Koniec z oblodzonym zamrażalnikiem. Posmarujcie tym ścianki, a pozostaną nietknięte przez lód
Flickr
Newsy

Koniec z oblodzonym zamrażalnikiem. Posmarujcie tym ścianki, a pozostaną nietknięte przez lód

Oblodzona i oszroniona zamrażarka to dość częsty widok w wielu domach. Stanowi ona niewątpliwy problem dla właściciela, gdyż wiąże się z rozmrażaniem urządzenia. Zobaczcie, jak zapobiegać takim lodowym sytuacjom. 

Obecność niewielkiej ilości szronu na ściankach zamrażalnika jest absolutnie normalna. Spowodowana jest zazwyczaj intensywnym użytkowaniem urządzenia i częstym otwieraniem drzwiczek. Sprawczynią oblodzenia jest para wodna, która dostaje się wtedy do wnętrza i zamarza na produktach i ścianach komory. 

Jaki są przyczyny nadmiernego oblodzenia zamrażarki? 

Nadmierne oszronienie urządzenia, może być wynikiem kilku różnych czynników. Najczęściej występujące jest uszkodzenie uszczelki zamrażarki, która tym samym przestaje odpowiednio izolować jej wnętrze.  

Istnieje również dość błahy powód oblodzenia, a mianowicie niedokładne zamykanie drzwiczek. W takiej sytuacji dość szybko pojawi się gruba warstwa szronu w okolicach wejścia do komory. 

Uszkodzony termostat i problem z modułem sterującym również będą przyspieszać i zwiększać narastanie lodowej powłoki. Z tymi jednak problemami poradzi sobie jedynie fachowiec. 

Wstawianie do zamrażalnika niedomkniętych opakowań produktów, sprawi, że zarówno w ich wnętrzu jak i w samym urządzeniu będzie pojawiać się śnieg. Warto więc sprawdzać dokładnie wszystkie pudełka i torebki, które wkładacie do środka. 

Zobacz także
Skąd bierze się brzydki zapach w zamrażarce? Prawdopodobnie popełniacie ten 1 błąd

Skąd bierze się brzydki zapach w zamrażarce? Prawdopodobnie popełniacie ten 1 błąd

Zamrażarka rozmrażanie

Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie

Jak zabezpieczyć ścianki przed tworzeniem się na nich lodu? 

Gdy już rozmrozicie zamrażarkę i oczyścicie ją ze wszystkich lodowych pozostałości przystąpcie do zabezpieczenia zamrażarki na przyszłość. Umyjcie ciepłą wodą z płynem do naczyń, a następnie dokładnie wysuszcie. Na tak przygotowane ścianki nałóżcie za pomocą wacika olej lub glicerynę. Takie natłuszczenie zabezpieczy powierzchnie i spowolni tworzenie się lodu. 

Pamiętajcie jednak o szczelnym zamykaniu drzwiczek i pudełek, a także o regularnym utrzymywaniu czystości urządzenia. 

Jak dbać o zamrażarkę? 

Korzystając z zamrażarki, warto pamiętać o kilku zasadach: 

  • Nie należy przechowywać zbyt dużej ilości produktów w komorze chłodzącej. 
  • Zamrażalnik wymaga regularnego czyszczenia, za pomącą wody z delikatnym detergentem. 
  • Brzydkie zapachy usuwa się, przecierając powierzchnie wodą z octem. 
  • Jeżeli w komorze nagromadzi się zbyt dużo lodu, zamrażalkę należy rozmrozić. 
  • Fragmentów lodu, nie wolno pozbywać się za pomocą ostrych narzędzi. Grozi to uszkodzeniem urządzenia i własnego ciała. 

Źródło: all-dom.pl, rudawkuchni.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zamrażarka rozmrażanie
Adobe Stock
Newsy
Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie
Regularne rozmrażanie zamrażarki jest koniecznością. Jak często to robić, kiedy i w jaki sposób? Znamy odpowiedzi na wasze pytania.

