedzieć czy możecie pić kawę mając nadciśnienie czy też nie.

W programie „Zet jak zdrowie” prowadzonym przez Michała Figurskiego, tym razem rozmawiano o wpływie kawy na ciśnienie krwi. Gościem programu był prof. Przemysław Mitkowski, kardiolog, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prowadzący chciał sprawdzić, czy powszechne myślenie, że kawa wpływa na podniesienie ciśnienia to mit czy fakt. Co odpowiedział kardiolog? Czy kawa szkodzi na ciśnienie? Na pytanie Michała Figurskiego czy kawa szkodzi na ciśnienie, gość odpowiedział krótko, lapidarnie i rozbrajająco: - Nie wiem. Czy to możliwe, że kardiolog nie zna wpływu kawy na zdrowie? Po chwili profesor Mitkowski wyjaśnił, że nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie: - Wszystko zależy od konkretnego organizmu i jego uwarunkowań genetycznych. To dlatego, że zawarta w kawie kofeina ma dwa sprzeczne działania: pobudzający ośrodkowy układ nerwowy, co w efekcie zwiększa częstotliwość rytmu serca i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Lub wpływający bezpośrednio na naczynia krwionośne i powodujący ich rozszerzenie, co w efekcie wpływa na spadek ciśnienia tętniczego we krwi. Kardiolog sugerował podejście do sprawy kawy i nadciśnienia w bardziej indywidualny sposób. Oto jego wskazówki dla wszystkich kawoszy mających zbyt wysokie wyniki badań na ciśnieniomierzu: - Każdy z nas musi sprawdzić, jak na niego działa kawa. Są tacy, którzy nie zasną bez filiżanki kawy przed snem i u nich ona działa na obniżenie ciśnienia krwi. Są i tacy, u których kawa powoduje kołatanie serca, zaczerwienie twarzy, ogólny niepokój, i oni powinni ograniczyć spożycie kawy do minimum lub w ogóle z niej zrezygnować. Najważniejsza jest samoobserwacja i to, jaką kawę pijemy (rodzaj kawy, a także sposób jej przygotowania). Co mają wspólnego geny z metabolizowaniem kawy? Kofeina jest...

Ile kubków kawy mogą wypić osoby z nadciśnieniem? Katarzyna Bosacka rozwiewa wątpliwości
ONS.pl/Flickr
Newsy
Ile kubków kawy mogą wypić osoby z nadciśnieniem? Katarzyna Bosacka rozwiewa wątpliwości
Picie kawy nie tylko sprawia radość, ale ma też znaczenie prozdrowotne. Możecie jej pić sporo, ale uwaga: nie przesadźcie!

Katarzyna Bosacka, choć nie jest lekarką, przez lata swojej pracy dziennikarskiej stała się ekspertką od zdrowego żywienia. W autorskim programie „Wiem, co jem, wiem co kupuję” uczy widzów, jak czytać etykiety produktów. Obnaża też chwyty marketingowe stosowane przez producentów żywności, używających sformułowań „light”, „bez cukru” czy „naturalne”. Bosacka jako matka czwórki dzieci najlepiej wie, co wkładać do koszyka w sklepie, żeby zdrowo żywić rodzinę. Dziennikarka nie opiera jednak swoich programów na matczynej intuicji. Publikacje konsultuje z ekspertami z zakresu zdrowia, żywienia, dietetyki. Na co dzień współpracuje z lekarzami i dietetykami. W rezultacie zdołała zbudować sobie dużą wiarygodność wśród Polaków. Co Katarzyna Bosacka mówi o kawie? Czy jest zdrowa? Dlaczego kawa pobudza i poprawia nastrój? Kawa rzeczywiście pobudza i poprawia nastrój, a przyczyną jest kofeina zawarta w kawie. Jej działanie polega na pobudzaniu ośrodkowego układu nerwowego. Wpływa to na koncentrację, refleks i poprawę nastroju. Działa na korę mózgową, zwęża naczynia w mózgu, dzięki czemu łagodzi objawy migreny. Najwyższe stężenie kofeiny występuje we krwi po 40-60 minutach po wypiciu kawy. Dlatego nie warto pić kubka za kubkiem. Trzeba spokojnie poczekać, aż kofeina zacznie działać. Katarzyna Bosacka swój pierwszy program o kawie zrobiła już w 2011 roku. Poświęca jej czas nie tylko dlatego, że kawa jest popularnym napojem, wprowadzającym w dobry nastrój, ale też dlatego, że ma szerokie właściwości zdrowotne i warto ją pić. Dziennikarka w wywiadzie udzielonym dla Jastrząb Post, powiedziała: Dlatego, że kawa ma w sobie kofeinę, która powoduje, że po wypiciu kawy otwiera nam się jedno oko, potem...