Liczi, zwane też chińską wiśnią to pyszny, egzotyczny owoc. Ma delikatny, słodki smak i jest lubiany na całym świecie. Jego jedzenie wiąże się jednak z pewną tajemnicą. Odkryto ją, badając tragiczne zdarzenia i próbując dojść przyczyny śmierci dzieci w Indiach i na Karaibach. Wyniki badania przyczyniły się do zdobycia ważnej wiedzy na temat tego owocu. Jak go jeść, żeby bezpiecznie czerpać z niego wartości odżywcze?

Dlaczego owoce liczi są trujące na czczo?

Okazało się, że owoc liczi zawiera hipoglicynę. To substancja, która hamuje wydzielanie glukozy w organizmie. Regularne spożywanie na pusty żołądek produktów zawierających ją, powoduje niebezpieczny dla życia spadek poziomu glukozy. Wystarczy jednak zadbać o to, aby owoce były spożywane wraz z innymi produktami lub jedzone osobno, ale pomiędzy innymi posiłkami, i niepożądane działanie hipoglicyny przestaje nieść jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, organizm nie tylko nie jest zagrożony, ale wręcz może czerpać z bogactwa składników odżywczych zawartych w roślinie.

Jak odkryto to niespotykane działanie liczi?

Naukowcy zaczęli badać przyczyny śmierci dzieci z dwóch całkiem różnych regionów świata. Analizując fakty stwierdzili, że w każdym przypadku chodzi o dzieci z ubogich regionów, a objawy zatrucia są takie same: drgawki i obrzęk mózgu.

Przyglądając się życiu dzieci i ich diecie badacze stwierdzili, że dzieci często głodowały, kładły się spać bez kolacji, a ich pierwszym posiłkiem były zebrane w pobliżu domu owoce. Co prawda, były to różne owoce, bo w Indiach chodziło o liczi, a na Karaibach owoce bligii pospolitej. Jednak w obu owocach znajduje się ten sam składnik – hipolicyna. Tajemnica została więc rozwiązana, a rodzinom dzieci z badanych regionów, lekarze przedstawili zalecenia: owoce zawsze należy jeść wraz z innymi produktami i nigdy na pusty żołądek.

Zobacz także:

Właściwości zdrowotne liczi

Dojrzałe owoce liczi to skarbnica witamin i minerałów. W 100 g miąższu znajduje się aż 71,5 mg witaminy C. Ponadto, owoc ten zawiera wapń, potas i żelazo.

Regularne dodawanie do posiłków liczi, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oto one:

  • Wspomagają produkcję czerwonych krwinek
  • Wzmacniają wytrzymałość naczyń krwionośnych
  • Wzmacniają odporność
  • Wpływają na redukcję zmarszczek i opóźnianie oznak starzenia
  • Pomagają usuwać toksyny z organizmu
  • Regulują ciśnienie krwi
  • Chronią przed rozwojem komórek nowotworowych
  • Wspomagają leczenie chorób układu oddechowego
  • Nawilżają skórę

Jak używać owoców liczi?

Owoce liczi są słodkie i delikatne. Nadają się doskonale do jedzenia na surowo, można je dodawać do owsianki, muesli czy deserów. Są świetnym składnikiem sałatek wieloowocowych oraz tych owocowo-warzywnych. Wykorzystywane są też jako dodatek do mięs. Można ich użyć w postaci konfitury czy syropu do mięs i pasztetów. Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne, liczi jest stosowane w medycynie naturalnej i do produkcji kosmetyków.

Źródło: Radio Zet/Zdrowie