supermarket
Adobe Stock
Newsy

Nowe obostrzenia od 28 grudnia. Jakie sklepy będą otwarte? Co z godzinami dla seniorów?

Kiedy na horyzoncie pojawiła się akcja szczepienia Polaków przeciwko COVID-19, rząd ogłosił kolejne obostrzenia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił jeszcze przed świętami, że Polaków znów czeka „narodowa kwarantanna”. Powoli można zacząć już się gubić we wszystkich określeniach kolejnych restrykcji, którymi raczą nas członkowie rządu Mateusza Morawieckiego.

Politycy obozu rządzącego uściślili zapowiedzi Niedzielskiego i Morawieckiego. Narodowa kwarantanna ma być przede wszystkim przedłużeniem tzw. etapu solidarności. W każdym razie nazwa nadana przez rządzących nie ma znaczenia. Istotniejszy jest cel wprowadzonych obostrzeń i utrzymania starych restrykcji, a także ich wymiar.

Mateusz Morawiecki i jego ministrowie podkreślają, że chodzi tutaj o utrzymanie stabilnej liczby dziennych zakażeń koronawirusa. Wszystko po, by udało się sprawnie przeprowadzić akcję szczepienia.

To z kolei wymusiło na rządzie wprowadzenie nowych obostrzeń od 28 grudnia. W handlu nowe restrykcje potrwają przynajmniej do 17 stycznia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Restrykcje od 28 grudnia 2020

Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe pozostaną otwarte, ale za to w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach będą obowiązywały limity klientów.

1 osoba na 10 metrów kwadratowych – to ograniczenie będzie dotyczyło małych sklepów, tych z powierzchnią do 100 mkw.

Z kolei w dużych sklepach, z większą powierzchnią do 100 mkw, limit będzie wyglądał następująco: 1 osoba na 15 mkw.

Podobnie jak przed okresem świątecznym, działalność galerii będzie mocno ograniczona. O zakupach w sklepach odzieżowych będziemy mogli zapomnieć.

Otwarte pozostaną tylko niektóre punkty usługowe, takie jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, a także apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości.

Otwarte pozostaną także sklepy z artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami i meblami.

Co z godzinami dla seniorów?

Mimo gorącej ogólnonarodowej dyskusji, wciąż obowiązywać będą nas godziny dla seniorów.
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie dalej przebywać będą mogły wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Taki stan rzeczy utrzyma się także przynajmniej do 17 stycznia. Dalszy przebieg wydarzeń zależy od dynamiki rozwoju pandemii w naszym kraju.

Radykalna decyzja niemieckich władz. Zakupy w sklepach tylko dla zaszczepionych. Co sądzicie?
ONS/Pixabay
Newsy
Radykalna decyzja niemieckich władz. Zakupy w sklepach tylko dla zaszczepionych? Co sądzicie?
2 grudnia Angela Merkel poinformowała o nowych obostrzeniach w Niemczech. Trzeba przyznać, że są one wyjątkowo restrykcyjne.

W Polsce mamy obecnie szczyt czwartej fali koronawirusa. Każdego dnia w naszym kraju odnotowuje się 20-30 tys. nowych zakażeń COVID-19, a śmierć ponoszą setki zakażonych osób. Mimo to, rząd wciąż nie wprowadził surowych restrykcji w związku z szalejącą w Polsce pandemią. Ograniczono jedynie ilość osób w sklepach, siłowniach, muzeach i galeriach sztuki (jedna osoba na 15 mkw) oraz zmniejszono o 50% obłożenie w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury i obiektach sportowych. Ponadto, od 1 grudnia obowiązuje zakaz lotów do Polski z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Jakie restrykcje obowiązują w Niemczech? Niemcy wprowadzają surowe restrykcje Na początku grudnia w Niemczech zostały wprowadzone surowe ograniczenia, mające na celu wykluczenie nieszczepionych osób z większości życia publicznego. Działania te zostały podjęte w związku z gwałtowną, czwartą falą pandemii koronawirusa i pojawieniem się nowego, niepokojącego wariantu Omikron. Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała o wprowadzeniu nowych, surowych obostrzeń dotyczących m.in. handlu. Mowa w nich o tym, że tylko osoby zaszczepione mogą robić zakupy w sklepach. Na dodatek, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej – przy wejściu muszą zeskanować paszport covidowy. Podczas wystąpienia, które miało miejsce 2 grudnia, Merkel poinformowała również, że osoby niezaszczepione nie będą mogły korzystać z restauracji, obiektów kulturalnych oraz rekreacyjnych. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z tych obiektów, jest zeskanowanie osobistego paszportu covidowego. W jakich sklepach niezaszczepieni Niemcy nie mogą robić zakupów? Póki co, nie chodzi tu o sklepy spożywcze: - Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które chcą chodzić do...

