Wpadlibyście na to, żeby obciąć rogi w gąbce do naczyń? Jeżeli szokuje was ten pomysł, lepiej sprawdźcie, po co niektórzy tak robią. Gdy poznacie powód, sami złapiecie za nożyczki, by pozbawić swoje gąbki kilku rogów. 

Zaskakujący pomysł z gąbką do mycia naczyń

Trik z odcinaniem rogów robi ostatnio furorę w internecie. O co w tym chodzi? Jak wiadomo, gąbki do mycia naczyń nie są zbyt higieniczne. Gdy długo leżą w zlewie, stają się doskonałym środowiskiem dla bakterii.

Poza tym, nie używamy ich tylko do zmywania brudnych talerzy i sztućców. Służą też do szorowania blatów, kuchennych szafek, butów, a nawet toalety. Przy braku ostrożności lub roztargnieniu można przypadkowo sięgnąć po taką gąbkę, którą wcześniej myliśmy sedes, by użyć jej do wyszorowania patelni... Taka perspektywa nie brzmi zachęcająco, dlatego wymyślono prosty patent na poradzenie sobie z tym problemem.

Zobacz także:

Wystarczy, że oznaczycie gąbki obcinając im rogi. Możecie pozbawić jednego rogu gąbkę przeznaczoną do mycia toalety, a dwóch tę, która służy do szorowania brudnych butów. Gąbkę, której używacie do mycia naczyń, dobrze zostawić w całości. Warto także rozróżnić gąbki używane w kuchni, do mycia naczyń po konkretnych rodzajach dań.

Gąbki do naczyń to siedlisko bakterii

Czy wiecie, że na zaledwie jednym centymetrze kwadratowym zwykłej gąbki do mycia naczyń może żyć aż 50 miliardów bakterii? Można tam znaleźć takie „wspaniałości”, jak bakterie występujące w ludzkich jelitach, a także przenoszące różne choroby, np. zapalenie skóry albo opon mózgowych. Są tam także bakterie salmonelli i e.coli. 

Czy da się je jakoś zwalczyć? Niestety, domowe sposoby w postaci moczenia gąbek w occie lub wyparzania ich we wrzątku nie na wiele się zdadzą. Można w ten sposób pozbyć się niewiele ponad połowy bakterii znajdujących się w tzw. zmywakach. Jedyną słuszną metodą jest częste wymienianie gąbek - najlepiej robić to raz na tydzień. 

Czym zastąpić gąbkę do mycia naczyń?

Ponieważ gąbki nie są zbyt higieniczne, warto wypróbować bardziej czyste i ekologiczne zamienniki. Na przykład:

  • gąbki roślinne

  • szczotki drewniane

  • myjki

Zaletą takich zamienników jest nie tylko ich mniej negatywny wpływ na środowisko. Jeżeli będziecie stosować kilka z nich i pozwolicie im wyschnąć po każdym użyciu, wówczas bakterie nie będą się w nich namnażać tak szybko.