Może się wydawać, że w gotowaniu ryżu nie ma nic trudnego. A to nieprawda! To podstawa kuchni koreańskiej i japońskiej, a w przepisach na azjatyckie dania można znaleźć wskazówki dotyczące prawidłowego przyrządzania ryżu. Stosujecie już niektóre z nich?

Co zrobić, by ryż się nie kleił?

Ryż ryżowi nierówny. Są odmiany kleiste, jak ryż do sushi, w których sklejanie się ziarenek jest pożądane. Jednak nie zawsze chcemy, by ugotowany ryż wyszedł posklejany - w niektórych daniach powinien być idealnie sypki tak, że można bez trudu rozdzielić ziarenka. Co więc zrobić, by taki wyszedł? Nic prostszego! 

Po prostu przed ugotowaniem wysypcie ryż na sitko i solidnie przelejcie go zimną wodą. W ten sposób pozbędziecie się skrobi, która powoduje, że ryż się klei. Tak samo powinno się zresztą postępować z kaszą oraz roślinami strączkowymi, jak fasola czy groch. 

Zobacz także:

Jak prawidłowo ugotować ryż?

By ugotowany ryż wyszedł idealny i zdrowy, trzeba się stosować do pewnych zasad podczas jego przygotowywania:

  • Zawsze płuczcie ryż przed ugotowaniem.

  • Gotujcie bez torebki. Ryż czy kasza gotowane w plastikowych woreczkach są niezdrowe ze względu na substancje wydzielane przez plastik w trakcie gotowania. A do tego ryżu nie da się dokładnie wypłukać, jeśli jest w torebce. Co więcej, ryż w torebkach wychodzi drożej niż ten paczkowany.

  • Przed gotowaniem zamoczcie ryż na noc, a przynajmniej na pół godziny przed rozpoczęciem gotowania. Po moczeniu wypłuczcie jeszcze ziarna do momentu, aż spływająca woda będzie czysta. 

Ryżowar, czyli gotowanie ryżu dla leniwych

Z myślą o wyjątkowo opornych adeptach gotowania ryżu wymyślono ryżowar - specjalne urządzenie umożliwiające przyrządzenie ryżu. To elektryczny garnek, który ugotuje za was ryż tak, jak najbardziej lubicie.

Może być miękki albo półtwardy i gotowy wtedy, gdy sobie tego życzycie - w większości ryżowarów istnieje opcja ustawienia czasu, w którym jedzenie ma być gotowe. Można więc przed wyjściem do pracy skonfigurować urządzenie tak, by po powrocie czekał na nas pachnący ryż, gotowy do dodania do risotto lub innych dań. 

Źródło: onet.pl, wp.pl