Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega
AdobeStock
Newsy

Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega

Bezpieczne zakupy w dobie pandemii to podstawa dbania o siebie i swoich bliskich. Poznajcie wskazówki specjalistów.
Katarzyna Wyborska
marzec 28, 2021

Wczoraj padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem, a rząd wprowadził następne obostrzenia, które mają obowiązywać do 9 kwietnia.

Zamknięte są sklepy budowlane, meblowe, a także te sprzedające sprzęt RTV. Nie można iść na basen ani na boisko na wolnym powietrzu, a teatry, muzea i inne instytucje kulturalne ponownie musiały zawiesić swoją działalność.

W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że część osób poważnie obawia się o swoje zdrowie robiąc niezbędne zakupy spożywcze. Jak uchronić się przed zakażeniem i zmniejszyć ryzyko zachorowania na koronawirusa? Poznajcie porady ekspertów!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Porządna maseczka

Specjaliści twierdzą, że przy obecnej skali zakażeń COVID-19 skuteczne jest jedynie noszenie maski FFP2 lub maski chirurgicznej – możemy zapomnieć o maskach z bawełny lub noszeniu chustek na twarzy. Przypominają też, że maseczki należy regularnie zmieniać!

Gdy materiał maski robi się wilgotny, wówczas ochrona przed wirusami spada. By uchronić innych ludzi przed ewentualnym zarażeniem się od was, starajcie się jak najmniej mówić nosząc maseczkę i oddychać przez nos. Im więcej mówicie, tym więcej zarazków rozsiewacie.

Lista zakupów

Zakupy powinno się robić szybko i sprawnie, by maksymalnie ograniczyć czas spędzany w sklepie. Pomocna będzie w tym wypadku lista zakupów sporządzona przed wyjściem z domu. Zaplanujcie sobie posiłki na kolejne kilka dni i zastanówcie się, czy brakuje wam kosmetyków albo chemii domowej. Z gotową listą idźcie do sklepu i nie marnujcie czasu na spacerowanie po alejkach.

Zobacz także

Ręce z dala od twarzy

Lekarze przypominają, że wirus przenosi się także przez oczy. Dlatego starajcie się nie dotykać w ogóle oczu, jeśli wcześniej nie umyliście rąk! Nawet, jeżeli macie na sobie rękawiczki – one też mogą być skażone wirusem.

Dystans

Pamiętajcie o zachowywaniu dystansu od innych osób – przynajmniej 1,5 metra. Nie podchodźcie blisko do innych i przebywajcie obok drugiej osoby jak najkrócej. Ryzyko transmisji wirusa wzrasta po 15 minutach spędzonych w towarzystwie zakażonego, dlatego im mniej czasu spędzacie w pobliżu innych, tym lepiej!

Dezynfekcja

Wchodząc do sklepu i wychodząc z niego z zakupami zawsze zdezynfekujcie ręce. W ten sposób uchronicie zarówno siebie, jak i innych.

Komentarze