pabianice znalazła 3 tysiące zł w sklepie spożywczym
Adobe Stock
Newsy

Poszła na zakupy i omal nie zemdlała z wrażenia. Niesamowite, co znalazła na półce

O niektórych mówi się, że są w czepku urodzeni. Chyba tak właśnie o sobie może mówić pewna klientka sklepu z Pabianic.

Środa, 10 marca. To był dzień jak każdy inny w jednym ze sklepów spożywczych w Pabianicach. Zabiegani klienci krzątali się między alejkami, wybierali produkty i wychodzili.

W ten sam sposób po sklepie przechadzała się wspomniana przez nas klientka. Do czasu, gdy na regale z produktami odkryła nietypowe znalezisko.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co znajdowało się w saszetce?

Oczom klientki sklepu ukazała się kosmetyczka. Zawieruszona pośród artykułów spożywczych saszetka, wzbudziła zainteresowanie kobiety.

Ciekawość wzięła górę – kobieta w torebce znalazła prawdziwy skarb.  Mowa tu o aż 5 tysiącach złotych. Znalazczyni omal nie zemdlała z wrażenia.

Dalszy ciąg wydarzeń może zadziwić niektórych jeszcze bardziej. Otóż kobieta nieoczekiwanie zdecydowała się nie przywłaszczać sobie znalezionych pieniędzy.

Kto zgubił torbę z pieniędzmi w sklepie spożywczym?

Uczciwa mieszkanka Pabianic zaraz zgłosiła się ze swoim skarbem na policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny policjant, nie krył zaskoczenia zarówno znaleziskiem i postawą kobiety.

Stróże prawa posłużyli się zapisem z kamer sklepowego monitoringu do odnalezienia tej właśnie osoby, która zgubiła w sklepie pieniądze.

Szybko okazało się, że torebka z tak pokaźnym ładunkiem, należy do pewnej miejscowej seniorki. Jak saszetka wylądowała między mąką a jajkami? Tego możemy się tylko domyślać.

Obywatelska postawa wzbudziła niemałe uznanie wśród policjantów, którzy gratulowali uczciwej kobiecie postępowania godnego naśladowania.

Jeszcze bardziej zaskoczona i zadowolona była prawowita właścicielka zguby. Emerytka natychmiast stawiła się po odbiór swoich pieniędzy.

Jak wysokie emerytury otrzymują w Polsce seniorzy?

Podziękowaniom i wyrazom wdzięczności nie było końca. Nic w tym dziwnego. Dla osoby starszej taka kwota to naprawdę pokaźny majątek.

Wystarczy rzut oka na parę wymownych liczb:

  • 1066,24 zł netto – tyle wyniesie tegoroczna 13. emerytura, która trafi do wszystkich emerytów jeszcze przed Wielkanocą
  • 1066,24 zł netto – taka sama jest wysokość minimalnej emerytury w Polsce. W naszym kraju jest około 6 mln emerytów.
  • 4300 zł brutto – tyle wynosi miesięczny dodatek honorowy dla osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie pobiera go około 2 tys. osób.

 

Część emerytów ledwo ma na chleb, a Joanna Senyszyn pobiera aż 2 emerytury. Kwota rzuca na kolana
ONS.pl
Newsy
Część emerytów ledwo ma na chleb, a Joanna Senyszyn pobiera aż 2 emerytury. Kwota rzuca na kolana
Emerytura emeryturze nie równa. Nie ma co do tego wątpliwości, kiedy porówna się najniższe świadczenie tego rodzaju z tym, co otrzymuje co miesiąc na konto posłanka SLD Joanna Senyszyn.

Dola emeryta w Polsce jest często nie do pozazdroszczenia. Lekarstwa, czynsz, żywność, opłaty – jeśli odejmiemy wszystkie te koszty od minimalnej emerytury wynoszącej ledwo ponad 1000 zł netto, będziemy mieli jasny obraz finansowej nędzy wielkiej części starszych Polaków. Dlaczego większość emerytów narzeka na wysokość emerytury? Trzeba powiedzieć oczywiście, że emeryci mogą w ostatnim czasie liczyć na dodatkowe świadczenia, takie jak choćby 13. i 14. emerytura, która w istocie jest po prostu podwyżką emerytury. Innym finansowym zastrzykiem są dodatkowe socjalne programy wsparcia, takie jak tzw. 400 plus. Z drugiej jednak strony lwią część świadczeń „zżerają” podwyżki między innymi żywności, która drożeje w wyniku inflacji . Złość seniorów staje się jeszcze bardziej zrozumiała, kiedy do wiadomości publicznej trafiają informacje o tym, ile zarabiają politycy. Także i ci emerytowani. W ostatnim czasie do wiadomości publicznej przedostała się informacja o uposażeniu Joanny Senyszyn, obecnej posłanki Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Kwota, którą co miesiąc dostaje na konto 72-letnia polityk, robi wrażenie. Jak wysoką emeryturę dostaje Joanna Senyszyn? Przede wszystkim ma to związek z tym, że była europosłanka dostaje świadczenie z dwóch źródeł. Po pierwsze, od dwóch lat jest to niemała emerytura wypłacana przez ZUS – Senyszyn to profesor nauk ekonomicznych i wieloletnia wykładowczyni na wyższych uczelniach. Po drugie olbrzymi zastrzyk gotówki spływa do Senyszyn z Parlamentu Europejskiego. Dlaczego? Takie świadczenie przysługuje wszystkim byłym europarlamentarzystom. Senyszyn była deputowaną do unijnego organu w latach 2009-2014. Podsumujmy więc kwoty, na które może liczyć charyzmatyczna posłanka lewicy: Emerytura z...

emerytury 2021
AdobeStock
Newsy
Wielu emerytów może wydać na jedzenie tylko 2 złote dziennie. Czy da się tak w ogóle żyć?
Przy stale rosnących cenach, polscy emeryci są w coraz trudniejszej sytuacji. Niektórzy mają dosłownie kilka złotych na codziennie wydatki.

Pandemia koronawirusa nikogo nie rozpieszcza. Pozamykane sklepy, siłownie, kina i restauracje, oznaczają utratę zatrudnienia dla setek tysięcy osób. Rząd niestety na razie nie zapowiada kiedy miałaby się otworzyć branża gastronomiczna i fitness, a to właśnie tam pracuje najwięcej ludzi, którzy teraz mają bardzo niepewną sytuację zawodową i finansową. Nie lepiej jest na rynku pracy. Ofert jest o wiele mniej niż rok temu, a kandydatów na jedno miejsce pracy zgłasza się tak dużo, że rekruterzy nie są w stanie nawet zapoznać się ze wszystkimi zgłoszeniami. Trudna sytuacja emerytów Bardzo dużo mówi się o trudnościach, z jakimi zmagają się ludzie pracujący oraz ci szukający zatrudnienia. Rzadko jednak wspomina się o sytuacji osób starszych – zwłaszcza tych żyjących samotnie i utrzymujących się tylko z (często niewysokiej) emerytury. Obecnie w Polsce ceny idą w górę jak szalone ze względu na inflację, która jest w naszym kraju najwyższa w całej Europie. Do tego dochodzą kolejne nakładane przez rząd podatki, które mają podreperować budżet obciążony wydatkami. Przez lockdown i zamknięcie galerii handlowych, restauracji i innych działalności gospodarczych, do państwowej kasy wpływa o wiele mniej pieniędzy. Wszystko drożeje, a emerytury pozostają na tym samym poziomie i seniorom jest coraz ciężej. Jak przeżyć za 2 złote dziennie? Na ten problem zwróciła uwagę Fundacja Senior w Koronie z Warszawy, która z pomocą wolontariuszy wspiera starszych ludzi w trakcie pandemii. Jeden z działaczy powiedział, że obecna sytuacja niektórych podopiecznych jest naprawdę dramatyczna. W rozmowie z jednym z popularnych serwisów internetowych powiedział: Jedna seniorka nie pobiera żadnych świadczeń, innej po opłaceniu rachunków zostaje na życie 170 zł miesięcznie,...

80-latka wybuchła płaczem podczas ulicznej sondy. „Nie mam nawet na chleb”
AdobeStock
Newsy
80-latka z Warszawy wybuchła płaczem podczas ulicznej sondy. „Nie mam nawet na chleb”
Czy seniorom żyje się w obecnych czasach dobrze? Pewien portal zapytał o to spotkaną na ulicy warszawską seniorkę. Zobaczcie, co mu odpowiedziała.

