Jeśli chodzi o lecznicze właściwości, to chyba żadna z roślin nie jest w stanie dorównać czosnkowi. To naturalny antybiotyk, podstawowy składnik do przeprowadzenia detoksu organizmu, hamulec dla rozwoju wielu bakterii i produkt, który również obniża ciśnienie krwi. Są wśród was zwolennicy czosnku, są też pewnie jego przeciwnicy. Wszystko za sprawą ostrego, gryzącego zapachu, który nie pasuje wszystkim.

Mimo niekoniecznie przyjemnej woni, trudno odmówić mu mnóstwa leczniczych właściwości. Wystarczy zjadać jeden ząbek czosnku dziennie, by odczuć różnicę w zdrowiu. Używamy go zatem codziennie i wielokrotnie przychodzi nam przeciskanie go przez praskę. W tym celu wkładamy do wyciskarki ząbki czosnku, które wcześniej z mozołem obieramy z łupinek. Czy jednak to aby na pewno konieczne?

Jak prawidłowo używać praski do czosnku?

Przeciskanie czosnku przez praskę nie wydaje się bardzo skomplikowanym działaniem. A może od lat wyciskacie czosnek w niewłaściwy sposób? O co tutaj chodzi? Praski używa się w końcu także po to, by ręce nie przesiąkały nieprzyjemną, czosnkową wonią.

W tym celu zazwyczaj, obiera się ząbki czosnku z łupiny. To zupełnie niepotrzebne. Czosnek można sprasować razem z łupinami, które i tak po rozdrobieniu warzywa zostaną w prasce i staną się bardzo łatwe do usunięcia.

Zobacz także:

Samo obieranie czosnku przed jego przeciśnięciem jest zatem bezcelowe. Możecie pominąć ten etap. Dzięki temu unikniecie pobrudzenia rąk, a także zredukujecie zabrudzenia samej praski, która zwykle jest niezwykle niewygodna jeśli chodzi o mycie pod bieżącą wodą. Przy okazji zaoszczędzicie trochę cennego czasu.

Jak łatwo wyczyścić praskę do czosnku?

A jak poradzić sobie z czyszczeniem praski do czosnku? Wystarczy stara szczoteczka do zębów albo wykałaczki, które posłużą do dokładnego wyczyszczenia każdej dziurki i każdego zakamarka.

Praskę przed oczyszczeniem można również posmarować olejem, powinno to pomóc z usuwaniu z niej resztek. Na koniec wystarczy urządzenie przemyć ciepłą wodą z płynem.

Czy czosnek jest zdrowy?

W tym małym warzywie kryje się niemalże cała apteka. Mamy tu na myśli m.in. związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, związki śluzowe, witaminy oraz liczne sole mineralne, jak i cenne mikroelementy. Kobalt, chrom i nikiel i inne cenne minerały to także składowe czosnku.

Najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę. Najzdrowszy jest czosnek surowy, choć rzadko jada się go w tej postaci. Znajduje jednak szerokie zastosowanie w kuchni. Czosnku dokładacie z pewnością do wyrobu domowych wędlin, aromatycznych makaronów i dressingów. 

Wieloletnie badania pokazują, że czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego. To zasługa lotnych, wspomnianych wcześniej związków siarkowych i olejków eterycznych. Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na wprowadzenie tego warzywa do codziennej diety.

Mleko ze zmiażdżonym czosnkiem ułatwia odksztuszanie, a dodatek do mikstury masła i miodu wzmaga potliwość, rozgrzewa i pozwoli skutecznie obniżyć gorączkę.