Racuchy kojarzą się z dzieciństwem i pysznymi, pieczołowicie przygotowywanymi przez babcię posiłkami. Oprószone cukrem pudrem i nadziane szczodrze jabłkami mogą być wymarzonym śniadaniem, wspaniałym deserem, a nawet zastąpić z powodzeniem cały obiad. 

Z czym podawać racuchy? 

Racuszki zawdzięczają swoją puchatość spulchniaczom, które się do nich dodaje. Są to zazwyczaj drożdże, chociaż można wykorzystać do nich również proszek do pieczenia. Takie smakowite i pulchne obłoczki wprost proszą się o słodką okrasę. 

Wersja z jabłkami nie wymaga specjalnych dodatków, wystarczy cukier puder i smakołyk może powędrować prosto do ust. Jednak pozostałe drożdżowe racuszki lubią nieco większe towarzystwo ozdobników. Jeżeli podacie je z dżemem, wówczas będą smakowały prawie jak pączki. Konfitury, śmietana i cukier, jogurt naturalny i owoce, albo też sos czekoladowy sprawią, że te niepozorne placuszki będą iście królewskim deserem. 

Zobacz także:

Jak zapobiec piciu oleju przez racuchy? 

Jednak, by przygotować taki spektakularny posiłek, trzeba go najpierw dobrze usmażyć. I tu zaczyna się cały ambaras, ponieważ racuchy mają tendencję do nasiąkania tłuszczem. Sprawia on, że stają się zbite i za bardzo czuć w ich smaku olej. To z kolei prosta droga to nieznośnej ciężkostrawności tego dania, która odstraszy od ich przygotowania.

Mamy na to jednak radę. Do zimnego oleju dodajcie odrobinę octu, a następnie rozgrzejcie dobrze patelnię i smażcie racuchy. Nie bójcie się, nie będzie czuć w nich octu. Jego dodatek jedynie skutecznie zablokuje przenikanie oleju do placuszków. Dzięki temu zabiegowi pozostaną puszyste, delikatne i smakowite.  

Przepis na puszyste, „beztłuszczowe” racuchy z jabłkiem  

Składniki: 

  • 150 g mąki pszennej  
  • 200 ml mleka 
  • 1 jajko 
  • 2 niewielkie jabłka  
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia 
  • 1 łyżka cukru  
  • olej do smażenia 
  • łyżka octu 

Sposób przygotowania: 

  1. Jabłka obierzcie i pokrójcie na małe kawałki. 
  2. Przesiejcie do miski mąkę, dodajcie cukier, proszek do pieczenia i wymieszajcie. 
  3. Następnie wbijcie jajko i wlejcie mleko. Całość zmiksujcie na jednolitą masę. 
  4. Dodajcie do niej pokrojone jabłka. 
  5. Na dużą patelnię wlejcie kilka łyżek olej i ocet, 
  6. Na mocno rozgrzany tłuszcz kładźcie porcje ciasta z jabłkami i smażcie, aż podrosną i pięknie się zarumienią. 
  7. Podawajcie z ulubionymi dodatkami. Smacznego!