Lech Wałęsa poszedł po świątecznym śniadaniu do kościoła. W środku rozegrały się szokujące sceny
ONS, Pixabay
Newsy

Lech Wałęsa poszedł po świątecznym śniadaniu do kościoła. W środku rozegrały się szokujące sceny

Były prezydent wziął udział w mszy wielkanocnej, jednak jego zachowanie oraz proboszcza, nie wszystkim się spodobało.

Nie ustają kontrowersje wokół kościołów w trakcie pandemii. Z całego kraju napływają wieści o parafiach nieprzestrzegających obostrzeń, nawet pomimo wprowadzonego lockdownu. Teraz społeczeństwu naraził się były prezydent Lech Wałęsa, a także proboszcz parafii, którą prezydent odwiedził, by wziąć udział w wielkanocnej mszy. Poznajcie szczegóły.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Obostrzenia w kościołach

W związku z rekordową liczbą zakażeń w Polsce, rząd zdecydował się wprowadzić lockdown, który potrwa do 9 kwietnia. Nie omija on także kościołów. Rozporządzenie wyraźnie mówi o tym, że liczba osób w kościele, zależna jest od jego powierzchni liczonej w metrach kwadratowych, a wszystkie osoby znajdujące się w środku, muszą zachować między sobą odstępy wynoszące minimum 1,5 metra. Część księży wystosowała specjalny apel do swoich wiernych z prośbą o to, by w tym roku wyjątkowo zostali na święta w domu w trosce o innych ludzi i wzięli udział w mszy transmitowanej w telewizji lub internecie.

Nie obyło się oczywiście bez różnych skandali. Niektórzy księża potraktowali rozporządzenie jako zalecenie lub w ogóle się nie do niego nie zastosowali i przyjmowali tylu wiernych, ilu pomieścił kościół. Jeden z duchownych posunął się nawet do tego, że publicznie nazwał jedną ze swoich parafianek Judaszem po tym, jak zgłosiła do Sanepidu fakt, iż w jej kościele obostrzenia nie są przestrzegane.

Zobacz także
Nie żyje Krzysztof Krawczyk. Muzyk miał 74 lata. Piosenkarz przebył COVID-19 i miał spędzić w domu święta wielkanocne.

Nie żyje Krzysztof Krawczyk. Gotowanie było jego pasją. "Pichcenie odrywa moje myśli od codzienności"

Gwiazda TVN Omenaa Mensah pokazała jak smaży schabowe dla męża. Jej odważny strój przyciągnął uwagę

Gwiazda TVN Omenaa Mensah pokazała jak smaży schabowe dla męża. Jej odważny strój przyciągnął uwagę

Lech Wałęsa na wielkanocnej mszy

Wałęsa zawsze podkreśla, że jest praktykującym katolikiem, dlatego nie mógł sobie wyobrazić świąt wielkanocnych bez brania udziału w świątecznej mszy. Proboszcz parafii musiał być wcześniej poinformowany o tym, że prezydent przyjedzie na mszę, ponieważ osobiście go przywitał przed kościołem.

W samym budynku obostrzenia były przestrzegane – znajdowało się tam niewiele osób i wszyscy zachowywali dystans między sobą. Jednak kontrowersje wzbudziło to, jak prezydent oraz proboszcz rozdający komunię, nosili maseczki. Wałęsa maskę miał cały czas zsuniętą z nosa, a ksiądz w ogóle jej nie miał podczas rozdawania komunii! Co więcej - nie miał też ochronnych rękawiczek.

Czy takie zachowanie jest rozsądne w trakcie pandemii?

Czytaj także:

Jest rekord zakażeń. Restauracje i galerie zamknięte, a biskupi zamiast zamknąć kościoły zapraszają na msze
Adobe Stock
Newsy
Jest rekord zakażeń. Restauracje i galerie zamknięte, a biskupi zamiast zamknąć kościoły zapraszają na msze
Koronawirus dalej w natarciu. Odpowiedź rządu była do przewidzenia – zamknięto niemal wszystko, co można było zamknąć. Miejsca kultu religijnego pozostały jednak otwarte dla wiernych.

