To dobra informacja dla osób, które chcą zgubić kilka kilogramów, a jednocześnie nie wyobrażają sobie diety bez nabiału. Okazuje się, że ser ten, jedzony z umiarem nie tylko nie tuczy, ale nawet pomaga schudnąć. Wszystko dzięki zawartemu w nim sprzężonemu kwasowi linolowemu (CLA). 

Co to jest sprzężony kwas linolowy i jakie znaczenie ma dla zdrowia? 

Sprzężony kwas linolowy jest członkiem rodziny kwasów tłuszczowych omega. Zalicza się go do tzw. egzogennych kwasów tłuszczowych. Oznacza to, że jest on niezbędnym składnikiem diety i musi być dostarczany wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie go sam wytworzyć.  

Należy do najlepiej przebadanych związków bioaktywnych i wykazuje liczne działania prozdrowotne. W tym: przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, poprawiające działanie układu odpornościowego, zwiększające wrażliwość insulinową oraz… redukujące tkankę tłuszczową.   

Zobacz także:

[content:0_9698,0_9444:undefined]

Czy ser feta sprzyja odchudzaniu? 

Ser feta to bardzo lubiany przez Polaków dodatek do sałatek, kasz, czy pieczonych warzyw. W ostatnim czasie jest coraz łatwiej dostępny, a jego cena już nie odstrasza klientów tak jak jeszcze kiedyś. Dobrej jakości produkt z mleka owczego lub z mieszanki mleka koziego i owczego można dostać prawie w każdym sklepie spożywczym. 

W jaki sposób feta ser wpływa na odchudzanie? Zawarty w tym serze sprzężony kwas linolowy pobudza metabolizm i wpływa na zmniejszenie masy tłuszczowej organizmu. Dodatkowo ser ten ma niski indeks glikemiczny, co również jest dobrą informacją dla osób na diecie.

Oryginalna feta nie jest też zbyt kaloryczna. Proporcje pomiędzy zawartymi w niej tłuszczami a białkiem, są korzystne dla zdrowia. 100 g tego sera to wartość energetyczna rzędu 263 kcal. 

Pamiętajcie jednak, żeby nie przesadzać z ilością jedzonego produktu. Tylko spożywany z umiarem, będzie sprzymierzeńcem odchudzania. 

Porcja sera feta (28 g) zawiera: 

  • 1,2 g węglowodanów,  

  • 4 g białek,  

  • 6 g tłuszczu, 

  • 1 g cukru,  

  • 260 mg sodu, 

  • 140 mg wapnia,  

  • 0,2 mg witaminę B2, 

  • 0,5 mg witaminy B12,  

  • 0,1 mg witaminy B6,  

  • 4,2 mg selenu, 

  • 94 mg fosforu. 

Jaki ser feta wybrać w sklepie? 

Jak już wspomnieliśmy, oryginalna grecka feta jest wytwarzana wyłącznie z mleka owczego i ewentualnie koziego. Dobrej jakości feta jest krucha i jednocześnie aksamitna, a jej kolor to czysta biel.  

Kupując ją, patrzcie na skład zamieszczony na tyle opakowania. Dietetycy przestrzegają, żeby unikać tego sera produkowanego z mleka pasteryzowanego.  

Z jakimi produktami spożywczymi feta smakuje najlepiej? 

Wszystkim znana jest sałatka grecka, do której oprócz sera dodaje się pomidory, ogórki, czarne oliwki i cebulę. Jest to klasyk kulinarny, który zawsze smakuje idealnie. Fetę można również podawać z innymi sałatkami. Rewelacyjnie smakuje też z kaszami, np. kaszą gryczaną. 

To świetny dodatek do różnego rodzaju dań z piekarnika. W wersji zapieczonej to prawdziwe niebo w gębie. Warto dodać ją: do zapiekanki makaronowej, papryki faszerowanej mięsem, pieczonego bakłażana i wielu innych. 

Źródło: zdrowie.wprost.pl