Nie wszystko warto popijać kawą. Pod wpływem czarnego, aromatycznego naparu, substancje zawarte w niektórych pokarmach są znacznie trudniej przyswajalne przez organizm. Popijajcie więc potrawy wodą, a kawę wypijcie dłuższą chwilę po posiłku.

Dlaczego kawy nie wolno łączyć z czerwonym mięsem?

Wyobraźcie sobie taką sytuację: szykujecie dobrej jakości, drogi stek. Choć ograniczacie jedzenie czerwonego mięsa, które jak udowodniono rujnująco wpływa na zdrowie, od czasu do czasu jecie takie mięso ze względu za zawarte w nim składniki mineralne, takie jak cynk czy żelazo. Myślicie sobie, że jednak lepiej jest pobierać mikroelementy z pokarmów niż z suplementów, co oczywiście jest bardzo słusznym rozumowaniem.

Wystarczy jednak, że potrawę z czerwonego mięsa popijecie czarną kawą, a garbniki występujące w kawie, choć same w sobie mają korzystne działanie, ograniczają wchłanianie żelaza czy cynku. Zjedzenie takiego kawałka mięsa staje się więc obojętne dla zdrowia.

Z jakimi jeszcze produktami nie należy łączyć kawy?

Przede wszystkim kawy nie wolno łączyć z lekami. Dotyczy to bardzo wielu z nich, nie tylko tych wspomnianych poniżej, ale przede wszystkim leków na choroby przewlekłe, jak nadciśnienie, czy cukrzyca:

Zobacz także:

  • Kawa i aspiryna – może wywołać podrażnienie żołądka i silne bóle brzucha.
  • Kawa i leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – mogą nadmiernie zwiększać stężenie leków we krwi pod wpływem tłuszczy zawartych w kawie.

Inne, błędne połączenia:

  • Kawa i alkohol – kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem „ukrywającym” wpływ alkoholu na organizm. W efekcie nie odczuwamy skutków upojenia i pijemy dalej, doprowadzając do przeciążenia wątroby.
  • Kawa i fasola oraz orzechy – to niebezpieczne połączenie szczególnie dla wegetarian, którzy dostarczają organizmowi witaminy i minerały, w tym przypadku żelazo i cynk, pobierając je z roślin strączkowych i orzechów. Popijanie ich kawą powoduje, że żelazo z roślin jest trudniej pozyskiwane i ciężej przyswajane. Rezultat jest więc taki, jak przy popijaniu kawą czerwonego mięsa. 

Źródło: Interia.pl