Nie od dziś wiadomo, że istnieją pewne produkty żywieniowe czy sposoby przygotowywania żywności, które mogą mieć zły wpływ na zdrowie. Znajdziecie takie nawet wśród popularnych dań, które potocznie uchodzą za dobre i zdrowe. Należą do nich choćby z pozoru niewinne płatki zbożowe na mleku.

Dlaczego płatki zbożowe na mleku nie są zdrowe dla serca?

Myślicie, że płatki zbożowe na mleku to pyszne, zdrowe i szybkie śniadanie? Nic bardziej mylnego. W procesie produkcji, do takich płatków dodaje się dużo cukru. Zawierają więc zarówno węglowodany proste, jak i cukier. Do tego im bardziej są „błyskawiczne”, tym rzadziej powinniśmy po nie sięgać pamiętając, że produkcja dań błyskawicznych wymaga użycia technologii czy dodatków, które powodują, że żywność staje się przetworzona i niezdrowa.

W 2014 roku, w artykule opublikowanym przez grupę badaczy pod kierownictwem dr Quanhe Yang, na temat wpływu zwiększonego spożycia cukru na choroby serca i śmiertelność dorosłych w USA, potwierdzono tę tezę przytaczając  odpowiednie badania i statystyki.

Działanie cukru na zdrowie jest takie, że zjadane w nadmiarze węglowodany proste przekształcane są w trójglicerydy, których wysoki poziom powoduje miażdżycę, chorobę wieńcową i w rezultacie zawał serca.

Zobacz także:

Czym zastąpić popularne płatki? Najlepsza będzie zwykła owsianka. Warto do niej dodać świeże owoce, bogate w antyoksydanty orzechy, np. obniżające ciśnienie pistacje czy regulujące poziom cholesterolu migdały.

Jakich innych produktów unikać jeśli chcecie mieć zdrowe serce?

To, w jaki sposób produkty spożywcze wpływają na serce czy układ sercowo-naczyniowy zależy od jego składników, a te bywają różne. Popularny w ostatnim czasie jest trend przyglądania się etykietom produktów, czytania ich składów i wybierania tych, które są krótkie, tj. nie zawierają soli, cukru, polepszaczy, utrwalaczy, czy konserwantów.

O ile już nauczyliśmy się już reagować na dodatki oznaczone symbolem „E”, to nie zawsze wyczulamy się na takie składniki produktów jak cukier czy sól. Uważamy je za naturalne, sami dodajemy do potraw i często nie dostrzegamy w nich niczego złego.

Tymczasem są na rynku produkty, które kupujemy na co dzień, a które bardzo źle wpływają na zdrowie, w tym zdrowie serca. To żywność, która zawiera:

  • Duże ilości soli
  • Duże ilości cukru
  • Węglowodany proste
  • Kofeinę czy alkohol

Tych produktów wystrzegajcie się:

  • Biały chleb z mąki pszennej. Składa się z węglowodanów prostych i zawiera bardzo duże ilości zarówno cukru, jak i soli. Częste jedzenie białego chleba przyczynia się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej
  • Zupki błyskawiczne z makaronem. Jedna zupka potrafi zawierać więcej soli niż rekomendowane dzienne spożycie. A w ciągu dnia zjecie przecież także inne dania zawierające sól. Regularne jedzenie takich zupek przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Makaron z tych zupek zawiera węglowodany proste i tłuszcze trans. Aby makaron szybko miękł po zalaniu wrzątkiem wcześniej jest smażony w głębokim oleju. W trakcie procesu produkcji nasiąka lipidami, a jego jedzenie powoduje wzrost poziomu cholesterolu i rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych
  • Napoje energetyczne. Zawierają duże stężenie substancji stymulujących układ nerwowy i mnóstwo cukrów. Przyczyniają się do arytmii mięśnia sercowego

Źródło: medonet.pl