W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach ten problem często niemalże już nie istnieje. Nowy sprzęt zazwyczaj zaopatrzony jest w technologię no frost (ang. – bez zamrażania). Tego typu rozwiązania sprowadzają się w skrócie do odprowadzania z zamrażarki nadmiaru wilgoci, która odpowiada za powstawanie lodu. Duża część z nas wciąż ma w swoich domach stare zamrażarki lub takie, które po prostu wykorzystują po prostu starsze technologie. Wszystkie tego typu sprzęty mają to do siebie, że z czasem gromadzi się w nich, wcześniej wspomniany, nieszczęsny lód. Co zrobić z jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki? Powody są prozaiczne. Częste otwieranie zamrażarki, duża wilgotność powietrza w kuchni, a przede wszystkim nieszczelności w drzwiczkach (np. uszczelki). Rozwiązanie jest jedno – należy regularnie rozmrażać zamrażarkę. A przy okazji ją czyścić. Tego rodzaju zabiegi powinniśmy stosować około 2 razy do roku. Zima to zdecydowanie najlepsza pora na rozmrażanie lodówki. Wystarczy dobrze zabezpieczyć naszą żywność i po prostu na kilka godzin wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest niska. Innym rozwiązaniem na dobre zabezpieczenia mrożonego jedzenia jest jego odpowiednie zaizolowanie. Do tego powinien wystarczyć gruby koc. Pożywienie trzeba zapakować do solidnej, dość grubej torby lub siatki, a następnie owinąć dokładnie kocem. W ten sposób ochroni się je przed ogrzaniem na długi czas, wystarczający do rozmrożenia i wyczyszczenia zamrażarki. Jak usunąć lód z zamrażarki? W tym czasie nie pozostaje nic innego jak wyłączyć zasilanie, otworzyć drzwiczki i czekać aż lody skruszeją. Jeżeli wasza zamrażarka ma w sobie duże ilości lodu, nad całym procesem trzeba po prostu czuwać i ewentualnie „odsączać” gąbkami nadmiar wody i wyciągać ręcznie lód. Pod...

wino jak schłodzić
AdobeStock
Newsy
Super trik na szybkie schłodzenie butelki - niezbędna wiedza przed sylwestrem
Jeżeli potrzebujecie prędko schłodzić wino lub szampana przed przyjściem gości, to koniecznie skorzystajcie z tego prostego wynalazku!

Niedługo goście, a wy zapomnieliście schłodzić alkohole? Pewnie niektórym z was przyszedł do głowy pomysł, by wstawić butelkę do zamrażarki, dzięki czemu schłodzi się ekspresowo. Ale takie rozwiązanie może być naprawdę zgubne w skutkach! Jeśli zrobicie tak z butelkami z piwem, to lepiej nie zapomnijcie o nich – jeżeli będą leżały w zamrażalniku zbyt długo, to dosłownie eksplodują! Co więc zrobić, by uniknąć przykrej niespodzianki? Polscy naukowcy znaleźli na to sposób! Z pomocą przychodzi nowatorski pomysł polskich naukowców. Grupa o nazwie Omni Calculator wymyśliła aż kilkaset rodzajów kalkulatorów, które obliczą dosłownie wszystko – także czas schładzania alkoholu! Wystarczy określić dokładne parametry zawartości butelek, które wstawicie do zamrażarki lub lodówki i gotowe! Kalkulator poprosi was o podanie poniższych informacji: Rodzaj napoju, który będziecie schładzać – do wyboru jest woda, napoje, piwo, wino, soki i mocne alkohole. Rodzaj opakowania – butelki i puszki we wszystkich rozmiarach. Temperatura wyjściowa napoju – należy określić, w jakiej temperaturze wcześniej stało opakowanie z napojem. To bardzo ważne, ponieważ czas schładzania napoju stojącego na dworze w letni, upalny dzień będzie inny niż tego trzymanego w chłodnej spiżarni. Miejsce, w którym schłodzicie napój – kalkulator zapyta was o to, czy zamierzacie wstawić opakowanie z napojem do zamrażarki, lodówki, lodu itp. Pożądana temperatura – należy określić jaka temperatura napoju będzie dla was satysfakcjonująca. Lekko schłodzony czy lodowaty? Następnie w ciągu kilku sekund kalkulator odpowie wam, ile czasu zajmie schłodzenie wybranego napoju do pożądanej temperatury. Dostarczy wam także wykres, dzięki któremu będziecie wiedzieli w jakim...

Jak sprawdzić szczelność lodówki? Wystarczy... kartka papieru lub banknot
Adobe Stock
Newsy
Jak sprawdzić szczelność lodówki? Wystarczy... kartka papieru lub banknot
Nieszczelna lodówka? Lepiej skontrolujcie zawczasu swój sprzęt. Szczelność sprawdzicie za pomocą prostego triku z wykorzystaniem kartki papieru lub banknotu. Dzięki temu unikniecie wysokich rachunków za prąd!

