Jaka kara grozi za rozpalenie grilla na balkonie? Niewiele osób o tym wie
Pixabay
Newsy

Jaka kara grozi za rozpalenie grilla na balkonie? Niewiele osób o tym wie

Myśleliście o wiosennym grillowaniu z rodziną i znajomymi na balkonie? Lepiej uważajcie, by nie dostać wysokiego mandatu!

Nie od dziś wiadomo, że wiosenne grillowanie to narodowy sport Polaków, plasujący się pewnie zaraz obok zbierania grzybów.

COVID-19 wpłynął nawet na tę dziedzinę naszego życia, która zwykle kojarzyła się z takimi przyjemnościami jak grillowana:

  • Kiełbasa
  • Karkówka
  • Kaszanka
  • Skrzydełka
  • Szaszłyki

Niestety, wygląda na to, że wszystkie te przysmaki z rusztu, być może będą musiały poczekać aż do lata…

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy za rozpalenie grilla na balkonie grożą kary?

W ostatnim czasie gruchnęła wieść o tym, że wkrótce może pojawić się zakaz palenia papierosów na balkonach.

Jak na razie, nikt jeszcze nie zmącił spokoju nałogowych palaczy z domów wielorodzinnych. Funkcjonuje za to inny zakaz, o którym być może nie mieliście pojęcia.

Chodzi oczywiście o możliwość rozpalania grilla na własnym balkonie w mieszkaniu. Zła wiadomość dla osób planujących wiosenne grillowanie w domu – niestety jest to zabronione.

Ta wiadomość jest o tyle ważna, że z pewnością tego typu plany, miało znacznie więcej osób niż w przeszłości.

Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa i obostrzenia, które wciąż zabraniają wielu rodzajów aktywności na świeżym powietrzu i na łonie natury.

Polacy co prawda zaczęli już bukować miejsca w ośrodkach wypoczynkowych na maj i czerwiec, ale takie decyzje według ekspertów, mogą skutkować zwiększeniem liczby zakażeń.

Zobacz także
Paszport po szczepieniu na COVID-19? Czy będzie można z nim iść do restauracji, kina i jechać na wakacje?

Paszport po szczepieniu na COVID-19? Czy będzie można z nim iść do restauracji, kina i jechać na wakacje?

Pieczona kiełbasa

Tęsknicie za smakiem kiełbasy z grilla? Z piekarnika też wyjdzie smakowita

Czym grozi grillowanie na balkonie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i konkretna. Używanie otwartego ognia na własnym balkonie podczas grillowania, może grozić grzywną w wysokości do 500 zł.

Podstawą prawną takiej kary są rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych.

Można więc powiedzieć, że grillowanie na balkonie, wpisuje się w całość wykroczeń znanych jako wybryki zakłócające spokój lub porządek  publiczny.

Czytaj także:

 

Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Flickr
Newsy
Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Choć w przepisach prawa nie ma wyraźnego zakazu tradycyjnego grillowania na balkonie w bloku, tego typu praktyki mogą grozić mandatem. Lepiej więc robić to z użyciem bezpieczniejszego grilla elektrycznego.

