Płaty śledziowe solone w wiaderkach to najpowszechniejsza forma produktu, w jaki zaopatrują się Polacy. Jest nie tyle wygodniejsza do przechowywania, ile tańsza. Śledzie kupowane luzem są znacznie droższe od paczkowanych. Okazuje się, że te z wiaderka mogą w nieprzyjemny sposób wpłynąć na zdrowie.

Apel Magdy Gessler: nie kupujcie takich śledzi

Magda Gessler to niekwestionowany autorytet w kręgu kulinarnym. Restauratorka zaapelowała jakiś czas temu do Polaków, aby nie kupowali śledzi w wiaderkach w marketach, a możliwe u sprawdzonych sprzedawców. Najlepsze śledzie to te po wcześniejszej obróbce termicznej w solance z dodatkiem ikry. Takie można dostać tylko u lokalnych sprzedawców.

Niestety, ryby w wiaderkach mogą zawierać różnego rodzaju patogeny, które w negatywny sposób mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Śledzie w ogóle łatwo się psują. To dlatego, że zawierają dużo wody, nawet do 85 proc.! Konserwowanie ich solą zaraz po złowieniu, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobowych i tych odpowiedzialnych za gnicie. Śledzie sprzedawane w wiaderkach i na tackach mogą być konserwowane w solance o niższym stężeniu, a przez to mają krótszy okres przydatności do spożycia od tych solonych w beczkach.

[content:0_5445,0_4329:undefined]

Pasożyty w śledziach

W śledziach znajdują się różne pasożyty, z których dla człowieka najbardziej szkodliwe są nicienie Anisakis - tzw. robaki śledziowe.  Larwy tych nicieni występują we wszystkich gatunkach śledzi. Od razu po połowie śledzie są patroszone, by pozbawić je wnętrzności, w których bytują larwy Anisakis. U ludzi te nicienie wywołują anisakidozę - „chorobę wielorybów i ludzi". Jej objawy przypominają zatrucie pokarmowe, może też towarzyszyć jej wysypka skórna.

Zobacz także:

Czy to oznacza, ze lepiej w ogóle nie jadać śledzi? Nie, spokojnie. Wszystkie śledzie trafiające na polski rynek muszą spełniać rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa żywności obowiązujące w Polsce i w Unii Europejskiej. Śledzie, bez względu na solenie, są także mrożone - to zabija nicienie.

Minimalizacja zagrożeń związanych z nicieniami jest regulowana przepisami – zgodnie z zapisami unijnych rozporządzeń nr 178/2002 oraz nr 853/2004 podmioty prowadzące przedsiębiorstwa związane z jakimkolwiek etapem produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności muszą zapewnić, by przed wprowadzeniem do obrotu produkty rybołówstwa zostały poddane oględzinom w celu wykrycia pasożytów; podmioty te nie mogą bowiem wprowadzać do obrotu produktów rybołówstwa do celów konsumpcyjnych, które zawierają widoczne pasożyty - podaje Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.

Jedzcie śledzie nie tylko od święta

Część Polaków przyrządza śledzie w piątki, zgodnie z tradycją chrześcijańską, poszcząc w tym dniu tygodnia i ze spożywanych posiłków wykluczając mięso na rzecz ryb. Śledzie są teraz szczególnie popularne w Wielkim Poście i jako danie wigilijne (np. tradycyjny śledź w oleju). W czasie postu śledzie są przygotowywane na wiele sposobów - w marynatach, sosach bądź sałatce śledziowej. Dania rybne są również częstym gościem na stołach podczas wielu uroczystości. Stanowią doskonałą przekąskę, a dodatkowo są bardzo zdrowe i smaczne. 

Śledzie w wielu odsłonach

Śledzie są stosunkowo tanią rybą dostępną na rynku. W sprzedaży najczęściej można je spotkać w zalewie z solanki bądź w formie gotowych produktów do spożycia. Pierwsza opcja idealnie nadaje się do domowych wyrobów. Wśród najpopularniejszych potraw ze śledzi można wymienić:

  • śledź po kaszubsku - ryba z cebulą, sosem pomidorowym, suszonymi śliwkami lub rodzynkami oraz kiszonym ogórkiem,
  • śledź w oleju z cebulą,
  • śledź w śmietanie - z ogórkiem kiszonym lub konserwowym, z jabłkiem lub bez,
  • śledź po sułtańsku - ryba z cebulą, rodzynkami, sosem pomidorowym,
  • śledź pod pierzynką, czyli sałatka szuba ze śledziem, burakami, ziemniakami i cebulą pod pierzynką z majonezu.

Danie ze śledzi są  smaczne oraz tanie, dzięki czemu często goszczą na naszych stołach. Przygotowanie potrawy z tą rybą jest łatwe, wystarczy dodać do niego dodatki według uznania. Jeśli będziecie kupować śledzie ze sprawdzonych źródeł, nie ma powodu, by wykluczać je ze swojej diety!

Źródło: beszamel.se.pl, zywienie.abczdrowie.pl