Małgorzata Ostrowska-Królikowska z kołem gospodyń wiejskich wiezie smalec, chleb i  słodycze do Horyńca na Ukrainie
ONS.pl, Instagram/Małgorzata Ostrowska - Królikowska
Newsy

Małgorzata Ostrowska-Królikowska z KGW wiezie smalec, chleb i słodycze do Horyńca-Zdroju na granicy

Każdy pomaga jak może. Aktorka zapakowała samochód pod sam dach i pojechała pod ukraińską granicę pomagać uchodźcom.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska znana z roli Grażynki Lubicz w telenoweli „Klan” aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich „Zalesianki”. To społeczna organizacja skupiająca mieszkanki podwarszawskiego Zalesia. Panie dzielą się przepisami na domowe potrawy, a także uczą się od siebie rękodzieła.

Tym razem z inicjatywy aktorki zorganizowały pomoc dla siostrzanego koła gospodyń w Horyńcu-Zdroju pod ukraińską granicą.

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Zalesianki” nasmażyły smalcu i jadą na wschód

57-latka kilka lat temu założyła w swojej miejscowości Koło Gospodyń Wiejskich. Podjęła tę inicjatywę po tym gdy będąc na spotkaniu autorskim w Horyńcu-Zdroju, trafiła na imprezę świetnie zorganizowaną przez tamtejsze gospodynie. Zapragnęła u siebie powołać do życia podobnie działający klub. W programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN opowiadała potem jak to się robi:

- Wystarczy zebrać grupę kobiet, złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumenty, wnioski i założyć Koło Gospodyń Wiejskich.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska z kołem gospodyń wiejskich wiezie smalec, chleb i  słodycze do Horyńca na Ukrainie
Instagram/Małgorzata Ostrowska - Królikowska

Małgorzata Ostrowska-Królikowska z kołem gospodyń wiejskich wiezie smalec, chleb i  słodycze do Horyńca na Ukrainie
Instagram/Małgorzata Ostrowska - Królikowska

Dziś aktorka wraca do Horyńca, wioząc cały samochód darów. W bagażniku wypełnionym po dach znalazło się wiele bochenków chleba, a także coś do chleba, co gospodynie spod Warszawy zrobiły własnoręcznie – smalec. W samochodzie zmieściły się też środki higieniczne, słodycze, a nawet paczka z darami dla zwierząt:

- Jesteśmy przedstawicielami Zalesianek, koła gospodyń wiejskich. Narobiłyśmy smalcu i mamy zamiar wesprzeć koło gospodyń wiejskich w Horyńcu Zdroju, ponieważ te dziewczyny są blisko punktu granicznego i jedziemy.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska z kołem gospodyń wiejskich wiezie smalec, chleb i  słodycze do Horyńca na Ukrainie
Instagram/Małgorzata Ostrowska - Królikowska

Zobacz także
Chcecie wesprzeć firmy ukraińskie? Wiele z nich to marki spożywcze

Chcecie wesprzeć firmy ukraińskie, by wesprzeć tamtejszą gospodarkę? Wiele z nich to marki spożywcze

Robert Makłowicz wyprowadza Polaków z błędu: „Pierogi ruskie to nie znaczy, że rosyjskie”

Robert Makłowicz wyprowadza Polaków z błędu: „Pierogi ruskie to nie znaczy, że rosyjskie”

Wojna na Ukrainie – jak pomagać?

Trwająca na Ukrainie wojna uruchomiła pokłady pomocy, którą Polacy niosą Ukrainkom i Ukraińcom. Dziesiątki tysięcy rodzin uchodźców znalazło schronienia w prywatnych domach. Zwykli ludzie pomagają w organizacji zbiórek darów, pracują jako wolontariusze w wielu placówkach w całym kraju, pomagają transportować uciekinierów z kraju ogarniętego wojną, a także przejmują bezpańskie zwierzęta i poszukują dla nich domów zastępczych. Do pomocy włączyło się też wielu polskich artystów.

Wolontariusze, mający już spore doświadczenie w organizacji zbiórek, instruują kolejnych zgłaszających się jak skutecznie pomagać:

  • Udostępniajcie mieszkanie jeśli macie wolne, a nawet pokój w swoich mieszkaniach
  • Jeśli znacie konkretną rodzinę potrzebującą pomocy, kupujcie, zbierajcie dla nich to, czego im brakuje
  • Włączajcie się do zbiórek pieniężnych. Wybierzcie organizację pomocową, której ufacie i wpłacajcie nawet niewielkie kwoty. Gotówka będzie potrzebna na każdym etapie pomocy i teraz i za kilka miesięcy. Mając gotówkę, można najbardziej elastycznie reagować na potrzeby
  • Jeśli oddajecie swoje rzeczy, pamiętajcie o godności obdarowanych. Rzeczy muszą być w dobrym stanie, nie przekazujcie zużytej odzieży czy wręcz śmieci, które nie tylko nie trafią do mieszkańców Ukrainy, ale stanowią dodatkowy problem dla osób sortujących i przygotowujących paczki. Są też dodatkowym kosztem, bo wymagają wyrzucenia lub utylizacji
  • Przekazując rzeczy – opisujcie je, żeby osoby sortujące nie musiały tego robić: buty męskie nr 44, spodnie damskie r. 38, sukienka dziewczęca wzrost 148
  • Jeśli nie robicie zakupów dla konkretnej rodziny tylko do punktów zbiórek, nie róbcie zakupów jak dla rodziny. Słuchajcie czego poszukują i co w danym momencie kompletują punkty lub kupujcie zgrzewkami, np. karton szczoteczek do zębów, zgrzewkę mąki, karton zbiorczy batonów — przyspiesza to i ułatwia sortowanie i dzielenie na paczki