Eksperci grzmią: siedzimy na beczce prochu. Chodzi oczywiście o rosnące lawinowo zakażenia koronawirusem. 29 marca 2021 potwierdzono 16 965 zakażeń SARS-Cov-2. Z powodu  choroby COVID-19 zmarło w Polsce ostatniej doby  11 osób, a z powodu współistnienia koronawirusa i innych chorób kolejne 37 osób. Czy czeka nas załamanie służby zdrowia? Być może te liczby przestały już robić na większości Polaków większe wrażenie. W wielu restauracjach trwa otwarty bunt, a rządowe groźby i prośby nie robią na większości dużego wrażenia. Tymczasem mniejsza śmiertelność w wyniku zakażenia koronawirusem wcale nie oznacza końca walki z pandemią. W tym momencie większym zagrożeniem jest majaczące przed polską służbą zdrowia widmo zupełnego krachu. Łóżka szpitalne są w większości już zajęte, nie inaczej z respiratorami. Lekarze i pielęgniarki dwoją się i troją, ale wkrótce może zabraknąć rąk do pracy. Już teraz Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca przesuwanie operacji i zabiegów niedotyczących walki z koronawirusem. Musimy ze smutkiem przyznać, że grozi to znów nadwyżkową liczbą zgonów. Niekoniecznie osób zakażonych SARS-Cov-2. Jak będą wyglądać nowe obostrzenia dotyczące kościołów? Niezbyt optymistycznie nastrajają również scenariusze na przyszłość jeśli chodzi o liczne zgromadzenia wiernych w kościołach. Do 9 kwietnia, czyli przez cały okres wielkanocny, w kościołach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 20 mkw.  przy zachowaniu bezpiecznego odstępu 1,5 m między osobami. Jak informuje rząd, w kościele również konieczne jest zakrywanie ust i nosa nie tylko przez wiernych, ale i przez osoby sprawujące kult. Co na temat obostrzeń sądzą hierarchowie kościelni? Obostrzenia rządowe przyjęte zostały przez...

Bez maseczki nie wejdziesz do sklepu, a kobietę wyproszono z kościoła, bo zwróciła uwagę na ich BRAK
Adobe Stock
Newsy
Bez maseczki nie wejdziesz do sklepu, a kobietę wyproszono z kościoła, bo zwróciła uwagę na ich BRAK
Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje bezwzględnie od kilku miesięcy. Wydawać by się mogło, że od tej reguły nie ma wyjątków, a jednak.... Kobieta została wyproszona ze mszy pogrzebowej, gdyż zwróciła uwagę na ich brak u innych zgromadzonych.

Zasłanianie ust oraz nosa za pomocą maseczki to jedno z obostrzeń, które niezmiennie obowiązuje od kilku miesięcy. Doskonale wiedzą o tym wszyscy, jednak nie każdy przestrzega tego obostrzenia. Najwidoczniej są równi i równiejsi, o czym przekonała się Pani Danuta. Kobieta została wyproszona z kościoła po zwróceniu uwagi księdzu o braku maseczek na twarzach zgromadzonych osób. Kościół wolny od maseczek Pani Danuta w ostatnim czasie kilkakrotnie uczestniczyła w mszach świętych w kościele w Józefowie nad Wisłą. Kobieta raz była na pogrzebie syna kolegi, a innym razem na pożegnaniu koleżanki. Obie osoby zmarły z powodu koronawirusa. Za każdym razem większość zgromadzonych wiernych nie miała zasłoniętych ust oraz nosa. Kobieta była oburzona takim widokiem, szczególnie w momencie tak dynamicznego wzrostu zakażeń w kraju. Pani Danuta postanowiła uwiecznić to za pomocą telefonu. Jak sama przyznała, chciała zwrócić uwagę danym osobom o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń. Wyproszenie z mszy pogrzebowej Kobieta nie chciała uczestniczyć w podobnym wydarzeniu i narażać się na możliwość zakażenia się koronawirusem. Z problemem oraz nagraniami udała się do miejscowego proboszcza, którego zapytała o lekceważenie przez wiernych obowiązujących obostrzeń. Ksiądz jedynie zapytał panią Danutę, czy aby nie jest z policji. Później podszedł do niej kościelny, również bez maseczki i poprosił o opuszczenie kościoła, by nie przeszkadzała w liturgii. Proboszcz nie jest zwolennikiem maseczek Pani Danuta zlekceważona przez miejscowego proboszcza, a także wyproszona z kościoła przez kościelnego, postanowiła udać się z problemem do lokalnych mediów. Stwierdziła, iż nie może przemilczeć tak poważnego zaniedbania i dopuścić do możliwości zakażenia się większej ilości...