Sklepy czynne całą dobę
Pixabay/Igor Ovsyannkkov
Newsy
Sklepy czynne całą dobę. Powodem decyzji dużej sieci są limity klientów
Jest pierwsza reakcja sieci sklepów wielkopowierzchniowych w sprawie najnowszych restrykcji rządu. Wybrane sklepy Kaufland już od dziś, czynne całą dobę!

Nowe restrykcje spotkały się z szybką reakcją handlowców. Po Biedronce, Lidlu oraz sieci Netto na wydłużenie godzin otwarcia placówek zdecydowała się sieć sklepów Kaufland. Już od dziś możemy robić tam zakupy przez całą dobę! Zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego “progi bezpieczeństwa dla handlu” dotyczą między innymi ilości osób na metr kwadratowy. Mniejsze sklepy, poniżej 100 m., będą mogły wpuszczać jedną osobę na 10 m. kwadratowych. Zmiany zaczną obowiązywać wraz  z nadchodzącą sobotą.  Sklepy powyżej 100 m. także objęto limitem. W placówkach większych dopuszczalnym limitem będzie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Cały czas obowiązują również godziny dla seniorów (powyżej 60. roku życia), wyznaczone w dni robocze od 10:00 do 12:00. Kaufland odpowiada na restrykcje "W ten sposób sieć wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, którzy w związku z pandemią i ograniczeniami dotyczącymi m.in. liczby osób mogących przebywać w markecie, chcieliby zrobić zakupy w godzinach nocnych" - wynika z komunikatu biura prasowego Kaufland Polska Markety.  Zmiany o których mowa wchodzą w życie od dziś. Dzięki nim wybrane sklepy Kaufland będą dla klientów czynne całą dobę.  Sklepy sieci Kaufland będą czynne całodobowo w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Grudziądz, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Tychy, Warszawa, Wołomin, Wrocław i Żywiec. Kierownictwo sieci zapewnia, że w pozostałych sklepach sieci będzie można robić zakupy w godzinach od 6:00 do 23:00. O godzinę krócej, do 22:00, będą otwarte wyłącznie trzy placówki, w tym markety w Biłgoraju, Końskich i Świdniku.   Źródło: TVN24 Biznes Zdjęcie: Pixabay/Igor Ovsyannkkov...

Szykujcie się na kolejki do sklepów jak za PRL-u. Policja i sanepid skontrolują liczbę klientów
Adobe Stock
Newsy
Szykujcie się na kolejki do sklepów jak za PRL-u. Policja i sanepid skontrolują liczbę klientów
No i stało się. Trzecia fala koronawirusa rozlała się po naszym kraju z prędkością światła. O wiele szybciej niż wszyscy mogli się spodziewać.