Zbliża się majówka, a grillowanie na początku maja jest dla większości Polaków swojego rodzaju rytuałem i tradycją. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazał spotkań w większym gronie. Dotyczy to także grillowania na wolnym powietrzu w miejscach publicznych. Pozostaje więc przydomowe podwórko. Co jednak zrobić, jeśli nie macie ogrodu? Czy możecie zrobić grilla na balkonie lub tarasie? Wielu pomysłowych Polaków już zaczęło planować grillowanie na swoim balkonie w bloku czy w innym domu wielorodzinnymi. Prawie poczuli już zapach dymu, unoszący się na nad przyblokowym podwórzem. Musimy jednak zmącić ten błogi nastrój niektórych z was.   Czy można grillować na balkonie? Wolnoć Tomku w swoim domku? Okazuje się, że niekoniecznie - przynajmniej, jeśli chodzi o balkony. Być może niektórzy z was nawet nie zastanawiali się nad tym, czy grillowanie na balkonach domów jednorodzinnych może być w ogóle zabronione przez prawo. Tymczasem jego litera będzie dla niektórych przykrą  niespodzianką. Co prawda w kodeksie wykroczeń nie ma bezpośrednio mowy o tym, że na balkonie nie można rozpalać grilla i piec kiełbasek, ale taki zakaz wynika z innych przepisów prawa. Chodzi tutaj o możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego, które wynika z rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719: - Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Na bazie tego rozporządzenia ministerialnego, odpowiednie zapisy w swoich regulaminach wprowadziły spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to jedno – za rozpalenie grilla na swoim balkonie można dostać mandat w wysokości 500 zł lub w najlepszym przypadku upomnienie od spółdzielni mieszkaniowej....

Ile osób można zaprosić na majówkowego grilla? Uważajcie – za to grozi mandat!
Pixabay
Newsy
Ile osób można zaprosić na majówkowego grilla? Uważajcie – za to grozi mandat!
Majówka 2021 przebiega nadal w świetle obostrzeń związanych z pandemią. Wiele osób zastanawia się więc, ilu gości można legalnie zaprosić na grilla.

Majówka 2021 ma w tym roku miejsce w ciężkim momencie pandemii – szpitale dopiero radzą sobie ze skutkami trzeciej fali. Chociaż sytuacja się już poprawia, rząd zaapelował o ograniczenie spotkań towarzyskich w okresie długiego weekendu.  Jeszcze tę majówkę powinniśmy spędzić w domu, w najbliższej okolicy, raczej nie korzystając z atrakcji oddalonych od naszego miejsca zamieszkania - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ile osób można zaprosić na grilla? Jako że hotele, gastronomia i większość punktów turystycznych nadal pozostają zamknięte, jedyną opcją na majówkę w tym roku jest grillowanie w zaciszu własnego ogrodu bądź odwiedzenie bliskiej rodziny czy sąsiadów. Chociaż hotelarze liczyli na pewno na majówkowy zarobek, hotele mogą zostać otwarte dopiero 8 maja. Właściciele kwater, którzy zaproszą gości przed tym terminem, mogą zapłacić mandaty w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Ile więc osób można zaprosić na grilla, aby legalnie i bezpiecznie świętować majówkę w małym gronie? Według obowiązujących obecnie obostrzeń, w majówkę nadal można zaprosić jedynie 5 osób spoza gospodarstwa domowego – w limity te nie wliczają się jednak osoby, które zdążyły już przyjąć dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (bądź jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson). Kary za rozpalanie grilla Miejsce, w którym rozpalicie grilla, należy dobrać z uwagą. Jeśli zorganizujecie piknik z grillowaniem w miejscu publicznym, w którym niedozwolone jest np. wzniecanie otwartego ognia, możecie zapłacić do 500 zł mandatu. Jeśli jednak rozpalacie grilla lub ognisko w lesie – kara może być znacznie wyższa i wynosić nawet 5 tysięcy złotych.  Ponadto, z uwagi na wysokie zanieczyszczenie powietrza,...

Pogoda na majówkę. Będzie można zrobić grilla na świeżym powietrzu?
Adobe Stock
Newsy
Pogoda na majówkę. Będzie można zrobić grilla na świeżym powietrzu?
Majówka i grillowanie pod gołym niebem to nierozłączna para. Wymaga jednak dobrej aury. Czy w tym roku pogoda na majówkę nam dopisze?

