Jak sprawić, by mielone były jeszcze lepsze? Być może pole do popisu tkwi w jednym składniku. Chodzi o bułkę tartą lub bułkę śniadaniową namaczaną w mleku, którą potem dodaje się do masy mięsnej. Czy aby na pewno trzeba dodawać ją do środka?

Czy trzeba dodawać bułkę tartą do kotletów mielonych?

Czy koniecznie trzeba dodawać do mięsa na mielone bułkę? Odpowiedź może być tylko jedna. Nie, oczywiście że nie trzeba. Mało tego. Co prawda większość alternatywnych przepisów na kotlety bez bułki tartej uwzględnia konieczność znalezienia dla niej zamiennika, ale wcale nie musi tak być.

Bułka tarta, podobnie jak choćby zwykła bułka namaczana w mleku czy też kasza manna lub mąka pszenna, którą niektórzy dodają do kotletów ma za zadanie związanie masy mięsnej i sprawienie, by mielone się po prostu nie rozpadły na patelni.

Można ten efekt jednak osiągnąć i bez takich dodatków. Weźcie dobre, dość tłuste mięso (chude mięso mielone to gwarancja sypiących się na wióry kotletów), dodajcie do niego 1 jajko na pół kilograma surowca mięsnego, zetrzyjcie do środka cebulkę i dodajcie odrobinę wody.

Zobacz także:

Co zrobić, żeby kotlety mielone były zwarte?

Pozostaje kwestia odpowiedniego wyrobienia mięsnej masy. Nie żałujcie na to swojego czasu, powoli wymieszajcie razem wszystkie składniki. Brak pośpiechu w gotowaniu kotletów mielonych na pewno przyniesie wam pozytywne efekty, zwłaszcza gdy zrezygnowaliście z dodania bułki.

Dzięki dodatkowi wody i właściwemu wyrabianiu, wasze mielone nie rozpadną się podczas smażenia na tysiąc kawałków, tylko będą kształtne, zwarte i jednocześnie miękkie.

Przepis na kotlety mielone bez bułki

Składniki:

  • 0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego
  • 1 jajko
  • 1 cebula
  • Sól
  • Pieprz
  • Olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Cebule obierzcie ze skórki i zetrzyjcie na tarce bądź pokrójcie drobno w małą kostkę.
  2. Do mięsa wbijcie jajko, dodajcie cebulę i pół łyżeczki soli i pieprzu.
  3. Dodajcie do środka 1-2 łyżki chłodnej wody.
  4. Dość długo wyrabiajcie ręcznie mięsną masę, tak by mięso dobrze odchodziło od ręki. Do tej czynności można włożyć rękawice.
  5. Z mięsa formujcie kotlety. Podgrzejcie olej na patelni i smażcie na ładny, brązowy kolor.
  6. Podawajcie z ziemniakami i mizerią bądź innymi dodatkami.