W innym naszym artykule pisaliśmy już o tym, w jaki sposób wielcy farmerzy przyspieszają proces dojrzewania papryki, wykorzystując działanie gazu o nazwie etylen. Tę sztuczkę możecie zastosować na mniejszą skalę także w swoim domu, używając m.in. pomidora czy banana.

Nieraz zdarza się jednak, że następuje problem niemal odwrotny. Chodzi o klęskę urodzaju papryki. Przecież po obfitych zbiorach nie wszystkie uda się zjeść za jednym razem na kanapkach czy w postaci leczo. Podobnie sytuacja może wyglądać po zakupie większej ilości w supermarkecie.

Jak przechowywać dojrzałą paprykę?

Co z tym paprykowym fantem począć? Kluczem jest odpowiednie przechowywanie papryki. Jak już wspomnieliśmy, dojrzała papryka nie powinna w przeciwieństwie do tej niedojrzałej być wystawiona na działanie etylenu.

Dlatego też gdziekolwiek chcielibyście przechowywać dojrzałą, czerwoną paprykę, sprawdźcie, czy nie znajdzie się ona pod wpływem warzywa lub owocu emitującego etylen, przyspieszający dojrzewanie.

Zobacz także:

Wpływ etylenu na paprykę w lodówce blokuje niemal w zupełności foliowy woreczek. W przeciwieństwie do wielu innych warzyw, papryka dobrze znosi pobyt w takim opakowaniu w lodówce. Poza nią jest to zaś absolutnie niedopuszczalne i natychmiast poskutkuje zepsuciem warzywa.

Wydaje się, że to właśnie lodówka jest najodpowiedniejszym miejscem do przechowywania dojrzałej papryki. Warzywo włożone do foliowego woreczka nie tylko uniknie tam tak zwanego przejrzenia, ale także dzięki folii uniknie zwiotczenia i utraty wilgoci.

W jakiej temperaturze w lodówce należy przechowywać paprykę?

Najbardziej optymalną temperaturą dla papryki w lodówce jest według specjalistów ok.  7,5 st. C. W takim otoczeniu papryka jest w stanie „wytrzymać” w lodówce, w foliowym woreczku nawet przez cały miesiąc.

Tego rodzaju przedział temperatury znajduje się w większości chłodziarek w okolicach środkowej półki. Wiele nowoczesnych lodówek ma także wydzielone strefy na warzywa o nieco wyższej temperaturze. Czy warto wkładać tam więc paprykę?

Temperatury nieco wyższe także nie wpłyną znacząco na psucie się papryki, o ile oczywiście nie jest to papryka zanadto dojrzała już przed włożeniem jej do lodówki. Wówczas czas „leżakowania” będzie znacznie krótszy.

Papryka źle zniesie także zbyt niską temperaturę w lodówce przez dłuższy czas. Temperatura 3 st. C na chłodniejszych półkach w lodówce może sprawić, że papryka zepsuje się nawet dwa razy szybciej niż w optymalnych warunkach przedstawionych przez nas powyżej.

Źródło: pk.linux.gda.pl