Zwykle szarlotkę robię na półkruchym cieście, dodając do niego śmietanę i proszek do pieczenia. Czasami jednak lubię, jak szarlotka rozpada się pod zębami i wraz z masą jabłkową rozpływa się w ustach. Wtedy robię kruche ciasto. Do tego typu ciasta świetnie pasuje też mój ulubiony dodatek. Wzbogacam nim szarlotkę za każdym razem, tworząc z niego osobną warstwę. Jeśli komuś nie smakuje, może łatwo ją sobie wybrać i oddać łakomczuchom, a samemu zjeść klasyczną resztę.

Jak namoczyć rodzynki?

Tajemniczym składnikiem w moim cieście będą rodzynki. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy je uwielbiają. Dlatego często idę w domu na kompromis i do ciast dodaję gotowe, sklepowe rodzynki w czekoladzie. Tutaj jednak nie ma przebacz, nie będą takie pasować. Dużo smaczniejsze będą namoczone, tak jak zwykle robi się to przy ciastach.

Rodzynki maczajcie nie we wrzątku, a w bardzo ciepłej wodzie. Jeśli chcecie, by rozmiękły szybciej, dodajcie do niej sok z cytryny. Pomoże on je rozmiękczyć. Nie wpłynie przy tym na smak ciasta. W tym przepisie wylądują one na dnie ciasta (a więc nie opadną już niżej). Jeśli jednak będziecie sypać je do środka ciasta i zależy wam, by pozostały w środkowej warstwie (bez opadania), po namoczeniu obsypcie je lekko mąką ziemniaczaną.

Szarlotka z niespodzianką – przepis

Składniki na ciasto: (na formę 21 x 27 cm, 24 x 24 cm lub tortownicę 26 cm):

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 250 g zimnego masła (lub 200 g masła + 50 g smalcu)
  • 5 łyżek cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na nadzienie:

  • 1,5 kg twardych i kwaśnych jabłek (najlepsza będzie szara reneta lub antonówka)
  • 5 łyżek cukru
  • 0,5 łyżeczki cynamonu
  • 4 łyżki rodzynek

Dodatkowo: cukier puder do oprószenia ciasta

Zobacz także:

Sposób przygotowania:

  1. Namoczcie rodzynki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
  2. Przygotujcie nadzienie: gdy rodzynki się moczą, obierzcie jabłka, pokrójcie je w ćwiartki i wytnijcie gniazda nasienne. Posiekajcie na drobniejsze kawałki i przełóżcie do dużego garnka. Dodajcie cukier, cynamon i duście przez ok. 20 minut. Mieszajcie, by jabłka się rozpadły i nie przywarły do dna garnka. Następnie odsączcie i odstawcie rodzynki na bok.
  3. Zajmijcie się ciastem: wsypcie do miski mąkę, dodajcie pokrojone w kostkę zimne masło, oba rodzaje cukru i proszek do pieczenia. Zagniećcie ręcznie lub zmiksujcie, pod koniec zagniatania dodajcie jajko. Ciasto będzie miało dość miękką konsystencję. Podzielcie ciasto na pół, owińcie folią i włóżcie do zamrażarki na 15 minut.
  4. Nagrzejcie piekarnik do 180 st. C. Wyłóżcie formę papierem do pieczenia. Wyjmijcie ciasto z lodówki, pokrójcie jedną część w plasterki i wyłóżcie nimi dno formy, dociskając lekko do spodu. Na to wysypcie równą warstwę rodzynek, lekko wciskając je w ciasto. Następnie ciepłym nadzieniem wypełnijcie formę. Zetrzyjcie drugą połowę ciasta na tarce i pokryjcie nim równomiernie wierzch.
  5. Wstawcie ciasto do pieca i pieczcie ok. 45-50 minut, aż ciasto zyska złoty wierzch. Po ostudzeniu posypcie cukrem pudrem i podawajcie.