Przez dekady fusy z kawy po prostu wyrzucano do śmieci. Okazało się jednak, że są one bogate w składniki mineralne korzystne dla roślin. A odpowiednio przygotowane fusy z kawy można śmiało wykorzystywać w ogrodzie, na działce i na balkonie. Pomagają wówczas hodować piękne rośliny i trzymać w szachu szkodniki.

Jak można wykorzystać fusy w ogrodzie? 

Fusy z kawy są świetną odżywką dla roślin. Zawierają dużo fosforu, potasu, magnezu i związków azotu, które stanowią składnik sklepowych nawozów do kwiatów. Działają na rośliny jak nawozy o przedłużonym działaniu, ponieważ zawarte w nich cenne substancje bardzo wolno się z nich uwalniają.  

Fusy spulchniają także ziemię i sprawiają, że podłoże wolniej wysycha. Możemy ich używać do podlewania i podsypywania roślin, jako składnik kompostu lub jako naturalny środek odstraszający ślimaki. 

Zobacz także:

Które rośliny lubią kawę? 

Wszystko zależy od preferencji glebowych roślin, które macie na działce.

  • Stosujemy kawę jako nawóz dla roślin, które lubią ziemię o odczynie kwaśnym (są kwasolubne).  

  • Rezygnujemy z kawy przy roślinach preferujących zasadową glebę.  

W jaki sposób kawa działa na ślimaki? 

Zapach, smak kawy i obecność kofeiny przeszkadzają ślimakom, a sypka struktura fusów utrudnia im poruszanie się. Dlatego warto rozsypać je wokół roślin lubiących kwaśne podłoże. Dzięki temu zabiegowi ślimaki będą miały utrudniony dostęp do waszej sałaty lub ogórków. 

Kawa także po prostu odstrasza te szkodniki. Spowalnia i paraliżuje większe egzemplarze, a mniejsze potrafi nawet unicestwić. 

Jak przygotować oprysk z kawy na ślimaki 

Oprócz rozsypania fusów z kawy wokół roślin warto spryskiwać je regularnie specjalnym opryskiem kawowym. Przygotujcie go z wystudzonego naparu kawowego i wody w stosunku 1:4. Tak sporządzoną ciecz przelejcie do czegoś, czym będziecie mogli spryskać rośliny.  

Często, gdy już wydaje się, że problem ze ślimakami został rozwiązany, te powracają ze zdwojoną siłą. Kolejne zastępy szkodników zasiedlają wypielęgnowane grządki. Dlatego trzeba pamiętać o powtarzaniu oprysku, stałym nawożeniu ziemi oraz ręcznym zbieraniu tych stworzeń.

Nie tylko ślimaki boją się kawy (również mrówki i inne insekty). Dlatego pomimo braku 100% skuteczności, warto kawę na ślimaki stosować, przy okazji użyźniając glebę pod roślinami, które uwielbiają jej kwaśny i mocno azotowy odczyn. 

Źródło: szkodnikiwogrodzie.pl