Dynamika rozwoju pandemii COVID-19 zaskoczyła nie tylko zwykłych Polaków, ale chyba także rządzących. Kiedy nikt nie spodziewał się już, że powtórka z zeszłego roku może mieć miejsce, rząd Mateusza Morawieckiego znów zdecydował się na niemal zupełne zamknięcie kraju. Co zmieniają nowe zasady bezpieczeństwa wprowadzone przez rząd? Nowe zasady bezpieczeństwa wprowadzono na razie na okres 27 marca – 9 kwietnia. Będą więc obowiązywały w trakcie świąt wielkanocnych. Co się zmieniło? Zmniejszono limit osób w kościołach. W tym okresie będzie to 1 osoba na 20 mkw. Zamknięto salony fryzjerskie, salony urody, salony kosmetyczne Zamknięto żłobki Ograniczono możliwość aktywności sportowej wyłącznie dla profesjonalnych zawodników Zamknięto  wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane Oprócz tego największe zmiany czekają wszystkich w sklepach spożywczych. W skrócie ma być to powrót do scenariusza sprzed roku. A więc:   1 osoba na 15 mkw. w sklepach do powierzchni do 100 mkw. 1 osoba na 20 mkw. w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw. Takie zarządzenie ministra Adama Niedzielskiego przewraca dotychczasową sytuację w sklepach do góry nogami. Spójrzmy, co powyższe ograniczenia będą tak naprawdę oznaczały w praktyce. Oto lista średnich wielkości danych popularnych sklepów i idąca za nimi liczba klientów, którzy będą mogli zrobić zakupy w nich jednocześnie. Biedronka – średnia powierzchnia placówki to ok. 666 mkw. Nowy limit klientów – 33 osoby jednocześnie w sklepie Lidl – średnia powierzchnia placówki to ok. 1100 mkw. Nowy limit klientów – 55 osób jednocześnie w sklepie Kaufland – średnia powierzchnia placówki to ok....

godziny dla seniorów
AdobeStock
Newsy
Jak będą teraz wyglądały zakupy w sklepach spożywczych? Sprawdźcie, co się zmieni po 1 lutego
Po konferencji ministra zdrowia czekają nas zmiany w robieniu zakupów. Sprawdźcie, żebyście nie byli zaskoczeni.

Obowiązujące od okrągłego miesiąca obostrzenia miały obowiązywać do 31 stycznia, jednak od dłuższego czasu mówiło się o tym, że na pewno po tym czasie nie wrócimy jeszcze do normalności. Pytano rządzących o to, kiedy zostaną otwarte kina, siłownie czy restauracje, jednak ci odpowiadali lakonicznie lub nabierali wody w usta. Koniec stycznia zbliżał się coraz szybciej, a wciąż nie było żadnych konkretnych informacji co do tego, jak będą funkcjonowały sklepy, galerie handlowe, restauracje i inne chętnie odwiedzane przez Polaków miejsca. Nowe zasady od 1 lutego Dziś, 28 stycznia miała miejsce długo wyczekiwana konferencja rządowa. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach, jakie nastąpią z dniem 1 lutego. Rząd postanowił nieco zluzować obostrzenia, ale wciąż wiele miejsc pozostanie zamkniętych. Co się zmieni za kilka dni? Sprawdźcie poniższe informacje: Koniec z godzinami dla seniorów – nie będzie już obowiązywało ograniczenie w robieniu zakupów. Od 1 lutego wszyscy ludzie, niezależnie od wieku, będą mogli robić zakupy spożywcze przez cały dzień. Otwarte galerie handlowe – z tej informacji najbardziej ucieszą się właściciele sklepów i punktów usługowych znajdujących się w galeriach handlowych. Będą mogli oni wznowić swoją działalność, ale na pewnych zasadach. Piszemy o nich w dalszej części artykułu. Muzea i galerie sztuki – dotychczas zamknięte, od 1 lutego otworzą się dla osób spragnionych kontaktu ze sztuką. Jak teraz będziemy robić zakupy? Godziny dla seniorów zostały zniesione, ale pod pewnym warunkiem. Eksperci zaznaczyli, że robienie zakupów jest bezpieczne, jeżeli przestrzega się reżimu sanitarnego. A to oznacza, że trzeba będzie przestrzegać tych zasad: Zachowanie co najmniej 1,5 metra odległości od innych...