Odgrzewacie te potrawy? Uważajcie. Po podgrzaniu stają się toksyczne
Newsy

Odgrzewacie te potrawy? Uważajcie. Po podgrzaniu stają się toksyczne

Nie wszystkie produkty powinno się odgrzewać! Czasem znacznie lepiej przygotować je na świeżo…
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 16, 2021

Naukowcy dowiedli, że nie każda żywność powinna być odgrzewana. Proces ten może doprowadzić do powstawania toksycznych związków, a w efekcie – do negatywnego wpływu na wasze zdrowie. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza, jeśli doskwierają wam częste problemy trawienne z niewiadomych powodów.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Których potraw nie należy odgrzewać?

  • Seler naciowy, szpinak, grzyby, ryż, rzepa, oleje – z racji na zawartość azotanów, które pod wpływem temperatury mogą przekształcić się w substancje przyczyniające się do nowotworów lub problemów trawiennych.
  • Kurczak – jest to dość delikatne mięso, którego struktura łatwo ulega zmianom pod wpływem temperatur. Jeśli już odgrzewacie kurczaka, należy zrobić to w niskiej temperaturze i w możliwie jak najkrótszym czasie. Najlepiej jednak zdecydować się na zjedzenie resztek kurczaka na zimno.
  • Jajka, buraki, ziemniaki, sałata masłowa – podczas podgrzewania tracą swoje cenne właściwości, a na ich miejsce mogą pojawić się toksyny.

Przemyślcie dobrze, zanim skomponujecie swój obiad na cały tydzień! Wiele osób gotuje duże porcje dań np. w weekend, aby móc je odgrzewać przez kilka następnych dni. Warto komponować te dania bez powyższych składników. Pamiętajcie także, że usmażone, upieczone czy ugotowane dania powinny być przechowywane w lodówce i spożyte w przeciągu 2-3 dni. 

Zobacz także

Istotny jest także sposób, w jaki odgrzewamy żywność: najkorzystniejsze jest ogrzewanie jedzenia na kuchence w niskiej temperaturze. Mikrofala, choć jest najszybszym sposobem, najczęściej pozbawia żywność korzystnych wartości odżywczych. Dania mają więc nadal swoje kalorie, ale posiadają bardzo niewiele witamin, minerałów czy innych składników, w które były bogate jeszcze przed włożeniem do mikrofalówki. 

Czytaj też:

Komentarze