W wielu polskich domach pierogi to danie przygotowywane nie tylko od święta. Ruskie, z mięsem, z grzybami, na słodko – każdy ma swój ulubiony farsz. Choć dawniej przyrządzanie pierogów było okazją do spędzenia razem czasu, a młodsze pokolenie mogło się nauczyć sztuki przygotowywania pysznego farszu i klejenia pierogów, to ta tradycja coraz częściej zanika.

Dziś bez problemu można kupić bardzo smaczne i gotowe pierogi, dlatego mało jest osób, które uczą się jak robić to polskie danie. Chociaż dzięki temu oszczędza się mnóstwo pracy i czasu, to niestety przez fakt, iż gotowe rozwiązania są coraz popularniejsze, to zanikają dawne tradycje.

Możecie to odczuć szczególnie wtedy, gdy zdecydujecie się zrobić na święta własne pierogi zamiast kupować gotowe w sklepie. Sprawa się komplikuje w momencie gdy uświadamiacie sobie, że może trzeba było podpatrzeć jak mama i babcia robią ciasto, ponieważ wasze (mimo najszczerszych chęci i pracy) rozpada się w trakcie gotowania! Na szczęście można temu zapobiec.

Dlaczego pierogi się rozklejają podczas gotowania?

Zasadniczo przyczyny rozpadania się pierogów są dwie. Pierwsza to gotowanie zamrożonych pierogów – jeśli wrzucicie ich za dużo na raz do garnka, to obniżą temperaturę wody, która przestanie się gotować i pierogi zamiast szybko się ugotować rozmiękną i zaczną się rozpadać.

Zobacz także:

Drugi powód to sytuacja, w której w trakcie zlepiania farsz dostał się między krawędzie pierogów. To sprawia, że ciasto nie skleja się do końca i tak wykonane pierogi otworzą się podczas gotowania w wodzie.

Jak zapobiec rozpadaniu się pierogów

Najlepszym sposobem na upewnienie się, że ciasto jest odpowiednio sklejone i nie za twarde, jest ugotowanie „testowego pieroga”. Zamiast skleić na raz kilkadziesiąt (albo i kilkaset) pierogów, zróbcie najpierw jednego i wrzućcie do wrzątku. W ten sposób sprawdzicie, czy nie trzeba czegoś poprawić. Jeżeli zacznie się rozklejać, to lepiąc pozostałe pierogi wykorzystajcie te dwa sposoby:

  • Zlepiajcie brzegi pierogów bardzo starannie uważając, by nie dostał się tam farsz. Możecie posmarować je wodą albo białkiem jajka, które pod wpływem gorącej wody się zetnie i mocniej sklei ciasto.
  • Możecie także spróbować dokleić więcej ciasta na brzegach, na tzw. zakładkę. Wówczas pierogi nie będą się może pięknie prezentowały, ale będziecie mieć pewność, że się nie rozpadną podczas gotowania.