Korek od wina nie daje się wyciągnąć? Wystarczy, że rozetrzecie dłonie
Adobe Stock
Newsy

Korek od wina nie daje się wyciągnąć? Wystarczy tylko, że odkręcicie kran

Tylko krok dzieli was od wychylenia lampki dobrego czerwonego wina. Ten krok to odkorkowanie butelki. Niestety, czasem jak na złość korek nie chce wyjść. Jeżeli dłużej będziecie się z nim mocować może się ukruszyć. Co robić w takiej sytuacji? 

Korki od wina to dla wielu trudny temat. Dlaczego? Nieszczęsne korki są po prostu oporne i kruche. Trudno je wyciągnąć, a gdy się ułamią, trzeba je już wepchnąć do środka. A następnie przelewać całe wino do karafki, by nie przeszło ich smakiem. Jak widać, korki lubią utrudniać życie i dostęp do wina. Istnieje jednak coraz więcej sposobów i pomysłów, jak poradzić sobie z ich wyciąganiem, nawet gdy nie macie korkociągu. 

W jaki sposób można wyciągnąć zaklinowany korek? 

Jeżeli korek zbyt mocno utkwił w butelce i nie możecie go wyciągnąć korkociągiem, to najlepszym sposobem na otwarcie trunku jest rozgrzanie szyjki butelki. Możecie spróbować to zrobić pocierając ją dłońmi, a jeżeli to nie poskutkuje, włożyć pod strumień gorącej wody. Szkło rozszerza się pod wpływem ciepła i korek wychodzi bez trudu. 

Możecie też skorzystać z naczynia z gorącą wodą. Jest to odpowiedni sposób, gdy trzeba otworzyć czerwone wino przeznaczone do przygotowania grzanego wina. Po prostu zanurzcie butelkę w pojemniku z gorącą wodą, a gdy się podgrzeje, korek zostanie wypchnięty.

Musicie śledzić cały proces i pomóc wyskakującemu korkowi we właściwym czasie. Chociaż, jeśli butelka jest wypoziomowana, a nie pod kątem, korek po prostu z niej wyleci i nic złego się nie stanie. 

Zobacz także
jak otworzyć wino bez korkociągu

Jak otworzyć wino, gdy nie mamy korkociągu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy...

Joanna Jabłczyńska zdradza kulisy "Na Wspólnej". Wiemy co aktorzy mają w kieliszkach gdy piją wino, a co gdy piją piwo

Joanna Jabłczyńska zdradza kulisy „Na Wspólnej". Co aktorzy mają w kieliszkach, gdy piją wino albo piwo?

W jaki jeszcze sposób można usunąć oporny korek? 

W sytuacji, gdy nie macie dostępu do ciepłej wody, czyli jesteście np. gdzieś w plenerze przy ognisku - możecie wykorzystać ciepło ognia. Po prostu podgrzejcie szyjkę butelki nad płomieniem, działając na miejsce, w którym kończy się korek. Niepożądany element wyskoczy lub zacznie wystawać na tyle, że da się go chwycić i wyciągnąć.

Uważajcie tylko na jedną rzecz - nie nalewajcie wina od razu. Szyjka butelki może pęknąć od nagłego spadku temperatury. 

Jak widzicie, sposobów na usunięcie zaklinowanego korka jest przynajmniej kilka. Nie potrzeba do nich wymyślnych urządzeń. Wystarczą ręce, ciepła woda lub płomień zapalniczki. Z taką wiedzą nawet trudne warunki, nie przeszkodzą wam cieszyć się smakiem dobrego wina. 

Źródło: sposobnawszystko.pl