Szkoda wyrzucać dobrej jakości produkty, tylko dlatego, że nie udało się ich zjeść na czas. A wydaje się, że w obecnych czasach szkoda jest wręcz podwójnie... Z pomocą przychodzą wtedy przepisy i pomysły sprzed lat. Takie jak ten - na zgliwiały twaróg. 

Czym jest zgliwiały twaróg? 

Gliwienie to inaczej dojrzewanie sera na skutek naturalnego procesu fermentacji. Biały ser nabiera wówczas specyficznego, ostrego zapachu, a jego konsystencja zmienia się w lekko mazistą. 

Zgliwiały, czyli dojrzewający biały ser możemy otrzymać dzięki przechowywaniu sera w ciepłym miejscu (w temperaturze pokojowej lub zimą w pobliżu grzejnika). Jeżeli chcemy przyspieszyć proces gliwienia, do rozdrobnionego twarogu dodajemy trochę sody oczyszczonej.  

Zobacz także:

Taki zgliwiały twaróg możemy z powodzeniem wykorzystać i przygotować z niego przysmak, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu przyrządzały polskie panie domu. Gdy zaczyna gliwieć, możemy przygotować z niego smażony ser z kminkiem prosto jak z babcinej kuchni!

Przepis na smażony ser z kminkiem 

Składniki: 

  • zgliwiały twaróg 

  • łyżeczka masła 

  • 1 surowe żółtko 

  • kminek 

  • sól 

Sposób przygotowania: 

  1. Na patelni roztopcie łyżeczkę masła i dodajcie pokruszony twaróg. 

  1. Podgrzejcie na bardzo małym ogniu, cały czas mieszając. Ser musi się całkowicie rozpuścić. Uwaga! Nie można zagotować masy serowej.

  1. Ser doprawcie solą i kminkiem. Możecie też poeksperymentować z innymi przyprawami np. czarnuszką. 

  1. Zdejmijcie z ognia i cały czas mieszając, dodajcie surowe żółtko. Ubijcie rózgą lub mikserem. 

  1. Smażony ser podajcie na ciepło — jako sos lub krem do pieczywa. Możecie też przelać go miseczki i schłodzić. Wówczas nadaje się do krojenia w plasterki. 

Smacznego! 

Źródło: poradzimy24.pl