Sekretny składnik dodany do gotowania ryżu spowoduje, że ryż nie będzie się sklejał. Tak przygotowany, sypki dodatek do obiadu najlepszy będzie, gdy podacie go do potrawek i gulaszy. Wyjaśniamy tajemnicę ugotowania najlepszego ryżu.

Jak cytryna wpływa na wygląd i smak ryżu?

Jeśli chcecie uzyskać idealny ryż, do gotującej się wody wciśnijcie trochę soku z cytryny. Nie może być go za dużo, ponieważ nadmiar zmieni smak dania i nada mu cytrynowej nuty. Gotując ryż nie chcemy zmieniać jego smaku, tylko wpłynąć na wygląd. Dzięki odpowiedniej ilości soku z cytryny, co oznacza 3 łyżeczki na 1,5-2 l wody, ryż zachowa naturalną, białą barwę. Kwaśne środowisko spowoduje, że po ugotowaniu będzie on mniej kleisty. Jeśli do tego przepłuczecie ryż przed wrzuceniem go do wrzątku, efekt będzie murowany.

Taki ryż najlepiej jest wykorzystać do dań, w których odgrywa on zasadniczą rolę, jest dobrze widoczny i chcemy, żeby miał idealny wygląd.

Nie zawsze jednak ryż musi być sypki. Są dania, jak sushi czy risotto, a także niektóre dania azjatyckie z ryżem, jedzone pałeczkami, gdy właściwą konsystencją ryżu są sklejające się ziarenka. W przypadku dwóch pierwszych potraw, a więc sushi i risotto, warto używać specjalnego ryżu przeznaczonego do tych dań. Opis przeznaczenia znajdziecie na opakowaniu.

Zobacz także:

Także używając ryżu do tradycyjnych polskich gołąbków, nie warto gotować go na sypko. Sklejony ryż wrobiony w mielone mięso i pozostałe dodatki, pozwoli lepiej uformować farsz do zawinięcia w kapustę.

Czy gotowanie ryżu nadal wymaga użycia gazety i koca?

Gdy nasze babcie gotowały ryż, poza ryżem, wodą i garnkiem, używały też gazety i koca. Pamiętacie ten sposób gotowania? A może nadal tak gotujecie?

Dawny sposób gotowania polegał na tym, że miarkę przepłukanego ryżu należało zalać dwiema miarkami wody, tak jak robimy to do dziś, i gotować nie do miękkości, tylko do wchłonięcia całej wody. Następnie przykryty garnek powinien być szczelnie owinięty gazetą i otulony kocem. W ten sposób ryż dochodził, powoli miękł i stawał się idealny.

Ta metoda w wielu domach poszła już w zapomnienie. Stało się tak, odkąd zaczęto sprzedawać ryż w torebkach. Gotowanie ryżu stało się od tamtej pory prostsze, a babcine triki okazały się przeżytkiem.

Jest jednak pewien sposób gotowania sypanego ryżu, niezapakowanego w torebki, który powoduje, że ryż jest idealny, smaczny, sypki i niczym nie przypomina tego z torebek. Nie wymaga też użycia koca i gazety. Więcej, taki ryż właściwie gotuje się sam.

Tym sposobem jest wykorzystanie do gotowania specjalnego garnka, który w Wietnamie, Korei czy innych krajach azjatyckich od lat można kupić w każdym sklepie. W Polsce takie garnki sprzedawane są w sklepach ze sprzętem AGD i marketach. To elektryczne garnki, które wymagają odmierzania ryżu i wody, a następnie jedynie włączenia urządzenia. Gdy ryż ugotuje się, garnek zawiadomi was o tym piknięciem. Ten sprzęt, jest podstawowym wyposażeniem nawet ubogich azjatyckich domów, w których ryż jada się zamiast chleba i ziemniaków, na śniadanie, obiad i kolację.

O tym, że to najlepszy sposób gotowania ryżu świadczy jego popularność - 4,5 miliarda mieszkańców Azji nie może się przecież mylić.

Źródło: O2.pl