Cokolwiek możecie zrobić, zróbcie to, nawet w niewielkim zakresie. Jak napisała Małgorzata Ostrowska-Królikowska w swojej relacji na Instagramie:

- Każdy gest jest ważny

Źródło: Instagram/Małgorzata Ostrowska – Królikowska, jastrząbpost.pl

Polskie restauracje wspierają Ukrainę. Przekazują swój dochód z tłustego czwartku
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Te polskie restauracje wspierają Ukrainę. Przekazują swój dochód z tłustego czwartku
Kryzys na Ukrainie trwa. Polacy nie pozostają jednak obojętni na los swoich wschodnich sąsiadów. Przeczytajcie.

W związku z kryzysem wojennym na Ukrainie, kolejne polskie restauracje przyłączają się do pomocy mieszkańcom tego kraju. W jaki sposób zamierzają im pomóc? Choćby poprzez przekazanie im środków finansowych z obrotów. Kilka polskich lokali gastronomicznych postanowiło przekazać Ukrainie dochód ze sprzedaży z tłustego czwartku. Kto konkretnie przyłączył się do pomocy? Polskie restauracje wspierają Ukrainę Na Ukrainie trwa obecnie wojna. Mieszkańcy tego kraju są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Większość z nich zdecydowała się pozostać w kraju i uczestniczyć w wojennych działaniach, a pewna część ruszyła w kierunku Polski. Przykre wydarzenia na Ukrainie nie pozostały obojętne dla wielu polskich restauracji, które zdecydowały się przekazać środki finansowe na pomoc poszkodowanym mieszkańcom tego kraju. Do pomocy przyłączyły się m.in.: Kawiarnia Stor Cafe: - Wszyscy jesteśmy dziś w szoku. Cały dochód ze sprzedaży pączków w STOR Tamka i Bracka przeznaczymy na fundusz stypendialny dla studentów z Ukrainy. Trzymajcie się.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez STOR (@storcafe) Restauracja FALLA Warszawa także postanowiła pomoc: - Kochani, cała kwota ze sprzedaży pączków na miejscu w naszych lokalach zostanie przekazana na organizację pomagającą Ukrainie – napisano na Facebooku. Lokal Yatta Ramen: - Miał być śmieszny tłusty czwartek, ale nie jest. Cały zysk że sprzedaży dzisiejszego specjalnego ramenu idzie na wsparcie dla Ukrainy. Zasugerujcie...

Lidl przekaże Ukrainie produkty za milion złotych
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Lidl przekaże Ukrainie produkty za milion złotych. Zatrudni też uchodźców i pomoże im znaleźć mieszkanie
W obliczu rosyjskiej napaści i agresji wymierzonej w Ukrainę, sieć sklepów Lidl przyłączyła się do pomocy uchodźcom. Przeczytajcie.

Za naszą wschodnią granicą trwa obecnie wojna. W dniu 24 lutego o godzinie 3:45 nad ranem, prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował o rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie. Mimo iż wielu obywateli Ukrainy postanowiło pozostać w swoich domach i bronić swojego kraju, część z nich – głównie kobiety i dzieci – ruszyła w stronę polskiej granicy. Na chwilę obecną do Polski przyjechało już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy. Swoją pomoc zaoferowało im wielu Polaków, polskich organizacji pomocowych, polskich firm, a także wielkie sieci spożywcze takie jak m.in. Lidl. Lidl przekazuje milion złotych dla Ukraińców Popularna sieć sklepów Lidl poinformowała, że przekaże pomoc produktową o wartości ponad miliona zł na akcje prowadzone przez Caritas i PAH: - Lidl Polska przekazuje ponad 1 000 000 zł wsparcia produktowego na cel działań humanitarnych prowadzonych na rzecz rodzin, kobiet i dzieci doświadczających kryzysu uchodźczego koordynowanych przez Caritas Polska oraz Polską Akcję Humanitarną. Wybraliśmy działanie poprzez wiarygodnych partnerów, aby najskuteczniej nieść pomoc w postaci żywności, napojów, odzieży, tekstyliów domowych oraz innych aktualnie niezbędnych produktów – poinformowała rzeczniczka firmy, Aleksandra Robaszkiewicz. Sieć udzieli pomocy psychologicznej Ukraińcom Lidl zdecydował się też udzielić uchodźcom pomocy psychologicznej: - Z myślą o naszych pracownikach w 2020 roku uruchomiliśmy Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z profesjonalnej, poufnej, bezpłatnej pomocy udzielanej przez wykwalifikowanych psychologów, prawników lub doradców finansowych. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie dla pracowników narodowości ukraińskiej przebywających w Polsce został...