Które pomidory są zdrowsze: surowe czy przetworzone? Możecie się zdziwić
Flickr
Newsy

Które pomidory są zdrowsze: surowe czy przetworzone? Możecie się zdziwić

Pomidory są zdrowe w każdej postaci. Wielu jednak zdziwi się, że pomidory poddane obróbce termiczne wykazują jeszcze więcej cennych wartości odżywczych, takich jak np. zwiększona ilość likopenu.

Jedzenie świeżych pomidorów to dla wielu nie tylko przyjemne wrażenia smakowe, ale także pewne pozytywne odczucia natury psychologicznej. Chodzi oczywiście o naturalne połączenie świeżych warzyw ze zdrowym stylem życia i racjonalnym odżywianiem.

Jaki wpływ ma jedzenie pomidorów na zdrowie człowieka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że jedzenie pomidorów przynosi waszemu organizmowi naprawdę wiele korzyści. Sprawdźcie sami tę krótką listę:

  • Zapobiegają wystąpieniu miażdżycy
  • Wykazują właściwości przeciwrakowe
  • Działają moczopędnie
  • Wpływają na poprawę systemu odpornościowego
  • Pozytywnie oddziałują na procesy trawienne
  • Działają pozytywnie na układ nerwowy
  • Neutralizują negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego
  • Są małokaloryczne i pomagają w walce z otyłością

Tymczasem okazuje się, że surowe pomidory jedzone dotąd ze smakiem na zdrowie przez wielu Polaków wcale nie muszą być zdrowsze od tych przetworzonych. Jak to możliwe, że sosy i koncentraty poddane obróbce termicznej wykazują więcej zdrowotnych walorów niż świeże pomidory?

Zobacz także
Jak przechowywać pomidory? W plastikowej torebce, w lodówce czy na parapecie?

Jak przechowywać pomidory? W plastikowej torebce, w lodówce czy na parapecie?

Tak tanich pomidorów w tym roku jeszcze nie było. Teraz w Biedronce tańsze aż o 50%

Tak tanich pomidorów w tym roku jeszcze nie było. Teraz w Biedronce tańsze aż o 50%

Dlaczego pomidory przetworzone są zdrowsze niż surowe?

Cała zagwozdka tkwi w substancji zwanej likopenem. Likopen zawarty jest zarówno w pomidorach surowych, jak i w tych przetworzonych. Mowa tu m.in. o daniach z pomidorów poddanych obróbce cieplnej, jak i np. o pomidorach suszonych.

Pomidory suszone zawierają nawet 2-3 razy więcej likopenu niż pomidory świeże. Co to oznacza? Likopen to bardzo silny przeciwutleniacz z grupy karotenoidów. To właśnie ta substancja odpowiada za wiele pozytywnych cech zdrowotnych wynikających z jedzenia pomidorów.

Niezależnie od tego, co wykazały badania, jedzenie świeżych pomidorów wciąż powinno być stałym punktem w waszych jadłospisach. Przeczytajcie jeden z naszych artykułów, jeżeli chcecie wiedzieć, za pomocą jakiego noża pokroicie go na równiutkie kawałki.

W innym miejscu piszemy zaś o tym, komu jedzenie pomidorów może zaszkodzić: Kto nie powinien jeść pomidorów? U tych osób mogą powodować poważne komplikacje

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA