Kiszone grzyby to doskonała, lecz wciąż niezbyt znana u nas metoda konserwacji grzybów. Kiszonki w ciągu ostatnich lat zyskują na popularności, a to ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Dlatego warto  pokusić się również o ukiszenie owoców grzybobrania. Przepis na nie jest dość łatwy, więc nie musicie mieć dużego doświadczenia w kiszeniu. Sami zobaczcie. 

Jak kisić grzyby? 

Do zrobienia kiszonych grzybów potrzebujecie kamionkowego naczynia lub dużego słoika. Słój przed kiszeniem musicie dokładnie umyć i wyparzyć.  

Możecie kisić różne grzyby: koźlaki, rydze, podgrzybki, borowiki, opieńki lub maślaki. Starajcie się wybierać egzemplarze młode, świeżo zebrane, jędrne, bez skaleczeń i nierobaczywe.  

Zobacz także:

Przyprawy, które wykorzystacie do kiszenia, są podobne jak do marynowania. Gwoździem programu jest tu zalewa i sposób przechowywania. Oddzielnie kiście nóżki i kapelusze oraz zawsze układajcie grzyby kapeluszami do góry. 

Przepis na kiszone grzyby 

Składniki (słoik 1,2 l): 

  • 1 kg świeżych grzybów leśnych 

  • 2  duże cebule  

  • 100 g cukru  

  • sól 

  • ziele angielskie 

  • liść laurowy 

  • czosnek (opcjonalnie) 

Sposób przygotowania: 

  1. Grzyby dokładnie wyczyśćcie i opłuczcie wodą (nie moczcie ich zbyt długo). Następnie oddzielcie kapelusze od nóżek. 

  1. Do garnka wlejcie wodę i wsypcie łyżkę soli. Umieśćcie grzyby i obgotujcie je. Powinno to trwać około 5 minut. 

  1. Oddzielcie kapelusze od nóżek. Kisi się je osobno. 

  1. Cebule obierzcie z łupin, pokrójcie w pióra. Na dno dużego słoja wyłóżcie trochę cebuli oraz liść laurowy i ziele angielskie, na to połóżcie warstwę grzybów i posypcie solą, następnie kolejno warstwę cebuli i grzyby. Na wierzchu powinna zostać warstwa cebuli. 

  1. Zagotujcie w garnku szklankę wody z cukrem i zalejcie nią grzyby w słoju. Znajdźcie mały talerzyk, którym obciążycie kiszonkę (na jego wierzch połóżcie spory kamień). 

  1. Słoik z grzybami odstawcie w ciepłe, zacienione miejsce na 3 tygodnie. Następnie przełóżcie je do mniejszych słoików i wstawcie do lodówki. 

Smacznego! 

Źródło: fajnegotowanie.pl