Naukowcy dowiedli, że nie każda żywność powinna być odgrzewana - czy można jeść przeterminowaną żywność? Proces ten może doprowadzić do powstawania toksycznych związków, a w efekcie – do negatywnego wpływu na wasze zdrowie. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza, jeśli doskwierają wam częste problemy trawienne z niewiadomych powodów.

Których potraw nie należy odgrzewać?

  • Seler naciowy, szpinak, grzyby, ryż, rzepa, oleje – z racji na zawartość azotanów, które pod wpływem temperatury mogą przekształcić się w substancje przyczyniające się do nowotworów lub problemów trawiennych.
  • Kurczak – jest to dość delikatne mięso, którego struktura łatwo ulega zmianom pod wpływem temperatur. Jeśli już odgrzewacie kurczaka, należy zrobić to w niskiej temperaturze i w możliwie jak najkrótszym czasie. Najlepiej jednak zdecydować się na zjedzenie resztek kurczaka na zimno.
  • Jajka, buraki, ziemniaki, sałata masłowa – podczas podgrzewania tracą swoje cenne właściwości, a na ich miejsce mogą pojawić się toksyny.

Przemyślcie dobrze, zanim skomponujecie swój obiad na cały tydzień! Wiele osób gotuje duże porcje dań np. w weekend, aby móc je odgrzewać przez kilka następnych dni. Warto komponować te dania bez powyższych składników. Pamiętajcie także, że usmażone, upieczone czy ugotowane dania powinny być przechowywane w lodówce i spożyte w przeciągu 2-3 dni. 

Istotny jest także sposób, w jaki odgrzewamy żywność: najkorzystniejsze jest ogrzewanie jedzenia na kuchence w niskiej temperaturze. Mikrofala, choć jest najszybszym sposobem, najczęściej pozbawia żywność korzystnych wartości odżywczych. Dania mają więc nadal swoje kalorie, ale posiadają bardzo niewiele witamin, minerałów czy innych składników, w które były bogate jeszcze przed włożeniem do mikrofalówki.