Lepiej nie czekać z wymianą uszczelki do momentu, aż po przyłożeniu ręki do drzwiczek ze środka lodówki będzie buchać zimnem. Dopuszczenie swojego elektrycznego sprzętu do takiego stanu może skończyć się nie tylko zwiększeniem rachunków za prąd, ale i jego trwałym uszkodzeniem. Jak sprawdzić szczelność lodówki za pomocą papieru? Zamiast tego lepiej sprawdzić szczelność lodówki prostym, domowym sposobem. Będzie to sprytny trik z wykorzystaniem kartki papieru lub banknotu. Przygotujcie cienką kartkę papieru lub banknot. Wystarczy nawet ten dziesięciozłotowy! Kartkę lub banknot włóżcie pomiędzy uszczelkę a drzwi lodówki i zamknijcie lodówkę. Papier powinien sztywno trzymać się pomiędzy drzwiami a uszczelką. Jeżeli włożona kartka papieru wypada lub daje się łatwo wyjąć, oznacza to jedno – uszczelka przestała spełniać swoją rolę i lodówka jest nieszczelna. Jeżeli odkryliście jakąś nieszczelność na całej długości swojej lodówki, lepiej nie zwlekajcie z naprawą swojej chłodziarki. Nawet niewielka szczelina może spowodować wzrost pobierania energii elektrycznej przez wasz sprzęt. Jeszcze gorszą wiadomością jest szczelina w drzwiczkach zamrażarki. To właśnie w nich panuje dużo niższa temperatura niż w przestrzeni lodówki. Jeżeli więc drzwiczki zamrażarki są nieszczelne, można się spodziewać szybkiego nagromadzenia lodu wewnątrz, a także wzrostu poboru energii. Jak właściwie użytkować lodówkę? Skoro już jesteśmy przy temacie lodówki, proponujemy wam przeczytać nasz artykuł na temat tego, jakich produktów nie powinno się trzymać w chłodziarce. Nie pożałujecie! Sprytne rady i podpowiedzi jak wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń znajdziecie w innym naszym artykule. Opisujemy w nim same sprawdzone,...

Blendowanie warzyw
Adobe Stock
Triki kulinarne
To dlatego nie należy wkładać gorących potraw do blendera! Przeczytaj, zanim zrobisz sobie krzywdę!
Blender to największy przyjaciel każdej pani domu. Bez jego pomocy żadna zupa krem nie mogłaby istnieć. Należy jednak pamiętać, by nie umieszczać w nim gorących składników!

Blender to niesamowicie pomocne urządzenie. Wie o tym każda pani domu. Zaoszczędza czas i energię. Przy jego pomocy możemy zrobić nie tylko obiad, ale również deser, a nawet smakowity koktajl! I choć urządzenie jest bardzo popularne wśród Polaków, niewielu wie, jak właściwie z nim postępować. Możesz się zdziwić, ile błędów popełniasz! Zwróć uwagę na kolejność Bardzo istotną sprawą jest kolejność umieszczanych w blenderze składników. Jak wiadomo, ostrza znajdują się na samym dnie urządzenia. Aby ich nie uszkodzić należy stosować się do kilku zasad. Jako pierwsze w blenderze zawsze powinny lądować płynne składniki, takie jak woda, sok, jogurt, śmietana, passata oraz sos. Następnie suche składniki, takie jak przyprawy, ziarna czy mąka. Trzeci krok pozwala na dodanie liściastych warzyw . Jeśli więc takowe znajdują się w twoim przepisie, śmiało wrzuć je do blendera. Najprawdopodobniej do tej pory myślałaś, że warzywa i owoce powinny wylądować w urządzeniu jako pierwsze, no cóż… to był błąd. Dodaj je na samym końcu. Jeśli potrzebujesz dołożyć również kostki lodu , bo robisz na przykład mrożony koktajl, to właśnie ten moment. Nie wkładaj gorących składników Pyszny krem z pomidorów, białych lub zielonych warzyw, a nawet dyni – te zupy nie mogą się udać bez pomocy blendera. Najbardziej logiczne wydaje się uprzednie ugotowanie warzyw, z których składa się danie, a następnie wrzucenie ich do blendera i gotowe. Nic bardziej mylnego! Nigdy nie wkładaj gorących warzyw do tego urządzenia! Ich temperatura może sprawić, że całość w najlepszym wypadku wyląduje na ścianach, podłodze i blacie kuchennym. Jednak w najgorszym scenariuszu gorące warzywa wraz z parą wybuchną ci prosto w twarz… Uwierz na słowo, to nie będzie przyjemne. Zamiast...