Wygląda na to, że pogoda na początku maja będzie dużo lepsza niż w kwietniu. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że podobnie jak przed rokiem, nie będzie nam dane wyjechać gdzieś daleko w Polskę. Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa oraz restrykcje i obostrzenia z nią związane. Ale może chociaż grilla w ogródku będzie się dało zrobić? Prognozy pogody na majówkę Wielu z nas wciąż myśli o spędzeniu wolnych majowych dni na świeżym powietrzu na własnej posesji, w parku czy w lesie. Czy pogoda pozwoli nam na rozpalenie grilla pod chmurką i cieszenie się słoneczną aurą? Mamy dla was dobre wiadomości. Co prawda kwiecień jest dokładnie taki jak w znanym powiedzeniu o odrobinie zimy i odrobinie lata, ale za to już na początku maja do Polski mają przybyć masy ciepłego powietrza z Afryki. To zwiastuje dobrą pogodę. O dokładne dane liczbowe w tym momencie jeszcze trudno, ale pewne przypuszczenia na temat pogody można wysnuć z prognozy długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który opublikował konkretne dane. Jak będzie wyglądała tegoroczna majówka❓ 🌡️Temperatura będzie w normie, tylko na północy kraju może być nieco cieplej. 💧Opady przeważnie w normie, choć nieco więcej deszczu spadnie w pasie centralnej Polski. Prognoza na maj: ➡️ https://t.co/z0IbTfIiFY #IMGWmeteo #Maj pic.twitter.com/hgFKwsCYlP — IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) April 12, 2021 Jaka pogoda będzie na majówkę? Specjaliści z instytutu prognozują szczególnie ciepłą pogodę na Pomorzu i na Warmii i Mazurach. Ciepło będzie także  - tutaj niespodzianka – na polskim biegunie zimna, czyli Suwalszczyźnie. Temperatura w reszcie kraju będzie oscylowała wokół majowej normy. Co z opadami deszczu, które często rujnują grillowe i piknikowe...

W tym mieście zakazano grillowania. Co grozi za rozpalenie grilla?
Pixabay
Newsy
W tym mieście zakazano grillowania. Co grozi za rozpalenie grilla?
Władze jednego z największych miast zakazały grillowania w większości dzielnic z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Warszawa zakazuje grillowania w większości stołecznych dzielnic. Ratusz jako powód podaje zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń i dwutlenku węgla w powietrzu. Jak dotąd, nielegalny był jedynie grill na balkonie - teraz jednak ograniczenia zostały rozszerzone także na prywatne ogrody, plaże czy inne przestrzenie publiczne, które dopuszczały grillowanie na powietrzu. Eksperci zbadali więc poziom szkodliwości poszczególnych rodzajów grilla. Najmniej szkodliwe okazały się być grille gazowe, gdzie obecność szkodliwego pyłu PM 2,5 była znacząco niższa niż przy korzystaniu z grilla na węgiel i brykiet. To właśnie te dwie metody opalania są najbardziej szkodliwe dla środowiska i waszego zdrowia.  Jak się okazuje, istotny jest także rodzaj przyrządzanego na grillu jedzenia: najgorsze wyniki osiągały testy przy udziale mięsa wieprzowego i kiełbas, które uwalniały znaczącą ilość zanieczyszczeń powietrza podczas grillowania.  Czyste powietrze – ważna sprawa. 🌬 Dlatego w Warszawie i 17 sąsiednich gminach zamontujemy 165 czujników monitorujących jakość powietrza❗ Właśnie ogłosiliśmy przetarg na dostawę i uruchomienie urządzeń. Każdy z Was będzie mógł sprawdzić, gdzie powstają zanieczyszczenia. pic.twitter.com/EmmYSSIm6m — Warszawa (@warszawa) April 27, 2021 Zakaz grillowania w Warszawie Oświadczenie o zakazie grillowania zostało wydane 26 kwietnia 2021 przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dotyczy ono dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus , gdzie istnieje ryzyko podniesienia się dopuszczalnego poziomu stężenia benzoapirenu w powietrzu. Jest to rakotwórczy związek chemiczny. Zakaz ten dotyczy nie tylko grillowania, ale także rozpalania ognisk i spalania biomasy drzewnej (kominków, pieców podpalanych drewnem, a także...