Od najmłodszych lat powtarza się, że aby mieć zdrowe mocne kości i prawidłowo rosnąć, trzeba spożywać produkty bogate wapń. Wśród nich dominuje i cieszy się największą popularnością oczywiście mleko.

Być może część z was pamięta jeszcze takie zwyczaje, jak zapewnianie dzieciom w szkole szklanki czy kartonika tego białego napoju dziennie. Innym w pamięć wryła się na pewno głośna kampania społeczna sprzed lat z przewodnim hasłem: „Pij mleko, będziesz wielki”.

Dlaczego wapń jest ważny dla ludzkiego organizmu?

Jaką rolę tak naprawdę odgrywa w ludzkim organizmie wapń? Nie da się ukryć, że jest podstawowym składnikiem kości. O wapniu mówi się nie tylko w kontekście budowy mocnego szkieletu, ale także wtedy, gdy mowa o właściwej kondycji zębów.

Rola wapnia nie kończy się tylko na budowie kości i zębów. Ten pierwiastek jest ważny także z tego powodu, że jest niezbędny także dla właściwego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego.

Zobacz także:

Większość z nas dobrze wie, jak radzić sobie z niedoborami wapnia. Chodzi tutaj głównie o dietę bogatą w nabiał i unikanie szczawianów obecnych w szpinaku, szczawiu czy rabarbarze.

Odłóżmy niedobór wapnia na bok. Dlaczego? Warto rozważyć scenariusz, w którym tego pierwiastka jest w naszym organizmie aż za dużo. Czy to możliwe – mogliby zapytać sceptycy. Niestety, ten problem spotyka całkiem dużą grupę osób.

Jak pozbyć się z organizmu nadmiaru wapnia?

Nadmiar wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemia, ściśle wiąże się z nadmiarem innego pierwiastka w ludzkim organizmie. Chodzi tutaj o magnez. Wówczas dochodzi do wystąpienia stanu nierównowagi między tymi oboma pierwiastkami a sodem i potasem.

Oprócz tego wpływ na nadmiar wapnia w organizmie ma działanie hormonu PTH – jego niewłaściwa praca przyczynia się do wystąpienia problemów ze zbyt dużą ilością tego pierwiastka w organizmie

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak na dobrą sprawę, niektórzy ludzie gromadzą w swoim ciele tak duże pokłady wapnia? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Wśród nich można dodać kolejny pierwiastek do naszej chemicznej układanki, czyli potas.

Jak dbać o właściwy poziom wapnia w organizmie?

Jego brak nie pozwala organizmowi na wykorzystanie i wchłonięcie do komórek nadmiarów m.in. wapnia. Czym charakteryzuje się nadmiar wapnia w organizmie? Typowe objawy to:

  • Nudności
  • Zaparcia
  • Brak apetytu
  • Senność
  • Osłabienie
  • Powstawanie kamieni nerkowych

Leczenie nadmiaru wapnia nie obędzie się bez terapii lekarskiej. Jednak właściwa równowaga w tym zakresie może zostać odzyskana także dzięki odpowiedniemu nawadnianiu organizmu i piciu dużych ilości płynów.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, Sundose.pl, Lifeline Diag