Wszechobecna drożyzna i szalejące rachunki za prąd i gaz, dają się we znaki wszystkim. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, którzy mają o wiele bardziej ograniczony budżet niż osoby pozostające aktywne zawodowo. Jak przeżyć mając do dyspozycji 1000 zł emerytury miesięcznie? A co, jeśli całość tej kwoty pożera rachunek za czynsz? Podczas ulicznej sondy przeprowadzonej przez portal goniec.pl, pewna 80-latka ze łzami w oczach opowiadała o trudnej sytuacji, z którą przyszło jej się zmierzyć: - Starych ludzi to się na śmietnik wyrzuca - powiedziała. Jak dziś żyje się emerytom w Polsce? 80-letnia seniorka rozpłakała się na naszych oczach ? pic.twitter.com/qGlXBGcpE1 — Goniec.pl (@GoniecPL) February 8, 2022 80-latka nie ma nawet na chleb Redaktor portalu goniec.pl wyszedł na ulice Warszawy i przeprowadził sondaż dotyczący szalejących cen. Jedną z osób, z którą udało mu się porozmawiać, była pewna 80-latka, która przyznała, że ledwo wiąże koniec z końcem i nie ma nawet na chleb. Starsza kobieta, mieszkanka warszawskiej Woli, pobiera co miesiąc emeryturę wynoszącą 1100 zł. Tyle samo musi zapłacić za czynsz: - A gdzie światło? Gdzie telefon i opłaty za gaz? Ja nawet nie mam 10 groszy na życie. To jest przykre, że w Polsce tak biedujemy - powiedziała. Dziennikarz zapytał kobietę, czy zgodnie z zapowiedziami rządu, dostała 13. i 14. emeryturę, na co ta mu odpowiedziała: - Dali coś tam i chyba jeszcze w kwietniu będą dawać, ale co to jest? Jak ja takie straszne opłaty mam. Ja nie mam grosza na życie - dodała seniorka. Zapytana, co by powiedziała prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, odpowiedziała: - Oni tylko o sobie myślą wszyscy. Starych ludzi to się na śmietnik wyrzuca. To jest przykre, abym ja tak marzła,...

500+ dla emerytów na jedzenie i życie? Sprawdźcie, komu przysługuje
Adobe Stock
Newsy
500+ dla emerytów na jedzenie i życie? Sprawdźcie, komu przysługuje
Słyszeliście już o 500+ dla emerytów? Pod tą umowną nazwą kryje się specjalne świadczenie na najpilniejsze potrzeby dla osób niesamodzielnych życiowo. Mogą je przyjmować nie tylko osoby w wieku emerytalnym.

Trudny los emerytów od zawsze rozpalał emocje Polaków. Obecnie sprawa wysokości świadczeń emerytalnych i różnych dodatków jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu ze względu na wzrost kosztów życia, cen, a także z tak prozaicznej przyczyny, jak po prostu szybkie starzenie się społeczeństwa. Pisaliśmy w ostatnim czasie o tym, że przybywa emerytów, którzy pobierają naprawdę „głodowe” świadczenia, a także o tym ile wynosi najniższa pensja w naszym kraju . W tym artykule zastanawialiśmy się, czy da się „wyżyć” za takie kwoty w obliczu galopującej inflacji i podwyżek. Jakie rozwiązania wprowadził rząd w celu poprawy sytuacji finansowej emerytów? Rząd w końcu zdecydował się na wsparcie emerytów w postaci wprowadzenia 13. i 14. emerytury, a także specjalnych świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Właśnie pod takim oficjalnym hasłem kryje się obiecywane przez władzę 500+ dla emerytów. Mimo funkcjonowania tej właśnie nazwy kojarzącej się z programem wsparcia polskich rodzin, świadczenie dla osób niesamodzielnych niekoniecznie musi przekroczyć kwotę właśnie 500 zł. Średnia wysokość wypłacanego świadczenia to w tej chwili 444 zł. Komu przysługuje specjalne świadczenie na jedzenie i życie? Świadczeń uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie jest skierowane jedynie do emerytów, chociaż osoby w wieku przekraczającym 75 lat złożyły 45% wszystkich wniosków złożonych do ZUS. Obowiązujące od 2019 roku świadczenie przysługuje wszystkim osobom dorosłym, które są w stanie wykazać brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Chodzi tu o takie czynności jak robienie zakupów, przygotowanie jedzenia bez pomocy drugiego człowieka. Od czego zależy wysokość...