Nogi się pocą. Nie pachną wówczas jak kwiatki na łące, tylko wydzielają mniej lub bardziej nieprzyjemny aromat, który przenika do skarpet i butów. O ile skarpety możecie wrzucić po użyciu do pralki, o tyle buty lądują tam niezwykle rzadko. 

Dlaczego buty zaczynają brzydko pachnieć? 

Brzydki zapach z butów nie zawsze oznacza, że nie zmieniacie skarpetek i nie myjecie nóg. Wystarczy, że przywiązaliście się do jednej pary obuwia i chodzicie w niej nagminnie. Jeżeli buty nie odpoczywają, to się przepacają.  

Ważną kwestią w temacie brzydkich, obuwniczych zapachów są naturalne predyspozycje do pocenia się nóg. Jeżeli cierpicie na nadpotliwość stóp, to z pewnością dość szybko doświadczycie tzw. smrodku z waszych butów. Podobnie sprawa się ma w przypadku obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów. W takich trampkach czy czółenkach nogi nie oddychają i szybciej się pocą. 

Zobacz także:

Kwasek cytrynowy i sól zwalczą brzydki zapach i bakterie 

Kilka łyżek soli i kilka łyżek kwasku cytrynowego stworzy mieszankę, która wchłonie wilgoć i zneutralizuje bakterie oraz grzyby, czyli podstawę smrodku. 

Wsypcie tę mieszankę do butów i dajcie jej czas na działanie, a następnie dokładnie wyczyśćcie ich wnętrze. Możecie również przygotować wodny roztwór soli i kwasku cytrynowego i taką pastą natrzeć środek schodzonych tenisówek, po czym uprać je w pralce lub misce. 

Inne sposoby na przepocone buty 

  • Soda oczyszczona to znany sposób na zawilgocenie. Wystarczy wsypać ją do wnętrza obuwia i odczekać kilka godzin, a następnie wytrzepać dokładnie buty.  

  • Właściwości pochłaniające wilgoć wykazują również inne produkty, które macie w domu, np. ryż lub żwirek dla kota. Stosuje się je podobnie, jak sodę oczyszczoną. 

  • Dobrą absorpcją potu wykazuje się również herbata. Wystarczy, że włożycie do butów po kilka jej torebek i zostawicie na noc, a rankiem będziecie mogli założyć ładnie pachnące buty. 

  • Kolejna metoda wykorzystuje zimno do neutralizacji brzydkiego zapachu. W tym celu musicie wstawić obuwie do zamrażarki lub wystawić je na zimowy taras. To jednak tylko krótkofalowe rozwiązanie. Zapach powróci dość szybko, gdy buty się ogrzeją. 

Jak zapobiegać brzydkiemu zapachowi z butów? 

Jeżeli chcecie uniknąć nieprzyjemnych doznań zapachowych, powinniście dbać o buty i stopy. Ważne jest częste zmienianie obuwia. Dobrze jest mieć kilka par na sezon i chodzić raz w jednych, raz w drugich. Warto również czyścić je i odświeżać, a także codziennie wymieniać skarpetki.  

Pamiętajcie także, żeby dbać o stopy i regularnie je myć, a w razie nadpotliwości moczyć je w ziołowych wywarach. 

Źródło: blog.estend.pl