O jakości kotletów schabowych decyduje kilka elementów. To jakiego mięsa użyjecie i jak je przygotujecie do panierowania, czego dodacie do panierki oraz w jaki sposób będziecie je smażyć.

Błędy można popełnić na każdym etapie, dlatego przypominamy cztery żelazne zasady smażenia schabowych. Ale przede wszystkim dodajemy trik z panierką, który spowoduje, że wasze kotlety wyjdą idealne.

Dlaczego warto dodać odrobinę sody do bułki?

Kotlety schabowe czy rybę panierowaną, z reguły przyrządza się używając do panierowania trzech składników:

  • Mąki
  • Jajka
  • Bułki tartej

Oczywiście, wariantów udanych panierek może być cała masa. Możecie użyć tylko dwóch składników: jajka i bułki. Jeśli mięso jest wilgotne, możecie ograniczyć się jedynie do bułki. Możecie też użyć kupnej bułki lub przygotować ją samodzielnie z czerstwego pieczywa, a także kupić gotowe mieszanki na panierki.

Zobacz także:

Mnożąc dalej warianty panierek, warto wspomnieć, że są zwolennicy dodawania mleka do jajka lub użycia mleka zamiast jajka, a także smakosze panierek z bułki wzbogaconej w płatki owsiane lub kukurydziane, lub zastępujący bułkę tartą płatkami.

Każdy z zastosowanych wariantów, może przynieść dobre efekty, ale te, które uzyskacie dodając do bułki tartej odrobinę sody oczyszczanej, całkowicie was zaskoczą. Sodę dodajcie do ostatniej warstwy panierki, czyli bułki.

Nie musi być jej dużo, szczególnie jeśli obawiacie się wzdęć czy innych problemów żołądkowych kojarzonych z reguły z sodą. Pamiętajcie jednak, że pojawiają się one, jeśli nadużywacie sody jako dodatku kuchennego. W małych ilościach soda ma same zalety. Dzięki dodatkowi sody, panierka będzie puszysta, a jednocześnie chrupiąca.

O czym warto pamiętać smażąc panierowane kotlety schabowe?

Przypominamy 4 zasady smażenia idealnych schabowych:

  • Do panierowania używajcie mięsa w temperaturze pokojowej, osuszonego ręcznikiem i ubitego. Nigdy nie panierujcie zimnego czy zmrożonego. Panierka nie tylko będzie niesmaczna, a kotlet niedosmażony, ale w ogóle bułka odejdzie od kotleta.
  • Używając trzech składników panierki, najpierw obtoczcie kotlety w mące, następnie w rozmąconym jajku, a na koniec w bułce tartej, z dokładnie rozprowadzoną odrobiną sody.
  • Zapanierowane kotlety kładźcie na mocno rozgrzaną patelnię i róbcie to w odstępach czasu. Po położeniu pierwszego, który lekko ostudzi tłuszcz, poczekajcie, aż patelnia ponownie mocno się rozgrzeje i dopiero dokładajcie kolejnego.
  • Ponieważ nawet idealnie usmażone kotlety nasiąkają tłuszczem, zdejmujcie je i odkładajcie na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Dzięki temu nadmiar tłuszczu pozostanie na ręczniku, a nie wchłonie się w panierkę rozmaczając ją.

Źródło: Haps.pl