Borowik szlachetny to król grzybowego lasu. Każdy zbieracz wie, że dobrze wrócić z nim do domu. Jednak wiele innych borowików dzielących z nim nazwę i podobnych z wyglądu nie nadaje się do jedzenia. Co więcej - jeden z nich jest trujący. 

Jak wygląda borowik szlachetny? 

Ten grzyb nadaje się do mrożenia, suszenia i jest ozdobą każdej marynaty. Ma intensywny aromat, dlatego pożądany jest przy produkcji przypraw z grzybów. Jak go rozpoznać w lesie? 

Brązowy, półkolisty kapelusz i masywny trzonek to jego znaki rozpoznawcze. Spód kapelusza przypomina gąbkę i jest jasnego, beżowego koloru. Podobnie zresztą jak nóżka prawdziwka, która dodatkowo pozbawiona jest wszystkich ozdobników w postaci pierścieni. Miąższ borowika szlachetnego jest zbity, twardy i jasny. 

Zobacz także:

Który borowik jest trujący? 

Borowik szatański to grzyb, który jest najbardziej niebezpieczny dla waszego zdrowia. Zjedzenie go może skończyć się ciężkimi dolegliwościami przewodu pokarmowego. Na szczęście rzadko pojawia się w polskich lasach. Jeżeli go już spotkacie, pod żadnym pozorem nie zbierajcie, również dlatego, że jest pod ochroną. 

Którego borowika lepiej nie jeść? 

Borowik żółtopory jest mniej toksyczny niż jego znajdujący się pod ochroną kuzyn. Jednak nie dajcie się zwieść, zjedzenie go podrażni wasz układ pokarmowy i odbierze przyjemność z obiadu. Uznawany jest za grzyba niejadalnego, a nawet lekko trującego.

Jeżeli jednak go zjecie, to dość szybko pojawią się dotkliwe objawy, które mogą trwać nawet dwa dni. Mieszkańcy nizin raczej go nie spotkają, gdyż rośnie głównie na południu kraju, w górach. 

Ten borowik jest jadalny po obróbce termicznej 

Tego grzyba można spotkać na terenie całej Polski. Ostrzega wszystkich swoją czerwoną nóżką i spodem kapelusza. Jest jednak mniej groźny niż dwa poprzednie. Borowik ceglastopory jest bowiem jadalny po obróbce cieplnej. Jeżeli jednak nie zrobicie tego dobrze i dokładnie, możecie spodziewać się sensacji żołądkowych. 

Oprócz groźnych kuzynów borowika szlachetnego, nie warto wkładać do swoich koszyków także przerośniętych okazów - te kumulują w sobie duże ilości niebezpiecznych dla człowieka związków i pierwiastków.

Źródło: poradzimy24.pl