Wigilia
Adobe Stock
Newsy
W Wigilię ten zakaz nie będzie obowiązywał - Kościół pozwolił na...
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi coroczne dylematy. Co można, a czego nie można i tak dalej.

Pod koniec listopada jak grom z jasnego nieba spłynęła na Polaków wiadomość o ograniczeniach dotyczących liczby osób świętujących razem przy wigilijnym stole. Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jest następująca – przy świątecznej wieczerzy spotkać się będzie mogło maksymalnie 5 osób, nie licząc domowników. Święta inne niż kiedykolwiek wcześniej Te święta będą także inne w wymiarze religijnym. W czasie Bożego Narodzenia nadal obowiązywać będą obostrzenia dotyczące liczby wiernych w kościele. Obecnie jest to maksymalnie 1 osoba na 15 mkw. Rozczarowanie katolików może być zrozumiałe. Biskupi poszczególnych diecezji wprowadzili dyspensę od udziału w mszy świętej na okres trwania wspomnianego obostrzenia. Będzie ona obowiązywała także podczas tegorocznej pasterki. W sprawie obostrzeń interweniować próbuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Hierarcha zaapelował w liście do władz Rzeczpospolitej Polski o złagodzenie restrykcji i umożliwienie wzięcia udziału w świątecznych mszach dla większej liczby wiernych. Na razie nie wiadomo jednak, apele abp Gądeckiego przyniosą jakiś skutek. Dlatego też musimy być gotowi na pierwotny wariant. Oznacza to jedno. W noc między 24 a 25 grudnia w większości zostaniemy w domach i ograniczymy się do obejrzenia albo wysłuchania mszy z telewizorów albo z radioodbiorników. Pościć czy nie pościć? Nie zmieni się natomiast menu Polaków podczas wigilijnej kolacji. Znowu będzie 12 dań, sianko pod obrusem, a także nakrycie dla niespodziewanego gościa. Jak co roku Polacy zadają sobie jednak pytanie – czy 24 grudnia obowiązuje post? Odpowiedź być może zaskoczy niejednego z was. Otóż wstrzemięźliwość od...

wielkanoc 2021
AdobeStock
Newsy
Czy w Wielką Sobotę będzie można pójść ze święconką do kościoła?
Obostrzenia w Wielkanoc 2021 – jak będą wyglądały? Czy można będzie iść do kościoła? Sprawdźcie.

Dokładnie rok temu w Polsce na dobre rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Dziś trudno sobie wyobrazić oszalałe tłumy w sklepach, które masowo wykupowały papier toaletowy, makarony i konserwy. Nikt jednak nie przypuszczał, że ta nadzwyczajna sytuacja potrwa tak długo. Pandemia koronawirusa trwa już od roku i niewiele wskazuje na to, by coś się miało w tej kwestii szybko zmienić. Polacy chcą jednak wiedzieć, czy będą mogli normalnie pójść ze święconką do kościoła – rząd zmienia zasady obostrzeń z dnia na dzień i nic nie jest pewne. Poznajcie najnowsze informacje. Wielkanoc rok temu W zeszłe święta wielkanocne sytuacja była jasna. Wirus był wielką niewiadomą i nie potrzeba było żadnych nakładanych przez rząd oficjalnych obostrzeń do tego, by ludzie dla własnego bezpieczeństwa zostali w domu. Tak naprawdę w tamtym czasie Polacy ograniczali kontakty z innymi ze zdrowego rozsądku i trudno im się dziwić – nikt wtedy nie miał pewności, czym kończy się zakażenie koronawirusem. Lepiej dmuchać na zimne! Rok temu Watykan wydał oficjalne zalecenia dla księży na Wielkanoc, w których proszono o przeprowadzanie nabożeństw z jak najmniejszą ilością wiernych. Udzielono również dyspensy wszystkim katolikom, by nie czuli się w obowiązku uczestniczyć w mszach świętych w trakcie Wielkanocy. Wszystko ze względów bezpieczeństwa – by nikt nie zaraził się w kościele. Czy w Wielkanoc 2021 kościoły będą otwarte? Przed rokiem większość wiernych dobrowolnie została w domu i nie wybierała się do kościoła ze święconką. Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej. Po roku z koronawirusem część ludzi stwierdziła, że nie jest on tak groźny i nie ma się czego bać. Coraz więcej Polaków jest zaszczepionych, a inni zdobyli odporność, przechorowując COVID. Dochodzi do tego zmęczenie całą sytuacją i chęć powrotu...