Jedzenie świeżych pomidorów to dla wielu nie tylko przyjemne wrażenia smakowe, ale także pewne pozytywne odczucia natury psychologicznej. Chodzi oczywiście o naturalne połączenie świeżych warzyw ze zdrowym stylem życia i racjonalnym odżywianiem.

Jaki wpływ ma jedzenie pomidorów na zdrowie człowieka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że jedzenie pomidorów przynosi waszemu organizmowi naprawdę wiele korzyści. Sprawdźcie sami tę krótką listę:

  • Zapobiegają wystąpieniu miażdżycy
  • Wykazują właściwości przeciwrakowe
  • Działają moczopędnie
  • Wpływają na poprawę systemu odpornościowego
  • Pozytywnie oddziałują na procesy trawienne
  • Działają pozytywnie na układ nerwowy
  • Neutralizują negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego
  • Są małokaloryczne i pomagają w walce z otyłością

Tymczasem okazuje się, że surowe pomidory jedzone dotąd ze smakiem na zdrowie przez wielu Polaków wcale nie muszą być zdrowsze od tych przetworzonych. Jak to możliwe, że sosy i koncentraty poddane obróbce termicznej wykazują więcej zdrowotnych walorów niż świeże pomidory?

Dlaczego pomidory przetworzone są zdrowsze niż surowe?

Cała zagwozdka tkwi w substancji zwanej likopenem. Likopen zawarty jest zarówno w pomidorach surowych, jak i w tych przetworzonych. Mowa tu m.in. o daniach z pomidorów poddanych obróbce cieplnej, jak i np. o pomidorach suszonych.

Zobacz także:

Pomidory suszone zawierają nawet 2-3 razy więcej likopenu niż pomidory świeże. Co to oznacza? Likopen to bardzo silny przeciwutleniacz z grupy karotenoidów. To właśnie ta substancja odpowiada za wiele pozytywnych cech zdrowotnych wynikających z jedzenia pomidorów.

Niezależnie od tego, co wykazały badania, jedzenie świeżych pomidorów wciąż powinno być stałym punktem w waszych jadłospisach. Przeczytajcie jeden z naszych artykułów, jeżeli chcecie wiedzieć, za pomocą jakiego noża pokroicie go na równiutkie kawałki.

W innym miejscu piszemy zaś o tym, komu jedzenie pomidorów może zaszkodzić: Kto nie powinien jeść pomidorów? U tych osób mogą powodować poważne komplikacje